• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/10/2023

Χαίρετε, είναι φυσιολογικό ένα μωρό να έχει θερμοκρασία 36.7 από μέτωπο και 39 από ορθό; Πως μπορώ εγω να γνωρίζω ποτέ έχει πυρετό όταν το μωρό δεν είναι ζεστό και μόνο οταν πάρεις θερμοκρασία απο ορθό καταλαβαίνεις πως εχει πυρετό;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΘΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 0,7 ΒΑΘΜΟΥΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΣΧΑΛΗ.

    Βασιλειάδης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Βέροια

  • Οχι αυτο δεν ειναι φυσιολογικο. Αρχικα ελεξτε τα θερμομετρα. Αναφέρετε την ηλικια του παιδιου γιατι εχει σημασια για τον τροπο θερμομετρησης. Καθως κ το λογο που θερμομετρειτε το μωρο.

    Παλίλη Αλεξάνδρα

    Παιδίατρος

    Πειραιάς

  • Χαίρεται, πιθανόν γίνεται κάποιο λάθος στην μετρηση. Συνήθως δεν υπάρχει τέτοια απόκλιση σε κεντρική και περιφερική θερμοκρασία. Υπάρχουν φυσιολογικές τιμές αναφοράς για μετρηση από το ορθό, το στόμα ή την μασχάλη. Μετρηση μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε τέτοιο σημείο. Απόκλιση από τις τιμές αυτές αναφοράς σημαίνει έχουμε πυρέτιο ή πυρετό ανάλογα με την μετρηση.

    Λάιος Παναγιώτης

    Παιδίατρος - Ομοιοπαθητικός - Αναπτυξιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αποκλείεται να υπάρχει τέτοια διαφορά θερμοκρασίας. Αποφύγετε να βάζετε θερμόμετρο στον πρωκτό. Στο μέτωπο 'η στη μασχάλη να μετράτε, αλλά το θερμόμετρο να είναι εγκυρο

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα. Η θερμοκρασια στο μετωπο δεν ειναι αξιοπιστη

    Μιχαηλίδου - Μοθωναίου Αλεξάνδρα

    Νεογνολόγος