• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/03/2024

Εδώ και 3 εβδομάδες έχω έναν ελαφρώς πρησμένο λεμφαδένα στο λαιμό (κάτω απ' το αριστερό αυτί). Τις πρώτες 2-3 μέρες πονούσα στο σημείο αυτό στο λαιμό και στο αριστερό σαγόνι πίσω καθώς και στο αυτί και στο κεφάλι πάνω απ' το αυτί (ένιωθα σα να μου τραβάνε τα μαλλιά). Μετά για τις επόμενες 5 μέρες περίπου πονούσε ελαφρώς το σαγόνι μου πίσω και κάτω απ' το αυτί. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα κρυολογήματος. Έπειτα σταμάτησε να με ενοχλεί για κάποιες μέρες ο λεμφαδένας αλλά δεν ήρθε ακόμα στο φυσιολογικό του μέγεθος (σε σύγκριση με το δεξιό δηλαδή). Τώρα τελευταία με ξαναπιάνει μια ελαφριά ενόχληση μέσα στη μέρα. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο απόστημα στο δόντι; Η αλήθεια είναι πως το τελευταίο πίσω αριστερά δόντι στην κάτω γνάθο έχει σφράγισμα, μπορεί να μην είχε καθαριστεί καλά και να έχει δημιουργηθεί απόστημα; Ή θα πονούσα πιο πολύ; Ανησυχώ επειδή έχουν περάσει ήδη 3 εβδομάδες μήπως έχει επεκταθεί περαιτέρω η μόλυνση. Μπορεί να είναι κάτι άλλο;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορει να ειναι διαφορα, χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Θα μπορουσε να ειναι καποιο δοντι πισω,ακομα και ενας φρονιμητης.Να πατε στον γιατρο να σας δει κλινικα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πιθανόν να υπάρχει φλεγμονή. Μια κλινική εκτίμηση με ακτινογραφία θα έλεγα επιβάλλεται

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Σύμφωνα με την περιγραφή σας περισσότερο μου φαίνεται να ευθύνεται βρουξισμος που κάνετε ανα περιόδους

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δύσκολο να είναι ο λεμφαδενάς από δόντι. Επισκεφτείτε παθολόγο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα