• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 29/08/2023

Μήνυμα: Έχω κάνει οστεοδεσεια στον καρπό από τις 12/8 στις 28/8κοψανε τα ράμματα, από εκείνη την μέρα έχει μελανιασει η περιοχή των ραμμάτων και τα δάχτυλα έχουν πρηστεί και χάνω την αίσθηση των δαχτύλων είναι φυσιολογικό; Μου είπαν να κουνάω τα δάχτυλα αλλά είναι επώδυνο κάθε φορά που το κάνω και νιώθω κάψιμο στο δέρμα στην περιοχή του καρπού εξωτερικά, τι μπορώ να κάνω ;

12 ειδικοί απάντησαν

  • θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον χειρούργο σας και θα σας προτεινα φυσικοθεραπείες. Ευχαριστούμε για την επικοινωνία

    Physio Motus - Γερασιμοπούλου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Επανομή

  • Καλησπερα σας, η κινηση ειναι απαραιτητη ακομα και εαν ειναι επωδυνη σε λογικα πλαισια προφανως. Επισης το ακρο καλο θα ηταν να μην ειναι κρεμασμενο κατω αλλα ψηλα. Για την χρηση παγου ετσι ωστε να ξεπρηστει καλο θα ηταν να ρωτησε πρωτα τον γιατρο σας και μετα ξεκινηστε.

    Τσιάμης Δημήτριος

    Φυσικοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Θέλει έντονο έλεγχο κλινικό και εργαστηριακό. Δείχνει ότι κάποιο νεύρο πάσχει. Σας περιμένω στο ιατρείο. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας! Σας έχουν κάνει αρθροδεση στον καρπό δλδ.
    Για ποιό λόγο;Τι είχε σπάσει;
    Καλό είναι να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας ,που έκανε την επέμβαση να σας δει! Επίσης πρέπει να ξεκινήσετε άμεσα φυσικοθεραπείες, γιατί είναι δύσκολο μόνος-η σας να το διαχειριστείτε και να κάνετε αυτό που πρέπει!
    Ξεκινήστε άμεσα φυσικοθεραπεια με κάποιον συνάδελφο που να έχει εμπειρία στο χέρι και σε συνεννόηση με τον γιατρό!
    Περαστικά σας!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες ή βοήθεια καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Το πρόβλημά σας είναι σύνθετο και πρέπει να το αναφέρεται στόν θεράπων ιατρό. Χρειάζεται κλινικός ίσως και εργαστηριακός έλεγχος.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα. Καλύτερα να μιλήσετε με τον θεράπων ιατρό που σας χειρούργησε, αλλά οπως μου το αναφέρετε είναι μέτενχειριτικη επίπλοκη φυσιολογική.

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Η μελάνωση, το πρήξιμο και η απώλεια αισθήσεων μπορεί να είναι συμπτώματα που σχετίζονται με διάφορες παρενέργειες μετά από τη χειρουργική επέμβαση ή κάποια επιμόλυνση κατά την διάρκεια αφαίρεσης των ραμμάτων. Αυτές οι ενδείξεις μπορεί να σημαίνουν πολλά πράγματα, όπως φλεγμονή, διαταραχές της κυκλοφορίας του αίματος, ή νεύρικες επιπλοκές. Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον χειρουργό ή τον ιατρό που παρακολουθεί την περίπτωσή σας.

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Η οστεόδεση είναι μια επίπονη διαδικασία. Χρειάζεται οπωσδήποτε κλινική εκτίμηση από τον χειρουργό σας και αποκατάσταση από ειδικό φυσιοθεραπευτή χεριού. Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση και κλινική εκτίμηση της αποκατάστασής σας.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, θα χρειαστεί σίγουρα κινησιοθεραπεία στην περιοχή και ίσως φυσικοθεραπείες αν υπάρχουν συμπτώματα. Επικοινωνήστε με τον γιατρό σας να τον ενημερώσετε για το κάψιμο και ότι δεν έχετε πλήρη αίσθηση των δακτύλων σας και μπορείτε έπειτα να μας καλέσετε να κλείσουμε ένα ραντεβού για αξιολόγηση να σας ενημερώσουμε για το τι μπορούμε να κάνουμε.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Οσο μπορείτε πιο ψηλά το χέρι και πάγο.Αν τα ενοχληματα δεν υφεθουν επανεξέταση απο τον χειρουργό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Κάνετε υπομονή μερικές ημέρες διότι είναι πρόσφατο το χειρουργείο σας.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Καλησπέρα σας υπάρχει μετά χειρουργικό οίδημα και φλεγμονή θα έπρεπε ο ορθοπαιδικός να σας παραπέμψει για φυσικοθεραπεία άμεσα
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής