• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 05/03/2023

Πως αντιμετωπίζεται μια διαταραχή άγχους αποχωρισμού ;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται την ηλικία του ασθενή, αν θα τον αναλάβει παιδοψυχίατρος αν είνσι παιδί ή ενήλικας οπότε αναλαμβάνει ψυχίατρος. Συνήθως γίνεται ψυχοθεραπεία κι αν χρειαστεί γίνεται και φαρμακοθεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας. Αντιμετωπίζεται συνήθως με ψυχοθεραπείες.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Καλησπέρα! Με αρκετή ψυχοθεραπεία. Αυτό που αναφέρεται έχει αρκετό βάθος.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Δεν υπάρχει "φόρμουλα" που ταιριάζει σε όλους έτσι ώστε να σας την έγραφα εδώ και έτσι να βοηθόυσαμε και άλλους αναγνώστες που ίσως να τη χρειάζονται, καθώς: Η ιδιοσυγκρασία και τα Βιώματα είναι διαφορετικά, ξεχωριστά για τον καθένα μας. Επισκεφθείτε κάποιον ειδικό Ψυχολόγο/Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας να το εξετάσετε μαζί. Σας εύχομαι από καρδιάς ότι καλύτερο

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • υπάρχουν στάδια και εφαρμογές του. συνήθως μέσα από την ψυχοθεραπευτική διαδικασία έχει αποτελέσματα.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αρχικά θα πρέπει να γνωρίζουμε εάν επρόκειτο για αυτή την διαταραχή που αναφέρεστε . Ποσό ετών είστε ;; Πως γνωρίζετε ότι έχετε αυτή την διαταραχή ;;
    Το άγχος του αποχωρισμού περιγράφει μία κατάσταση στην οποία ένα άτομο φοβάται να χωρίσει από ένα άλλο άτομο, ένα ζώο ή ακόμα και ένα αντικείμενο και, φυσικά, εκδηλώνεται μετά από έναν θλιβερό αποχωρισμό. Τα πιθανά συμπτώματα κυμαίνονται από ναυτία και πονοκεφάλους, έως και πονόλαιμο. Εμφανίζεται, συχνά, στα παιδιά, ειδικά κατά τα πρώτα χρόνια της ζωής τους. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να κλείσετε ραντεβού με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Μην το αμελήσετε .

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • Το άγχος αποχωρισμού το συναντάμε κατά βάση σε παιδιά και είναι ένα φυσιολογικό στάδιο στην ανάπτυξη του παιδιού. Για να μιλήσουμε για διαταραχή θα πρέπει η δυσφορία και οι φόβοι του παιδιού να είναι πολύ έντονοι. Υπάρχουν κάποιες πρακτικές που μπορείτε ως γονέας να εφαρμόσετε (θα τις βρείτε εύκολα με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο), αλλά αν αυτές δεν αποδώσουν καλό θα ήταν να λάβετε υποστήριξη και καθοδήγηση από έναν ειδκό (παιδοψυχολόγο ή παιδοψυχίατρο).

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Στην ψυχοθεραπεία θα μάθετε βιωματικά να αναγνωρίζεται να διαχειρίζεστε και να χωράτε διαφορετικά και αντίθετα συναισθήματα που συγκρούονται μέσα σας και δημιουργούν το άγχος

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Εξ ορισμού εφόσον είναι διαταραχή, αντιμετωπίζεται με συνδυασμό φαρμακολογικής παρέμβασης και Ψυχοθεραπείας, ωστόσο θα πρέπει να έχει προηγηθεί μια καλή διάγνωση. Το άγχος αποχωρισμού είναι ένα σύμπτωμα αλλά εμφανίζεται σε διαφορετικές διαταραχές. Ενδεικτικά αναφέρω, μπορεί κανείς να πάσχει από κατάθλιψη, διπολική διαταραχή ή από Εξαρτητική διαταραχή της προσωπικότητας (ή/και από Μεταιχμιακή διαταραχή). Όλες αυτές εμφανίζουν ως πιθανό σύμπτωμα το άγχος αποχωρισμού.
    Επίσης τίθεται το ζήτημα του Μοντέλου Πρόσδεσης (Attachment) δηλαδή του τρόπου με τον οποίο το παιδί συνδέθηκε με τη μία (ή και τις δύο) γονεϊκές φιγούρες, συνήθως αναφερόμαστε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Για να απαντήσω επαρκώς σε αυτή την ερώτηση θα χρειαστεί να έχω πρόσβαση σε περισσότερες πληροφορίες, όπως για παράδειγμα σε ποιον αφορά, ηλικία, συνθήκες ζωής, κλπ. Όπως και να έχει, χρειάζεται να δούμε τις ρίζες του άγχους αυτού καθώς και τί μπορεί να γίνει προκειμένου να δημιουργηθεί μία συνθήκη ασφάλειας σε εκείνη τη νέα κατάσταση που βρίσκεται το άτομο όταν αποχωρίζεται ένα γνώριμο πρόσωπο ή μία οικεία κατάσταση. Αν θέλετε μπορείτε να κλείσετε ένα πρώτο ραντεβού μέσω του προφίλ μου για να δω πώς θα μπορέσω να σας εξυπηρετήσω.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!
    Θα μπορούσαμε να γράψουμε ένα ολόκληρο βιβλίο πάνω στο θέμα αυτό!
    Η ερώτησή σας είναι πολύ γενική!
    Προσδιορίστε άτομο, ηλικία, συμπεριφορές ώστε η απάντησή μας να είναι πιο συγκεκριμένη!

    Η ηλικία είναι ισως ο σημαντικότερος παράγοντας που μπορεί να επηρεάσει την επιλογή της κατάλληλης θεραπείας για τη διαταραχή άγχους αποχωρισμού. Οι διαθέσιμες προσεγγίσεις θεραπείας μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με την ηλικία του ατόμου.

    Για παράδειγμα, σε παιδιά και εφήβους μπορεί να επιλεγεί η ψυχοθεραπεία που είναι συχνά βασισμένη στο παιχνίδι και στη διασκέδαση, ενώ στους ενήλικες μπορεί να προτιμηθεί η Γνωστικη-συμπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Είναι πιθανό να οφίλεται σε βαθύτερο άγχος, που έχει τις ρίζες του πίσω, στα παιδικά χρόνια. Οπωσδήποτε η ψυχοθεραπεία θα είναι πολύ ωφέλιμη προκειμένου να δοθεί ένα νόημα σε αυτό.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός