• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/11/2023

καλησπερα πινω πολλους καφεδες και πρηζομαι ολο λεω να κανω διαιτα και σταματω τι μπορω να κανω παχαινουν οι καφεδες

22 ειδικοί απάντησαν

  • Ο σκέτος καφές δεν έχει θερμίδες, άρα δεν μπορεί να μας παχύνει. Όταν όμως πίνουμε πολλούς που περιέχουν ζάχαρη ή/και γάλα, τότε μπορούν να προσθέσουν αρκετές θερμίδες καθημερινά, με αποτέλεσμα την αύξηση του βάρους μας.
    Όσο για τα πρηξίματα, η κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων καφεΐνης, μπορεί ορισμένες φορές να διαταράξει τη λειτουργεία του εντέρου και να προκαλέσει πρήξιμο. Ωστόσο αυτό μπορεί να είναι πιο σίγουρο από πλήρη αξιολόγηση της διατροφής σας, καθώς τα πρηξίματα μπορούν να οφείλονται και σε κάτι άλλο. Η συμβουλή μας είναι να ελαττώσετε του καφέδες σε μέχρι 2 την ημέρα και όχι μετά τις 5 το απόγευμα. Προτιμήστε ντεκαφεϊνέ, χωρίς με
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Το πρήξιμο είναι από τους πολλούς καφέδες και το λίγο νερό, έχει χαλάσει το Εντερικός σας μικροβίωμα. Το αν παχαίνει ένας καφές είναι σχετικό.

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Σας ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.
    Θα σας προτείναμε να κλείσετε το ραντεβού σας για να υποβληθειτε σε Τέστ DNA-διατροφογενετικης.Τα αποτελέσματα τής διαδικασίας θα σας λύσουν όλες τίς απορίες σάς.
    Παραμένουμε στη διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Οι καφέδες όταν είναι σκέτοι δεν έχουν θερμίδες. Αν πίνετε πολλούς που περιέχουν ζάχαρη ή κάποιου είδους γάλακτος-κρέμας, τότε αυξάνετε την ενέργεια που καταναλώνετε καθημερινά. Σε κάποιες περιπτώσεις, η κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων καφεΐνης, διαταράσσει την εντερική λειτουργεία και είναι πολύ πιθανό το πρήξιμο που νιώθετε να οφείλεται σε αυτό. Καλό είναι να δοκιμάσετε καφέδες ντεκαφεϊνέ και χωρίς προσθήκη ζάχαρης αν γίνεται, για να δείτε αν συνεχίζει να συμβαίνει το ίδιο.

    Μποτσιφάρας Ηλίας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • αυτό που κανετε ειναι επικινδυνο για την υγεια σας. ο ανθρωπινος οργανισμος δεν τρεφεται με καφεδες. θα δημιουργηθουν διαταραχες (ποικιλες, απο ορμονολογικες-ph αιματος-πεπτικες κ κλπ). Σας παρακαλώ απευθυνθειτε αμεσα σε Διατροφολογο. Ευχαριστω πολυ

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Η υπερβολική κατανάλωση καφέ μπορεί μερικές φορές να οδηγήσει σε φούσκωμα ή αίσθημα πρηξίματος λόγω της διεγερτικής δράσης της καφεΐνης.Ωστόσο, οι καφέδες μόνοι τους δεν προκαλούν αύξηση του σωματικού βάρους.

    Αν σκέφτεσαι να ακολουθήσεις δίαιτα και να σταματήσεις ή να μειώσεις την κατανάλωση καφέ, είναι σημαντικό να καταλάβεις ότι η αύξηση ή η μείωση βάρους σχετίζεται κυρίως με τη συνολική σου διατροφή και τις συνήθειες του τρόπου ζωής σου παρά μόνο με την κατανάλωση καφέ.

    Όταν σχεδιάζεις μια δίαιτα:
    Ισορροπημένη Διατροφή: Επικεντρώσου σε μια διατροφή που περιλαμβάνει φρέσκα φρούτα, λαχανικά, καλές πηγές πρωτεΐνης (όπως
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, το βάρος δεν σχετίζεται με τους καφέδες. Αν ο καφές δεν περιέχει γλυκαντικές ουσίες έχει ελάχιστες θερμίδες

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • 1. Φουσκώματα-> Ο καφές λόγω της καφεΐνης αυξάνει την κινητικότητα του εντέρου σας και μπορεί κάποιες φορές να προκαλέσει ένα αίσθημα δυσφορίας. Αυτό που μπορεί να σας επηρεάζει στα φουσκώματα είναι αν προσθέτετε γλυκαντικά όπως η στέβια και η ασπρατάμη. Τα γλυκαντικά αυτά μπορεί να προκαλέσουν αυξημένα φουσκώματα. Αν δεν καταναλώνετε γλυκαντικά το πρόβλημα των αυξημένων φουσκωμάτων όσο αναφορά την διατροφή έχει να κάνει με την συνολική σας διατροφή ( καταναλώνετε πολλές τροφές με αυξημένα Fodmaps). 2.Βάρος -> Βρείτε έναν διαιτολόγο που θα ασχοληθεί μαζί σας σε βάθος δηλαδή με τις συμπεριφορές σας και όχι απλά να σας δίνει ένα πρόγραμμα... Διάβασε περισσότερα

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλημέρα σας!Η αύξηση του σωματικού βάρους σχετίζεται πάντα με ένα θετικό ισοζύγιο ενέργειας από τις προσλαμβανόμενες τροφές.Αυτό με απλά λόγια σημαίνει να τρώτε περισσότερο από όσο χρειάζεται το σώμα σας για να καλύψει τις διατροφικές του ανάγκες με αποτέλεσμα να αποθηκεύει την πλεονάζουσα ενέργεια με την μορφή λίπους.Συνεπώς το ερωτήματα είναι τι συνοδεύει τον καφέ σας και αν θερμιδικά και ποιοτικά σας επιβαρύνει.Ως προς την «δίαιτα» αν υπάρχει κίνητρο βασισμένο σε ρεαλιστικούς στόχους από τον ενδιαφερόμενο τότε μπορεί να έχει αποτέλεσμα

    Πολίτη Ερασμία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πατήσια

  • Αρχικά, κανένα φαγητό ή ρόφημα δεν παχαίνει, σημασία έχει το θερμιδικό ισοζύγιο της ημέρας. Επίσης, ο καφές δεν είναι φαγητό, μας δίνει απλώς μια μικρή δόση ενέργειας αν έχει ζάχαρη/ γάλα και κυρίως μια ορμονική (και όχι βιοχημική) ενέργεια ανεβάζοντας την αδρεναλίνη. Πρέπει να υπάρχει και φαγητό ανάμεσα στους καφέδες και ιδανικά να μην ξεπερνώνται οι 2 το πολύ 3 καφέδες τη μέρα. Θα χρειαστεί να γίνει αξιολόγηση για πιο συγκεκριμένες συμβουλές αλλά θα ήταν χρήσιμο το ερώτημα τι είναι εκείνο που κάνεις τόσο καιρό στην προσπάθεια δίαιτας και δε λειτουργεί. Η λύση δεν είναι να βρεθεί απλά η πειθαρχία αλλά πιο ρεαλιστικοί στόχοι εξαρχής.

    Θεοδώράκη Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • καλησπέρα. ο καφές οταν δεν περιεχει ζαχαρη, γαλα κλπ δεν μας δίνει θερμίδες αρα δεν συμβαλλει στην αυξηση βάρους. προφανως υπαρχουν άλλα στοιχεια στη διατροφή σας στα οποία οφείλεται τυχον αυξηση βάρους

    Nutrimed Πετράλωνα - Καρμίρη Βαρβάρα - Κολλιαλή Έλενα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας, υπάρχει περίπτωση να έχετε κάποιο θέμα με το γαστρεντερικό σύστημα. Ο καφές μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό του εντέρου και πιθανό κάυσο. Αν πίνετε καφέ με γάλα υπάρχει πιθανότητα να προκαλείται πρήξιμο. Μειώστε σε 2 φλιτζάνια την ημέρα, παρατηρήστε τα συμπτώματα και αν συνεχίζουν επικοινωνήστε με το γαστρεντερολόγο σας. Όσον αφορά τη διατροφή ~ δίαιτα επικοινωνήστε με διαιτολόγο.

    Ζιώγα Κωνσταντία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πυλαία

  • Καλησπέρα σας.
    Ο καφές ως ουσία αποδίδει πολύ λίγες θερμίδες στον οργανισμό. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο ο τρόπος που πίνουμε τον καφέ μας (με ζάχαρη, κρέμα ή αφρόγαλα) και σαφώς το πόσους τέτοιους καφέδες πίνουμε ημερησίως.
    Η αύξηση του βάρους ωστόσο μπορεί να οφείλεται και σε άλλα λάθη που μπορεί να κάνετε στη διατροφή σας. Η επίσκεψη σε ένα διαιτολόγο θα σας παρείχε ένα ισορροπημένο διαιτολόγιο κατάλληλα προσαρμοσμένο στις ανάγκες σας ώστε να χάνετε βάρος σωστά αλλά κυρίως χωρίς να νιώθετε έντονη πείνα. Παραμένω στη διάθεσή σας.

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Αν ξεκινήσετε πρόγραμμα διατροφής σε κάποιον ειδικό, με πρόγραμμα προσαρμοσμένο στις δικές σας ανάγκες, με φαγητά που σας αρέσουν, πιθανόν να μην σταματήσετε και να φτάσετε στο στόχο σας χωρίς πολύ κόπο. Ο καφές σκέτος φυσικά και δεν έχει θερμίδες, προσθέτοντας όμως ζάχαρη και γάλα αυξάνονται οι θερμίδες του ως ρόφημα.

    Βασιλάκη Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    Σε σχέση με τα πρηξίματα είναι σημαντικό να μιλήσετε με τον γαστρεντερολόγο ή και τον διαιτολόγο σας, για να πάρουν έναν πλήρες ιατρικό ιστορικό και να σας κατευθύνουν. Ο καφές δεν έχει καμία σχέση με την αύξηση βάρους. Μερικές φορές η προσθήκη γάλακτος, ζάχαρης ή κρέμας στον καφέ μπορεί να οδηγήσουν σε αύξηση βάρους, όταν γίνεται υπερκατανάλωση. Σε κάθε περίπτωση θα ήταν χρήσιμο να μιλήσετε με έναν ειδικό.

    Παπαβασιλείου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας, ο καφές δεν περιέχει θερμίδες οπότε δεν παχαίνει. Οι θερμίδες περιέχονται στο γάλα και στη ζάχαρη που πιθανά προσθέτετε. Στην περίπτωση αυτή επιλέξτε έναν καφέ με λίγο ή και καθόλου γάλα και για γλυκαντικό χρησιμοποιήστε στέβια ή πιείτε τον σκέτο.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας ο καφές ο σκέτος χωρίς προσθήκη ζάχαρης κ γάλακτος δεν έχει καθόλου θερμίδες!

    Επίσης αν πιείτε έναν καφε με στεβια πάλι δεν αυξάνετε το θερμιδικό φορτίο.

    Η προσθήκη ζάχαρης και λιπαρών αυξάνουν τις θερμίδες. Ένας καφές γλυκός με αφρογαλα έχει 120 θερμίδες.

    Αν πίνετε 3 καφέδες την ημέρα προσθέτετε 400 θερμίδες στο ημερήσιο διαιτολόγιο σας. Αυτό σημαίνει πως κάθε μήνα μπορεί να βάζετε ένα κιλό μόνο από τους καφέδες και αντίστοιχα να το εξοικονομήσετε αν τους κόψετε.

    Άρα δεν χρειάζεστε να κόψετε τον καφε αλλά τα πρόσθετα!

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Η μεγάλη κατανάλωση σε καφεινη δεν είναι τόσο ευεργετική για την υγεία, διότι ο καφές έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε κάλιο όπου η υπερβολική δόση καφεΐνης μπορεί να προκαλέσει ταχυπαλμιες και ταχυκαρδίες. Η μεγάλη κατανάλωση σε καφεινη μπορεί επίσης να προκαλέσει μεγάλη αφυδάτωση, κατακράτηση υγρών του οργανισμού και κατ επέκταση αποθήκευση λίπους στο σώμα και πιθανόν και αύξηση βάρους. Ο καφές δεν παχαινει όταν δεν έχει ζάχαρη. Όσον αφορά την απώλεια του βάρους σας, καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει σε αυτό, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας β... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, η καφεΐνη δεν πρήζει. Οι θερμιδες που περιέχονται στον καφέ εξαρτώνται απο το πως πίνετε τον καφέ σας (με ζάχαρη, γάλα) η σωστή καθοδήγηση από έναν διαιτολόγο διατροφολόγο θα σας βοηθήσει να μάθετε το σώμα σας βάση με τις ανάγκες που έχει.

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Χαίρετε
    Δυστυχώς ο καφές αυξάνει τα επίπεδα των ορμονών του στρές στον οργανισμό. Αυτό μπορεί να σας οδηγήσει σε διαταραχές των επιπέδων κορτιζόλης, αυξημένη όρεξη, ανεξήγητη αίσθηση κόπωσης, αυξημένη εναπόθεση σπλαχνικού λίπους ενώ τα άκρα παραμένουν αδύνατα και λιπόσαρκα.
    Επίσης οι καφέδες έχουν μια ακόμα παρενέργεια. Μειώνουν την όρεξη τις ώρες που λογικά θα μπορούσατε να αντισταθείτε σε διατροφικούς πειρασμούς. Εαν όμως δεν καταναλώσετε τις απαιτούμενες ποσότητες τροφής τις ώρες της ημέρας, αναπόφευκτα το βράδυ θα ενδώσετε και με το παραπάνω σε πράγματα που θα σας παχύνουν.
    Επίσης οι διαταραχές του ύπνου από τους πολλούς καφέδ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Γεια σας,

    οι καφέδες σαν σκετοι δεν έχουν θερμίδες οποτε εξαρτάται τι βάζετε μέσα. Επισης εξαρτάται και απο αλλες συνηθειες και το τι κάνετε μέσα στην ημέρα για το αν θα αλλάξει το βάρος σας. Δεν ειναι μονοπαραγοντικο.

    Παραμενουμε στη διάθεσή σας

    Nutripass - Αντωνίου Γιάννης & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, οι καφέδες παχαίνουν μόνο αν τους καταναλώνετε με πολύ ζάχαρη και κρεμα γαλακτός , και πρίζουν πολλές φορές αν τους πίνετε με γάλα...Διαφορετικά κάτι άλλο θα φταίει που ανεβαίνουν τα κιλά σας Στη διαθεσή σας για οποιαδήποτε απορία ...Με εκτίμηση

    Παπαδοπούλου Αναστασία

    Κλινική - Μοριακή Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελληνικό