• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/02/2024

τι σημαινει όταν επιμένω και ορυομαι να γίνει το δικό μου?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Τι σημαίνει για εσάς όταν δεν γίνει το δικό σας? Η ερώτηση που κάνετε είναι πολύ ωραία και εύστοχη, αλλά προδιαθέτει μια μεγάλη κουβέντα για να σας δώσει απάντηση.
    Θα μπορούσε να σημαίνει άπειρα πράγματα κάτι τόσο γενικό

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα. Θα ήταν χρήσιμο να το δείτε ως ένα σύμπτωμα κάτω από μια μεγαλύτερη ομπρέλα, την οποία θα ανακαλύψετε σε ένα ψυχοθεραπευτικο πλαισιο.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Ισως σημαίνει ότι δεν γίνεστε κατανοητός, ότι αισθάνεστε ότι δεν σας ακούνε, ή επίσης ότι θέλετε να επιβάλετε την γνώμη σας και πως στη ζωη σας συντρέχουν και παράλληλοι στρεσογόνοι παράγοντες. Ακόμα θα μπορούσε να σημαίνει και κόπωση ..

    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Σημαίνει ότι αισθάνεστε απειλημένος/η και ότι μέσα σε αυτή την κατάσταση έντονου στρες αφήνετε στην άκρη τις επικοινωνιακές σας δεξιότητες και τη συμπερίληψη του άλλου. Ένας εαυτός που φωνάζει χρειάζεται την προσοχή σας και βοήθεια προκειμένου να ησυχάσει και να αισθανθεί ασφάλεια. Αναζητήστε έναν ειδικό σύμβουλο ψυχικής υγείας κι όλα θα πάνε καλύτερα.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Συζητήστε το με ειδικό ψυχοθεραπευτή, αν είστε πολύ εγωκεντρική θα δυσκολευτείτε στις σχέσεις σας με τους γύρω σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Υπάρχουν κομμάτια ανώριμα που χρειάζεται να προσέχουν να επεξεργαστών και να ενσωματωθούν

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Γεια σας! Η ζωή είναι σύνθετη, πολύπλευρη και πολυπαραγοντική έτσι και οι άνθρωποι. Μπορείτε να διαβάσετε για το σύνδρομο του ευνουχισμού, καθώς και για το φαινόμενο της χειραγώγησης. Ελπίζω θεωρητικά έστω, να σας βοηθήσουν. Ως προς τα πρακτικά, είμαι στη διάθεσή σας. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας,
    Αρχικά, αντιλαμβάνομαι ότι εκείνες τις στιγμές θυμώνετε, ίσως και οργίζεστε.
    Πολλά μπορεί να σημαίνουν, εξαρτάται με ποιον, πότε, συχνότητα και άλλα.
    Αυτό που θα μπορούσα να σας πω, είναι να δείτε/παρατηρήσετε τι υπάρχει πίσω από τον θυμό/οργή, ποιο βαθύτερο συναίσθημα αγγίζεται εκείνες τις στιγμές με αποτέλεσμα να θυμώνετε/οργίζεστε.
    Θα μπορούσα να πω και άλλα πράγματα, θα ήταν όμως υποθέσεις σε αυτό το σημείο.
    Ελπίζω η απάντηση να σας βοηθήσει.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Αυτό μπορεί να ερμηνευθεί ως ένα σημάδι ότι το άτομο δεν έχει αναπτύξει αρκετά τις δεξιότητες και την ικανότητα να προσαρμοστεί και να διαχειριστεί τις απαιτήσεις και τις αποτυχίες στη ζωή του καθώς και έλλειψη αυτορρύθμισης και ορίων.
    Η επιμονή σίγουρα, αποτελεί έναν τρόπο για τους ανθρώπους να ξεπερνούν τα προβλήματα και να πετυχαίνουν τους στόχους τους, αλλά όταν υπερβεί τα όρια της υγιούς συμπεριφοράς, μπορεί να προκαλέσει αρνητικά αποτελέσματα.
    Συχνά, αυτή η συμπεριφορά έχει τις ρίζες της στην παιδική ηλικία και στην αδυναμία να αντιμετωπίσει την απόρριψη ή την αποτυχία.
    Ένας επαγγελματίας ψυχικής υγείας, ψυχολόγος-ψυχοθεραπε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής