• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/12/2023

Γειά σας,πριν 5 χρόνια είχα κρίσεις πανικού και επισκέφτηκα ψυχιατρο μετά από παρότρυνση γιατρού από το νοσοκομείο που έτρεχα νομίζοντας πως θα πεθάνω, μου έγραψε εσκιταλοπραμη την πήρα έγινα χειρότερα νόμιζα πως θα τρελαθώ μέχρι που μια στιγμή λέω δεν θα τους αφήσω να με τρελάνουν, συνεχησα το φάρμακο και μετά από λίγο καιρό ειμουν καλύτερα, πέρυσι το σταμάτησα μόνος μου και μετά από λίγο καιρό τον Οκτώβριο του 22 ρώτησα την γιατρό μου και της είπα αν μπορώ να το ξεκινήσω πάλι για καλό και για κακό (λάθος μου) και μου είπε πως μπορώ να το ξεκινήσω γιατί ο οργανισμός μου το ξέρει(λάθος της) το ξεκίνησα και την τρίτη μέρα ξεκίνησαν οι παρενέργειες και μετά όταν το πήγα στο 1 χάπι από μισό, τρελάθηκα δεν κοιμωμουν καθόλου για 2 μήνες μέχρι που έφτασα σε πολύ άσχημη κατάσταση το καλοκαίρι του 23 πήγα σε άλλη γιατρό και μου άλλαξε το χάπι έχω 6 μήνες τώρα με το καινούργιο φάρμακο(brintellix 20) και είμαι λίγο καλύτερα από το χάλια που ειμουν αλλά όχι καλά το πρωί ξυπνάω με άγχος κάθε μέρα οι έξοδοι για διασκέδαση ούτε καν, η ερώτηση είναι θα το ξεπεράσω η θα είμαι για πάντα έτσι;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με το θεράποντα ψυχίατρο, ίσως χρειαστεί τροποποίηση της φαρμακευτιικής σας αγωγής για να έχετε βελτιστοποίηση του αποτελέσματος

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Λυπάμαι που περνάτε δύσκολες στιγμές. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε τη συνεργασία σας με επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως ο γιατρός ή ο ψυχολόγος σας, για να σας υποστηρίξει κατάλληλα.

    Οι διακοπές και οι αλλαγές στη φαρμακευτική αγωγή μπορεί να επηρεάσουν τη συναισθηματική σας κατάσταση. Είναι σημαντικό να ενημερώνετε τον επαγγελματία υγείας σας για οποιαδήποτε αλλαγή στην κατάστασή σας, ώστε να μπορέσει να προσαρμόσει το σχέδιο θεραπείας σας αναλόγως.

    Η διαδικασία της ανάρρωσης μπορεί να είναι διαφορετική για κάθε άτομο. Η επίτευξη βελτίωσης μπορεί να απαιτεί χρόνο και συνεχή προσπάθεια. Είναι επίσης σημαντικό να εξετάζοντ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς