• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/06/2023

Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο αυτοάνοσο νόσημα που μπορεί να επηρεάζει τη διατροφή η να επιδεινώνεται από αυτή;έχω 4 χρόνια έχω βάλει 4 κιλά και δεν μπορώ να τα χάσω.Θυροειδη,εξετάσεις για κοιλιοκάκη έχω κάνει είναι οκ.Απλα δε μπορώ να καταναλώσω κάποιες τροφές με τίποτα.Επισης έχω κάνει γαστροσκόπηση δεν έδειξε κάτι.Δε μπορώ με τίποτα να φάω τα παρακάτω :χοιρινό κρέας,αρνί,λουκάνικα ,κιμά κ.τλ.Μπορω μόνο κοτόπουλο και από ψάρι ελάχιστα όπως καλαμαράκια.Επισης με τίποτα γαλακτοκομικά,τυριά,γιαούρτια .Από φρούτα μόνο πολύ συγκεκριμένα όπως ξηνομυλο όχι μπανάνες,πορτοκάλια,μανταρίνια.Επισης με τίποτα λευκά ψωμιά,φρυγανιές,κουλούρια,μπισκότα, παγωτά και τα συναφή.Απο υγρά μόνο το νερό δεν με πειράζει.Απο ζυμαρικά μόνο μακαρόνια όχι ρύζικαι τέτοια και οχι όσπρια.επισης όχι γλυκά μόνο λίγη μαύρη σοκολάτα μπορώ.καθολου χυμούς,αναψυκτικά και από σαλάτες μόνο την ντομάτα μπορώ.Θεωρω ότι έχω κάποιο αυτοάνοσο η κάποιο άλλο θέμα υγείας και δεν μπορώ να καταναλώνω τα παραπάνω.τι μπορεί να είναι;θεωρώ ότι πάω προς χορτοφάγος αναγκαστικά και με πολύ περιορισμένο πλάνο διατροφής.Αλλα γενικώς ανησυχώ .είμαι 42 ετών,62 κιλά .Αν καταναλώσω κάποια από αυτές που με πειράζουν νομίζω ότι παθαίνω κάτι σαν έμφραγμα δηλαδή έχω κάτι σφιξιματα γύρω από την καρδιά και πολύ πονοκοιλος.πηγα και σε καρδιολόγο αλλά δεν μου βρήκε κάτι.ολοι μου λένε είναι δυνατόν να σε πειράζουν τόσο πολύ αυτές οι τροφές.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, καθώς φαίνεται ότι παρουσιάζετε ενοχλήσεις με πολλά τρόφιμα, θα ήταν σωστό να ληφθεί πλήρες ιστορικό και να τηρηθεί ένα ημερολόγιο καταγραφής με τα ακριβή συμπτώματα που παρατηρείτε τρώγοντας κάτι από τα παραπάνω. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Θεωρώ ότι θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε κάποιο γαστρεντερολόγο και να σας καθοδηγήσει αυτός για το τι εξετάσεις θα ήταν καλό να κάνετε. Από αυτά που περιγράφετε, θα ήταν καλό να κάνετε εξετάσεις και να ελέγξετε τη λειτουργία του εντέρου σας. Από αυτά που γράφετε, μπορώ να υποθέσω ότι κάνετε κολικούς του εντέρου. Αλλά είναι μόνο μια υπόθεση. Χωρίς το πλήρες ιστορικό σας μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Έχοντας μία συγκεκριμένη διάγνωση, καλό θα ήταν έπειτα να απευθυνθείτε σε κλινικό διαιτολόγο και να δείτε εξατομικευμένα την περίπτωσή σας. Να διερευνηθεί πότε ξεκίνησε αυτό, πότε συμβαίνει, κτλ.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • νόσο chron , ευερέθιστο έντερο, ΓΟΠ? αυτά ελέγχθηκαν? Τεστ σε αλλεργιολόγο? προφανώς και κάτι διαφεύγει από κάποιον. ψυχολογικά πως είστε?

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Το ορμονικό, εντερικό και πεπτικό σύστημα φαίνεται ότι δεν λειτουργούν ιδανικά, με αποτέλεσμα όλα αυτά τα συμπτώματα. Είναι λοιπόν καθοριστικής σημασίας, ο εντοπισμός της πραγματικής τους αιτίας και η διατροφική υποστήριξη αυτής.

    Μανδηλάρη Ιωάννα

    Ολιστική Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Καλαμάτα

  • θα πρέπει να έχουμε μια καταγραφή των τροφίμων που καταναλώνετε για να ξέρουμε ακρίβώς τι σας ενοχλεί και να διερευνήσουμε ανάλογα για την πιθανότητα αυτοάνοσου!

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Κατανοώ ότι αντιμετωπίζεις πολλούς περιορισμούς στη διατροφή σου και ανησυχείς για την υγεία σου. Με βάση την περιγραφή που παρέθεσες, φαίνεται ότι αντιδράς αρνητικά σε διάφορα τρόφιμα, κυρίως πρωτεΐνες ζώων και γαλακτοκομικά προϊόντα, καθώς και σε ορισμένα φρούτα και δημητριακά.

    Δεν μπορώ να σου κάνω μια ακριβή διάγνωση μέσω αυτής της πλατφόρμας, αλλά μπορώ να σου παραθέσω μερικές πιθανές εξηγήσεις για τα συμπτώματα που αναφέρεις:

    Αλλεργίες ή ανοσολογικές αντιδράσεις: Μπορεί να υπάρχουν τροφές στις οποίες είσαι αλλεργικός ή έχεις ανοσολογικές αντιδράσεις, και αυτός είναι ο λόγος που αντιδράς αρνητικά όταν τις καταναλώνεις.<
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας. Η αλήθεια είναι ότι έχετε αποκλείσει πολλές τροφές, που είναι λίγο δύσκολο όλες αυτές οι τροφές να σας δημιουργούν τα συμπτώματα που εσείς λέτε, γιατί είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους σε σύσταση. Εξ όσων γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο αυτάνοσο νόσημα που να δημιουργεί τέτοια θέματα. Εάν υπήρχε κάτι θα σας το έλεγαν οι διάφοροι γιατροί που έχετε επισκεφθεί. Θα μπορούσατε να αποταθείτε και σε κάποιον ομοιοπαθητικό, μπορεί να σας ταιριάξει.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας!για την απορία βάρους καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν Διατροφολόγο για να μπορέσει να σας καθοδηγήσει με βάσει κ το ιστορικό σας!επίσης θα πρέπει να επισκεφθείτε κ έναν γαστρεντερολογο για να δείτε που οφείλονται οι ενοχλήσεις με όλα αυτά τα φαγητά!

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Καλό θα είναι να ακούμε τον οργανισμό μας, αν κάποιες τροφές όντως έχετε παρατηρήσει ότι σας ενοχλούν καλό θα είναι να τις αποφεύγετε ειδικά τις τροφές που είναι πλούσιες σε λιπαρά και ζάχαρη. Αν οι εξετάσεις που κάνατε δεν έχουν δείξει κάτι παθολογικό τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορείτε σε φάσεις που εσείς αισθάνεστε καλύτερα, οι τροφές που είναι υγιεινές και θρεπτικές για τον οργανισμό σας πχ τα φρούτα, τα λαχανικά, τα όσπρια μπορείτε σε μικρές ποσότητες να τις ενσωματώνετε σταδιακά στη διατροφή σας. Αυτό θα το δείτε εσείς, είναι κάτι πολύ υποκειμενικό. Θα σας βοηθήσει επιπλέον και η στενή παρακολούθηση από έναν κλινικό διαιτολόγο, ό... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Μια ιδέα θα ήταν να ελεχθείτε για τροφικές αλλεργίες. Ισως έτσι ξεκαθαρίσετε κάποια πράγματα.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος