• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 23/03/2023

Περίπου ένα μήνα έχω πονοκεφάλους παίρνω panadol,algofren και xefo, στην αρχή πιστεύα ότι είναι ημικρανία (είχα επισκεφθεί γιατρό) αλλά τώρα νομίζω ότι είναι ιγμορίτιδα, έχω κλείσει ξανα ραντεβού, όμως φοβάμαι να παίρνω αναλγητικά κάθε μέρα μέχρι τότε. Είναι ασφαλές να πάρω πάλι; συνήθως παίρνω ένα την ημέρα έχω διαβάσει ότι μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στην καρδία ή εγκεφαλικό. (είμαι 22)

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό είναι να αποφύγετε τα πολλά αναλγητικα πλέον, μέχρι την εκτίμηση από ωτορινολαρυγγολογο και νευρολόγο. Προσέξτε το αλάτι και τα γλυκά εάν πάρετε αντιφλεγμονωδη.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Δεν υπάρχει πρόβλημα για την καρδιά. Θα ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού που σας δίνει τα παυσίπονα.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • πρωτη φορα ακουω για συσχετιση αναλγητικου με προκληση καρδιακης βλαβης

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Η χρόνια χρήση μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών τύπου ασπιρίνης όντως εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία και μάλιστα από τόσο μικρή ηλικία. Μόνο η κατά περιόδους χρήση συνιστάται και πιθανόν η παρακεταμόλη (Depon) επίσης σε λελογισμένες δόσεις είναι πιο ασφαλής.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Θα πρεπει να επισκεφτείτε αρχικά ενα νευρολόγο. Αν τωρα συνυπάρχει μπούκωμα, παχύρρευστες εκκρίσεις ρινικές και πονοκέφαλος ειναι πιθανή μια ιγμοριτιδα (τοτε πρεπει να γινει εκτίμηση απο ωρλ).

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΠΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΗΜΕΡΕΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αν υπάρχει υποψία ιγμοριτιδας θα χρειαστεί να γίνει τουλάχιστον μία ακτινογραφία αλλά και κλινική εξέταση.

    Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος

    Γενικός Γιατρός

    Νέα Σμύρνη

  • Σαφώς το να παίρνετε καθημερινά αναλγητικά δεν είναι καλό για πολλούς λόγους - αν έχετε καθημερινά πονοκέφαλο δεν μπορείτε να το αποφύγετε αλλά είναι καλό και πρέπει να αναζητήσετε την αιτία - αν είναι ιμορίτιδα θα χρειαστείτε αντιβίωση κλπ αν είναι ημικρανία θα χρειαστεί να πάρετε κάποια προληπτική αγωγή για να σταματήσουν τα επεισόδια - αναζητήστε ιατρική βοήθεια

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό