• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 05/12/2023

Έχω διαγνωστεί με γενικευμένη διαταραχή άγχους και OCD και ίσως συνυπάρχει και κατάθλιψη (είμαστε σε διερεύνηση ως προς αυτό με την ψυχίατρο μου). Λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή για το άγχος που με έχει βοηθήσει αρκετά και έχω κάνει 2 χρόνια ψυχοθεραπεία με 2 διαφορετικές ψυχολόγους (CBT), αλλά δεν βοηθήκα καθόλου στο θέμα της διαχείρισης άγχους. Τι εξειδίκευση πρέπει να έχει μία/ένας ψυχολόγος για να δουλέψουμε αποτελεσματικά στο ζήτημα του άγχους;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχουν διάφορες ψυχοθεραπευτικές σχολές , ενδεικτικά μπορείτε να απευθυνθείτε σε θεραπευτές εκπαιδευμένους στη συστημική, γνωστική αναλυτική, προσωποκεντρική ψυχοθεραπεία.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορείτε να κάνετε ψυχαναλυτική θεραπεία δυαδική η ομαδική.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • αναζητήστε καποιον που είναι εξειδικευμένος στη θεραπεία gestalt

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Ψυχαναλυτική κατεύθυνση

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Κλινική Ψυχολογία με εκπαίδευση στην ψυχοθεραπεία φυσικά.

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον αισθάνεστε καλύτερα μοιάζει να σας έχει βοηθήσει η ψυχοθεραπεία καθώς την ακολουθείτε παράλληλα με την φαρμακευτική αγωγή. Τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε είναι αρκετά που σημαίνει ότι χρειάζεται ένας επαρκής χρόνος για να αισθανθείτε καλύτερα. Κάποιες προσεγγίσεις πηγαίνουν σε μεγαλύτερο βάθος όπως π.χ. η ψυχανάλυση αλλά το πιο σημαντικό είναι να σας ταιριάξει ο ψυχοθεραπευτής, δηλαδή να αισθάνεστε άνετα να μιλήσετε γι αυτά που σας απασχολούν

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Γενικά, οι ψυχολόγοι με εξειδίκευση στην αντιμετώπιση του άγχους μπορεί να χρησιμοποιούν διάφορες μεθόδους θεραπείας πέραν της κλασικής γνωστικής συμπεριφορικής θεραπείας (CBT). Ορισμένοι εξειδικευμένοι ψυχολόγοι μπορεί να έχουν εκπαίδευση σε διάφορες προσεγγίσεις, όπως:

    Θεραπεία Αποδοχής και Διαλεκτικής Συμπεριφορικής (DBT): Εστιάζει στην αποδοχή των συναισθημάτων και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων διαχείρισης τους.

    Θεραπεία Απόδοσης Προσοχής (ACT): Αφορά την ανάπτυξη της αποδοχής, της επίγνωσης και της αφοσίωσης στις προσωπικές αξίες.

    Ψυχοδυναμική Θεραπεία: Στοχεύει στην κατανόηση των βαθύτερων συναισθηματικών παραγόντω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Σημασια δεν έχει αποκλειστικά η εξειδίκευση του ψυχολογου για αν σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το άγχος που νιώθετε. Πρέπει να δημιουργηθείμια σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ του ειδικού και εσάς, που θα σας βοηθήσει να δουλέψετε τα θέματα που σας δυσκολεύουν, να επεξεργαστείτε τα κομμάτια του εαυτού σας που θέλετε να γνωρίζετε καλύτερα. Το άγχος μπορεί να είναι το αποτέλεσμα διαφόρων γεγονότων, σκέψεων και συναισθημάτων, τα οποία δουλεύοντας, θα σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε τα θέματα που σας δυσκολεύουν καλύτερα, μειώνοντας και το άγχος που νιώθετε.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Δεν θα έλεγα ότι έχει να κάνει τοσο με την εξειδίκευση όσο με τη θεραπευτική σχέση και συμμαχία που θα χτίσετε. Μιας και έχετε ήδη δοκιμάσει cbt θα σας πρότεινα να κατευθεινθείτε σε άλλα μοντέλα θεραπείας που ίσως η προσέγγιση τους βοηθήσει παραπάνω. Ενδεικτικά αναφέρω (Παρεμβαίνουσα Μη Κατευθυντική, Ψυχόδραμα, Gestalt, Σωματική ψυχοθεραπεία)

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι κατανοητό ότι η διαχείριση της γενικευμένης διαταραχής άγχους, του OCD (και ίσως της κατάθλιψης) μπορεί να απαιτεί προσαρμοσμένες προσεγγίσεις. Για την αποτελεσματική διαχείριση του άγχους, μπορεί να είναι χρήσιμη μια συνδυασμένη προσέγγιση που συνδυάζει διάφορες θεραπείες.

    Ορισμένοι ψυχολόγοι εργάζονται με συνδυασμό ποικίλων θεραπευτικών προσεγγίσεων, όπως η CBT, η Προσαρμοστική Συμπεριφορική Θεραπεία (ACT), και η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία. Ένας ψυχολόγος που είναι έμπειρος σε διάφορες προσεγγίσεις μπορεί να προσαρμόσει τη θεραπεία στις ανάγκες σας.

    Σε ορισμένες περιπτώσεις, η συνεργασία με ψυχίατρο για τη φαρμακευτικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Είναι θέματα τα οποία φέρνετε στη ψυχοθεραπεία και που μάλλον δεν έχετε αντιμετωπίσει επαρκώς. Πιθανώς πρέπει να εφαρμόσετε και συστηματικά χαλαρώσεις κι άλλες εναλλακτικές μεθόδους για νσ ανακουφιστείτε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός