• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 17/07/2023

Καλησπέρα.Έχω 3 όζους στον θυρεοειδή μεγέθους (0.70), (0.81) και (1.37) χιλιοστά πρόκειται για κάτι σοβαρό;Το διαγνωστικό κέντρο μου προτείνει να κάνω παρακέντηση, πρέπει να την κάνω;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα,
    Σύμφωνα με τις κατευθυντήριες οδηγίες κάθε οζος που είναι πάνω από 1 εκ. Χρήζει περαιτέρω διερεύνησης και ταυτοποίησης με παρακέντηση προς αποκλεισμό κακοήθειας.
    Η παρακέντηση πρέπει να γίνεται από ακτινολόγο με έμπειρια στην παρακέντηση θυρεοειδούς.

    Με εκτίμηση

    Βρακοπούλου - Βρεττάκου Ζωή

    Γενικός Χειρουργός

    Κόρινθος

  • Σωστά σας πρότεινε.Πιθανώς είδε κάτι στο υπερηχογράφημα

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Γεια σας. Χωρίς να ξέρω το πλήρες ιστορικό, η παρακέντηση βοηθά στην διαφορική διάγνωση

    Αγγελόπουλος Αργύρης

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Κοιταξτε ο ενδοκρινολογος πρεπει να βαλει την ενδειξη της παρακεντησης οσον αφορα ποιος απο τους οζους ειναι υποπτος στον υπερηχο και απο εκει και μετα αναλογα τη βιοψια μπορει να χρειαστει χειρουργειο

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Οι όζοι θυρεοειδούς απαιτουν συνεργασια τριών ειδικοτήτων. Ενδοκρινολογου, επεμβατικου ακτινολογου για παρακεντηση και χειρουργου

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Στο 85% των περιπτώσεων οι όζοι του θυρεοειδούς είναι καλοήθεις. Ανάλογα με τα χαρακτηριστικά που έχουν οι όζοι στο υπερηχογράφημα είναι υποψήφιοι για παρακέντηση ή όχι. Σε κάθε περίπτωση ο ενδοκρινολόγος είναι ο ειδικός που θα αποφασίσει σύμφωνα με αυτό που φαίνεται στο υπερ/μα για τη παρακέντηση.

    Τζαβές Ιωάννης

    Ενδοκρινολόγος

    Νέα Ιωνία

  • να πατε σε εναν ενδοκρινολογο πρωτα, να δειχνετε τον υπερηχο και να κανετε τις απαρετιτες εξετασεις και θα σας πει ο ενδοκρινολογος

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε ενδοκρινολόγο, ο οποίος θα σας συστήσει να κάνετε και κάποιες εργαστηριακές αιματολογικές εξετάσεις, και αναλόγως των ευρημάτων θα σας κατευθύνει ανάλογα.

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη