• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/03/2024

Καλησπέρα. Έχω αρχίσει συνεδρίες με ψυχολόγο και μου πρότεινε να πάρω zoloft.Θα ήθελα πραγματικά να μάθω αν έχω κάτι να φοβάμαι με τα αντακαταθλιπτικα χάπια αυτά επειδή γενικώς τα φοβάμαι πολύ τα φάρμακα. Ευχαριστώ

13 ειδικοί απάντησαν

  • ΑΡΧΙΚΑ Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ!
    ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ
    ΤΡΙΤΟΝ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Τα αντικαταθληπτικά φάρμακα όπως το Zoloft (σε επίσημη ονομασία sertraline) είναι ασφαλή και αποτελεσματικά για πολλούς ανθρώπους που πάσχουν από κατάθλιψη ή άλλες ψυχικές διαταραχές. Είναι σημαντικό να συζητήσετε τους φόβους σας με τον ψυχίατρο ο οποίος μπορεί να σας εξηγήσει τα οφέλη και τους κινδύνους του φαρμάκου και να απαντήσει σε οποιεσδήποτε ερωτήσεις έχετε. Σε πολλές περιπτώσεις, τα αντικαταθληπτικά μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων και να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας.
    Θα ήταν χρήσιμο να συζητήσετε την οποιαδήποτε ανησυχία σας σχετικά με την φαρμακευτική αγωγή τόσο με τον/ την ψυχολόγο σας, όσο και με τον/την ψυχίατρο που θα συνταγογραφήσει την αγωγή.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • Ο ρόλος του ψυχολόγου – ψυχοθεραπευτή, επικεντρώνεται στην παροχή ψυχοθεραπείας και ψυχολογικής υποστήριξης. Συνεπώς ο ψυχολόγος δεν έχει την αρμοδιότητα ούτε την ιδιότητα να προτείνει φαρμακευτική αγωγή. Αυτή η αρμοδιότητα ανήκει στον ψυχίατρο, έναν ιατρό εξειδικευμένο στη ψυχιατρική πρακτική.
    Συνεπώς, εάν ο ψυχολόγος σου, προτείνει να λάβεις κάποιο αντικαταθληπτικό φάρμακο όπως το Zoloft, πιθανόν να συνιστά να συνεργαστείς με έναν ψυχίατρο που θα αξιολογήσει την κατάστασή σου και θα καθορίσει την κατάλληλη θεραπεία, συμπεριλαμβανομένης της φαρμακευτικής αγωγής, αν αυτή κριθεί απαραίτητη. Με τη συνεργασία ανάμεσα σε ψυχολόγο και ψυχίατρο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουτελιέρη Λευκοθέα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Φάρμακα μπορούν να δίνουν μόνο οι ψυχίατροι. Αυτός θα κρίνει αν χρειάζεστε θεραπευτική αγωγή

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Δεν χρειάζεται να φοβάστε τα αντικαταθλιπτικά. Ο θεραπευτής σας τα πρότεινε για κάποιον λόγο που έχει να κάνει με την θεραπεία σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας φαρμακευτική αγωγή δίνει μόνον ο ψυχίατρος

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας. Είναι σημαντικό να πούμε ότι ο ψυχολόγος δεν είναι αρμόδιος να προσφέρει φαρμακευτική αγωγή. Ο ψυχίατρος είναι εκείνος που έχει την εξειδίκευση στην αξιολόγηση και την αντιμετώπιση των ψυχικών προβλημάτων με φάρμακα. Τα αντικαταθληπτικά φάρμακα, όπως το Zoloft, χρειάζονται συνταγογράφηση από έναν ψυχίατρο, ο οποίος θα αξιολογήσει την κατάλληλη θεραπεία για την περίπτωσή σας. Για τη χρήση αντικαταθληπτικών φαρμάκων πρέπει να ληφθεί μετά από διεξοδική αξιολόγηση από έναν ψυχίατρό. Επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο για να συζητήσετε τις επιλογές θεραπείας και να λάβετε τις κατάλληλες συμβουλές για την καλύτερη δυνατή διαχείριση των συναι... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Ως πρώτη παρατήρηση θα σας έλεγα ότι τα φάρμακα τα συνταγογραφεί ο ψυχίατρος και όχι ο ψυχολόγος. Ο ψυχίατρος είναι αρμόδιος να κρίνει την κατάσταση σας και να σας χορηγήσει φάρμακα.
    Τώρα, τα αντικαταθλιπτικά χάπια όπως το Zoloft αποτελούν ένα αποτελεσματικό εργαλείο στη θεραπεία της κατάθλιψης και άλλων ψυχολογικών διαταραχών. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι εθιστικά και ότι ο σκοπός τους είναι να βελτιώσουν την ψυχολογική σας κατάσταση.
    Είναι φυσιολογικό να νιώθετε ανησυχία σχετικά με τη λήψη φαρμάκων, αλλά ο ψυχίατρος σας μπορεί να απαντήσει σε όλες τις απορίες και τις ανησυχίες που έ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Σε περίπτωση που ο ψυχολόγος θεωρεί πως το περιστατικό χρήζει χορήγηση φαρμάκων, πρέπει να κάνει παραπομπή σε ψυχίατρο και όχι να προτείνει ο ίδιος φαρμακολογία, κάτι τέτοιο είναι αντιδεοντολογικό. Γενικώς τα αντικαταθληπτικά στις μέρες μας είναι ασφαλή και η χορηγία τους είναι συχνή και εύκολη για αυτό το λόγο, παρ όλα αυτά ο μόνος που μπορεί να προτείνει κάτι τέτοιο είναι ο ψυχίατρος και όχι ο ψυχολόγος.

    Γεωργιτσόπουλος Γρηγόρης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Οι ψυχολόγοι έχουμε γνώση κάποιων ψυχοφαρμάκων αλλά θα πρέπει να μεσολαβήσει ψυχίατρος ώστε να χορηγήσει τη φαρμακευτική αγωγή που προτάθηκε. Ενδεχομένως να έχει αντιπρόταση ο ψυχίατρος

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας είναι υπέροχο που έχετε απευθυνθεί σε κάποιο ειδικό για τα θέματα ψυχικής υγείας που πιθανόν αντιμετωπίζετε. Αρχικά να σας ενημερώσω ότι δεν είναι στην αρμοδιότητα των ψυχολόγων να προτείνουν φαρμακευτικές αγωγές και σκευάσματα και θα έπρεπε να σας παραπέμψει σε κάποιο ψυχίατρο. Οπότε θα σας πρότεινα να επισκευφθείτε έναν ψυχίατρο, ο οποίος είναι και απόλυτα αρμόδιος αν σας προτείνει και συνταγογραφήσει φαρμακευτική αγωγή, όπως και να σας λύσει τις όποιες απορίες έχετε σχετικά με την αγωγή. Με εκτιμηση, Σάντυ Μεσσαροπούλου

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Ο/η ψυχολόγος σας για κάποιο λόγο έκρινε ότι ίσως να σας βοηθούσε να παίρνατε zoloft, ωστόσο η πρόταση αυτή με κάποιο τρόπο συναντά δικές σας δεύτερες σκέψεις και φόβους σχετικά με τη λήψη φαρμάκων. Αν ο συνάδελφος δεν είναι παράλληλα ψυχίατρος, θα σας ενθάρρυνα να επικοινωνήσετε με έναν ψυχίατρο, ή να ζητήσετε από τον/την ψυχολόγο σας να σας προτείνει κάποιον, ώστε να συζητήσετε μαζί το ενδεχόμενο του zoloft και να καταθέσετε τους φόβους σας. Μόνο ένας επιστημονικά καταρτισμένος και έμπειρος ψυχίατρος θα μπορέσει να σας καθοδηγήσει σχετικά.

    Αν ο/η ψυχολόγος σας είναι ταυτόχρονα και ψυχίατρος, θα πρότεινα να συζητήσετε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα