• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 11/12/2023

Καλημέρα σας, έκανα επέμβαση καταρράκτη για να γίνει διόρθωση πρεσβυωπίας και υπερμετρωπίας, στο πρώτο μάτι ήταν όλα καλά χωρίς καμία ενόχληση.Μετά απο μια εβδομάδα έκανα και το δεύτερο στο οποίο η επέμβαση ήταν πολύ επίπονη. Το χειρουργείο έγινε 5/10/23 μετά την επέμβαση του δεύτερου οφθαλμού είχα σοβαρά προβλήματα και στα δυο μάτια, μεγάλη ενόχληση στο φως, κάψιμο, τσούξιμο δακρύρροια, με εξέτασαν τρείς οφθαλμίατροι, οι φακοί και το μάτι δεν παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα μου βρήκαν μόνο μικρό ερεθισμό, η οφθαλμίατρος μου με έβαλε σε αγωγή αντιβίωσης, vibramisin για ένα μήνα διότι διέγνωσε βλεφαρίτιδα στο εσωτερικό του ματιού, η βελτίωση είναι μηδαμινή τα καψίματα και ολα τα συμπτώματα συνεχίζονται,κάποιες φορές που παίρνω mesulid η κατάσταση βελτιώνετε υπάρχει περίπτωση να είμαι αλλεργικός στους φακούς? είναι της alcon toric IOL η να με πειράζουν τα τεχνητά δάκρυα γιατι δυο μέρες που δεν έχω βάλει τα μάτια είναι καλύτερα. Επίσης υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ανοσοποιητικού? διότι είχα 20 μέρες που είχα βγει απο μια άσχημη περίπτωση σαλμονέλας πριν το χειρουργείο με διπλό σχήμα αντιβίωσης. Ευχαριστώ

3 ειδικοί απάντησαν

  • Από τους φακούς δεν είναι.
    Πιθανόν να είστε αλλεργικός στα δάκρυα .
    Εκτός από την αντιβίωση μπορείτε να πάρετε και κάποιο αντιαλλεργικο κολλυριο.
    Πάντα με οδηγίες του γιατρού που σας παρακολουθεί.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Κάθε ματι αντιδρά διαφορετικά στην επέμβαση. Οι ενδοφακοί της Αlcon είναι κορυφαίας ποιότητας οπότε δεν μπορει να σας δημιουργούν προβλημα. Να προτιμήσετε τεχνητά δάκρυα μιας χρήσεως που δεν έχουν συντηρητικά.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Δεν υπαρχει αλλεργια στον φακο.Ουτε θεμα ανοσοποιητικου.Μαλλον εχει να κανει με την εξωτερικη επιφανεια του ματιου(κερατοειδης).

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο