• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/02/2024

Γεια σας ! Ποσο βαριά θεωρείται τα ψυχιατρικά νοσήματα ;;;; Από το 1-10 ποσο δύσκολη είναι η οριακή διαταραχή προσωπικότητας ;;;; Θεωρείτε πως μπορεί να υπάρξει βελτίωση η ακόμα κ να σταματήσει να υπάρχει το πρόβλημα ! Περνάει στο παιδί ;;;; Ευχαριστώ

15 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Δεν μπορώ να σας βάλω βαθμό στην οριακή. Επειδή έχω εκπαιδευετεί στην οριακή διαταραχή μπορώ να σας πω ότι πρόκειται για μία παθολογία που σίγουρα είναι δύσκολη, αλλά αντιμετωπίζεται αρκεί να θέλετε να την παλέψετε και να δεμευτείτε στη θεραπεία. Η οριακή διαταραχή ταλαιπωρεί άτομα υψηλής συναισθηματικής ευαλοτότητας που δυσκολεύονται να διαχειριστούν τα συναισήματά τους και καθοδηγούνται από αυτά οδηγώντας τους πολύ συχνά σε μη αποτελεσματικές συμπεριφορές. Το αν περνάει στα παιδιά δεν μπορούμε να το πούμε με σιγουριά, όμως όταν το παιδί βλέπει ή νιώθει το γονέα του να υποφέρει σίγουρα πονάει και αυτόν τον πόνο που βιώνει κάπως... Διάβασε περισσότερα

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Το μήνυμά σας μεταφέρει σε μένα που το διαβάζω μία αίσθηση αγωνίας, ή/και ανησυχίας.. Δυστυχώς δεν υπάρχουν οι απαντήσεις που ζητάτε. Η σοβαρότητα ή η κληρονομικότητα ενός ψυχιατρικού νοσήματος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και μπορεί να αξιολογηθεί μόνο μέσω μίας εξατομικευμένης προσέγγισης. Σχετικά με τη θεραπεία, ειδικά στις διαταραχές προσωπικότητας είναι σημαντική μία καλή ψυχοθεραπευτική σχέση - οπότε θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε συνάδελφο με σχετική εμπειρία, καθώς και να εξετάσετε το ενδεχόμενο συμπληρωματικής λήψης φαρμακευτικής αγωγής (αν το απαιτεί η κατάσταση), σε συνεργασία με ψυχίατρο. Θεωρώ πως ναι, μπορεί ν... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • H Oριακή διαταραχή προσωπικότητας είναι μια πάθηση (8) η οποία βελτιώνεται σημαντικά με τη βοήθεια της ψυχοθεραπείας σε συνδυασμό με την φαρμακοθεραπεία και τακτική παρακολούθηση από ψυχίατρο.

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας
    Η οριακή διαταραχή προσωπικόητας πράγματι έχει αρκετά ανησυχητικά συμπτώματα. Ωστόσο διαφέρει από άνθρωπο σε ανθρωπο.
    Προσωπικά θεωρώ απαραίτητη την ψυχοθεραπεία σε αυτές τις περιπτώσεις έτσι ώστε το άτομο να μπορεί να διαχειρίζεται τα συμπτώματα.

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Φυσικά μπορεί να υπάρξει βελτίωση εφόσον βρίσκεται σε μια συνθήκη ψυχοθεραπείας.Περισσότερα μπορείς να σας εξηγήσει ένας ψυχολόγος ψυχοθεραπευτής.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας,

    Είναι δύσκολο να αξιολογήσω και να βάλω σε κλίματα μία ψυχική διαταραχή. Συνήθως τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα και υποκειμενικά, οπότε θα ήθελα περισσότερο να σας παροτρύνω να ρωτήσετε τον εαυτό σας, πόσο δύσκολο είναι για εσάς αυτό που περνάτε; Άσχετα με τη διάγνωση, η εμπειρία σας και αυτό που βιώνετε είναι κάτι πολύ δικό σας, όσες γνώμες ειδικών και να λάβετε, πιθανό να μην είναι αρκετές να ορίσουν πλήρως αυτό που νιώθετε εσείς. Τα συναισθήματά σας είναι μοναδικά, όπως και η εμπειρία σας, ίσως να σας βοηθήσει να προσπαθήσετε να τα ορίσετε εσείς όπως θέλετε, να τα κάνετε ανεξάρτητα και δικά σας, όπως και είναι στην
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • το θεμα με την οριακη διαταραχη ειναι η εξιδανικευση και η απορριψη
    γενικοτερα ο οριακος δεν εχει σταθερη εικονα του εαυτου και του αλλου και αυτο μπορει να με την συμπεριφορα της μητερας να περασει στο παιδι θα πρεπει να ειστε προσεκτικη στο πως συμπεριφερεστε στο παιδι ωστε να μην προβαλετε πανω του δικα σας ανεπεξεργαστα κομματια
    η οριακη μπορει να λυθει με ψυχοθεραπεια θα σας συμβουλευα εαν σκεφτεστε να ξεκινησετε θεραπεια να βρειτε εναν θεραπευτη που να δουλευει το γνωσιακο αναλυτικο μοντελο που θεωρειται πως ειναι το καλυτερο για την οριακη διαταραχη

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Η οριακή διαταραχή συγκαταλέγεται στις διαταραχές προσωπικότητας, το οποίο σημαίνει ότι ένας άνθρωπος είναι δομημένος να σκέφτεται και να ενεργεί μέσα σε μια τέτοια δομή. Ωστόσο, κι αυτές οι κατηγορίες με τη σειρά τους όπως και τόσες άλλες έχουν την ίδια απάντηση, δηλαδή ότι ένας άνθρωπος είναι αδύνατον να αλλάξει τη δομημένη προσωπικότητά του, και φυσικά ούτε κανείς εχει το δικαιωμα να τον αλλάξει, αλλά μέσα απ'τη θεραπεία και την ανάλυση με τον εαυτό του καταφέρνει να γνωρίσει εις βάθος ποιος είναι, να αναγνωρίσει και να δεχτεί τα τρωτά του σημεία κι εν τέλει να ζήσει εν αρμονία με τον εαυτό του. Τέλος, η θεραπεία είναι πάντα εξατομικευ... Διάβασε περισσότερα

    Τζατζαδάκη Ματρώνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Καλησπέρα. Τα ψυχιατρικά νοσήματα έχουν καλή πρόγνωση όταν τα διαχειριζομαστε από την πρώτη εμφανιση των συμπτωμάτων. Όσο χρονίζουν τόσο δυσκολότερη είναι η αντιμετώπιση τους. Οπότε η απάντηση στην ερώτηση σας για το αν περνάει ή βελτιώνεται έχει να κάνει με την έγκαιρη παρέμβαση. Φυσικά και περνάει στα παιδιά η οριακή διαταραχή προσωπικότητας αν διαγνωστεί έγκαιρα όπως προείπα. Η δυσκολία της εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Οι διαταραχές προσωπικότητας δεν θεραπεύονται , μαθαίνουμε να τις διαχειριζόμαστε και να ζούμε αρμονικά με κατανόηση του εαυτού μας με αυτές , όμως η διάγνωση τους είναι δύσκολη χρειάζεται επιτροπή να την κάνει δεν φτάνει το εύκολο συμπέρασμα ενός ανθρώπου, γι'αυτό λέμε συνήθως πως έχουμε πολλά στοιχεία κάποιας διαταραχής , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα,
    Τα ψυχιατρικά νοσήματα θεωρούνται σοβαρά και μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά την καθημερινή ζωή ενός ατόμου.
    Η οριακή διαταραχή προσωπικότητας χαρακτηρίζεται από έντονες συναισθηματικές αστάθειες και δυσκολίες στις σχέσεις. Κρίνεται ως μια δύσκολη διαταραχή, με δυνατότητα βελτίωσης μέσω θεραπείας, αλλά απαιτεί συνεργασία και υπομονή. Είναι εφικτό να υπάρξει σημαντική βελτίωση ή ακόμα και να επιτευχθεί η αποκατάσταση της ψυχικής υγείας με τη σωστή ψυχοθεραπεία. Ωστόσο, η πρόληψη και η έγκαιρη αντιμετώπιση είναι κρίσιμες.
    Σε πολλές περιπτώσεις, τα παιδιά μπορεί να επηρεαστούν από τα ψυχικά θέματα των γονέων τους, αλλά μετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Νομίζω πως πρέπει να το συζητήσετε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις οι ίδιες, πάντα χρειάζεται εξατομικευμένη αντιμετώπιση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Τα ψυχιατρικά νοσήματα μπορούν να έχουν διαφορετικά επίπεδα βαρύτητας ανάλογα με τον τύπο και τη σοβαρότητα των συμπτωμάτων. Η οριακή διαταραχή προσωπικότητας θεωρείται ως μία ψυχική διαταραχή με δυσκολία στη διάγνωση και στη θεραπεία. Η βελτίωση είναι εφικτή με θεραπευτική παρέμβαση, αλλά απαιτεί συχνά μακροχρόνια και διαρκή υποστήριξη. Θα ήταν καλό να δώσει περισσότερες πληροφοριες ο ψυχίατρος που παρακολουθει το παιδί έτσι ώστε να ειναι ξεκάθαρη η σοβαρότητα της κατάστασης.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η Οριακή Διαταραχή είναι εξαιρετικά δυσκολη τόσο για τον ασθενή όσο και για τους φροντιστές του.
    Χαρακτηρίζεται από ένα επίμονο μοτίβο αστάθειας σε βασικούς τομείς της ζωής όπως είναι η ρύθμιση του συναισθήματος, ο έλεγχος των παρορμήσεων, οι διαπροσωπικές σχέσεις και η αυτοεικόνα.Βελτίωση και βέβαια μπορεί να υπάρξει με έγκαιρη παρέμβαση για το παιδι, ψυχοεκπαίδευση και υποστήριξη για τους γονείς.

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Δεν περνάει στο παιδί, κληρονομικά τουλαχιστον, ομως ενδεχεται να επηρεασει την αναπτυξη του μεσω του τροπου επικοινωνιας στο οικογενειακο περιβαλλον. Ανθρωποι με οριακη διαταραχη βοηθιουνται πολυ απο την ψυχαναλυτικη ψυχοθεραπεια

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός