• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/05/2023

54 ετών , χοληστερίνη 223 Τριγλυκερίδια 75 HDL 77 LDL 131 Τι να προσέξω

15 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, ορισμένες τιμές φαίνονται ελαφρώς εκτός των φυσιολογικών ορίων, και καλό θα ήταν αρχικά να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας. Έπειτα, μπορείτε να επισκεφτείτε έναν διαιτολόγο για την υιοθέτηση μίας ισορροπημένης διατροφής χαμηλής σε κορεσμένα και trans λιπαρά. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Τη φετα και το χοιρινο

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Θα σας πρότεινα να αποφεύγετε τα σφολιατοειδή, τα είδη περιπτέρου και τη συχνή κατανάλωση έτοιμου φαγητού. Να περιορίσετε τα γλυκά στη 1 μερίδα την εβδομάδα και να εντάξετε τα όσπρια και το ψάρι 2 φορές την εβδομάδα. Επίσης θα σας συμβούλευα να καταναλώνετε 1κουταλιά λιναρόσπορο (μουλιασμένο) κάθε μέρα στη σαλάτα ή σε γιαούρτι

    Αντωνακάκη Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας!Χρειαζεται να προσέξετε τη ποιότητα της τροφής σας, να κάνετε άσκηση και όσο μπορείτε να μην αγχώνεστε 😉

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Χρειάζεται λήψη διατροφικού ιστορικού & μετρήσεις για να απαντηθεί αυτή η ερώτηση. Οι τιμές HDL και τριγλυκεριδίων είναι πολύ καλές.

    Σηφακάκη Μελίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Αποφεύγετε τα τηγανητά και λιπαρά, καθώς και να εντάξετε στην καθημερινότητά σας και την άσκηση η οποία θα σας βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Το σημαντικότερο είναι να έχουμε μία σωστή ενημέρωση ώστε να γίνει τρόπος ζωής ένα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Θα έλεγα ότι είστε μία χαρά καθώς ο αθηρωματικός σας δείκτης που βγαίνει από 223/77 είναι μόλις 2,89 με όριο το 5. Εάν καπνίζετε μετριάστε το κάπνισμα, επίσης υιοθετείστε μία πιο μεσογειακή διατροφή και περιορίστε παχιά τυριά και κόκκινο κρέας.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Γεια σας! Όταν έχετε υψηλά επίπεδα ολικής χοληστερόλης υπάρχουν μερικά σημεία που μπορείτε να προσέξετε στη διατροφή σας:

    Μειώστε την κατανάλωση τροφών πλούσιων σε κορεσμένα λιπαρά, όπως κόκκινο κρέας, γαλακτοκομικά προϊόντα με υψηλά λιπαρά και προϊόντα με σπορέλαια. Αντικαταστήστε τα με ψάρια, πουλερικά χωρίς το δέρμα, αυγά ή λαχανικά.
    Αυξήστε την κατανάλωση τροφών πλούσιων σε ω-3 λιπαρά οξέα, όπως λιναρόσπορος, ψάρια όπως σολωμός και σαρδέλα, καθώς αυτά μπορούν να βοηθήσουν στη μείωση της χοληστερόλης.

    Αυξήστε την κατανάλωση φυτικών ινών από φρούτα, λαχανικά, δημητριακά ολικής και οσπρια. Οι ινες μπορούν να βοηθήσουν σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Πρέπει να μειώσετε τα λιπαρά που χρησιμοποιείτε ημερησίως, συμπεριλαμβανομένου και του μαγειρέματος.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Οι γενικές οδηγίες για τη διατοφική αντιμετώπιση της υπερχοληστερολαιμίας είναι οι εξης:
    • ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΤΗΓΑΝΗΤΑ ΦΑΓΗΤΑ
    • ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΕΑΣ ΣΕ 1-2 ΦΟΡΕΣ/ΕΒΔΟΜΑΔΑ
    • ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΟ ΟΡΑΤΟ ΛΙΠΟΣ ΤΩΝ ΚΡΕΑΤΩΝ
    • ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΖΩΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΟΠΩΣ ΜΠΕΪΚΟΝ, ΠΑΣΤΑ
    • ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΕΤΣΑ, ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΨΑΡΙ
    • ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ
    • ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ, ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ
    • ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΧΙΑ ΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΓΑΛΑΚΤΟΜΙΚΑ
    • ΠΡΟΤΙΜΟΥΜΕ ΗΜΙΠΑΧΑ ‘Η ΑΠΑΧΑ ΤΥΡΙΑ, ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙ
    • ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΛΙΠΑΡΑ ΓΛΥΚΑ (Π.Χ. ΠΑΣΤΕΣ, ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ,)
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πέτσιος Δημήτριος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κηφισιά

  • Προτιμήστε περισσότερα φρούτα και λαχανικά, μειώστε τα τηγανητά και τα γλυκά (μέχρι 3 φορές την εβδομάδα, και περπατήστε περισσότερο !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Περιορίζετε όσο μπορείτε το κόκκινο κρέας, τα λιπαρά τυριά, τα πλήρη γαλακτοκομικά και τα λίπη όπως βούτυρο, μαργαρίνη, σαντιγί κλπ. Επίσης, προσέχετε και λίγο παραπάνω τα απλά σάκχαρα όπως ψωμί, μακαρόνια, γλυκά κ.α
    Επιπλέον, είναι σημαντικό να εντάξετε στην καθημερινότητα σας κάποιας μορφής άσκηση. Περπάτημα, τζόκινγκ, γυμναστήριο κλπ

    Πότσης Ιωάννης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Η διατροφή σας θα πρέπει να είναι χαμηλή σε λιπαρά πχ τηγανητά, παχιά κρέατα, γλυκά, ζάχαρη και αλάτι. Οι τροφές που θα πρέπει να ενσωματωθούν στο διαιτολόγιο σας σε καθημερινή βάση θα πρέπει να είναι υψηλές σε φυτικές ίνες πχ φρούτα, λαχανικά, όσπρια και ολικής άλεσης προϊόντα. Καλό θα είναι να καταναλώνετε και τρόφιμα υψηλά σε καλής ποιότητας λίπη πχ λιπαρά ψάρια, αβοκάντο, ξηροί καρποί, ελαιόλαδο. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα σύμφωνα με τις ανάγκες σας. Καλό θα ήταν να υπάρχει και μια καλή φυσική δραστηριότητα σε καθημερινή βάση πχ από ένα απλό καθημερινό περ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Είναι πολυπαραγοντικη η χοληστερόλη. Μπορεί να μην είναι καν διατροφοεξαρτωμενη. Θέλει συζήτηση και διερεύνησης με βάση το ιστορικό σας.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι