• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 22/12/2023

Μασ παράτησε η μάνα μου πριν το καλοκαίρι κ έτσι εγώ φρόντιζα τα αδέρφια μ (17 είμαι).Με τα πολλά όμως μας φιλοξένησαν σε νοσοκομείο για 3μηνεσ μαζί με την γιαγιά που μας ανέλαβε γτ κ εμάς κ αυτήν μας εδιωξαν από τα σπίτια π μέναμε.Περασα γενικά δύσκολα αλλά όλα τα κρατούσα μέσα μου και συνεχίζω να τα κρατάω.Και το λοιπόν πριν 2 μήνες στο σχολείο με έπιασε μια ξαφνική ζαλάδα,κοκκίνισα κ ζεστάθηκα ξαφνικα.Φοβηθηκα και δεν ξανά πήγα σχολείο,όμως πριν 1 μήνα πήγα κ έκανα γενικές εξετάσεις,βγήκαν καθαρές κ απλα μ είπαν να παίρνω βιταμίνες κλπ.Και εννοείτε δεν σταμάτησα να αγχώνομαι.Να πω σε αυτό το σημείο πως το αγόρι μ είχε φύγει 2 μήνες ταξιδι κ σήμερα γύρισε,από την μία χαιρόμουν αλλά από την άλλη φοβόμουν μην πάθω κάτι.Εφτασε κ ηρθε να τον δω κ στα ξαφνικα δν ένιωθα το σώμα μ για κάποια λεπτά,ταχυπαλμιες γρήγορες κ η καρδιά να χτυπάει σαν τουμπερλεκι.Με πήρε κ πήγαμε βόλτα (μετά από 2 μήνες βγήκα από το σπίτι) και ηρέμησα κάπως.Ομως με κυριεύει συνεχώς ένα άγχος κ ένας φόβος μην μου συμβεί κάτι κακό.Τα συμπτώματα μου είναι:ταχυπαλμιες,πόνο στο στήθος,φόβος,άγχος,δυσπνοια,ημικρανίες/πονοκεφάλους,αϋπνίες (έτσι κ έτσι),ζαλάδες,ζεσταινομαι στα ξαφνικα κλπ.Δεν ξέρω αν όλα αυτά που πέρασα μ έπεσαν τώρα ψυχολογικά βαριά ή αν είναι κάτι άλλο πάντως φοβάμαι και δεν ξέρω πως να ανταπεξέλθω. ΥΓ1:πριν γυρίσει το αγόρι μ ήμουν 24/7 ξαπλωμένη κ όλη μέρα στο κινητό. ΥΓ2:πριν κτ μέρες με έπιασε κάτι σαν σπασμος και ένιωσα να τρέμω για δευτερόλεπτα κ με τρόμαξε ΥΓ3:έχω μια φίλη που είχε τα ίδια κ για 6μηνες φοβόταν μην πεθάνει κλπ. ΥΓ4:Ευχαριστώ που το διαβάσατε και ελπίζω να βρεθεί λύση γτ πραγματικά νιώθω χάλια με όλο αυτό κ συνεχώς με κυριεύει ένας φόβος για όλα!!

12 ειδικοί απάντησαν

  • Αγαπητή φίλη, παρακαλώ πηγαίνετε σε ένα ψυχίατρο. Τα συμπτώματα σας δείχνουν αγχώδη διαταραχή με καταθλιπτικά στοιχεία, κάτι που δικαιολογείτε από τα γεγονότα που έχετε ζήσει και εξακολουθείτε να ζείτε. Φαίνεται και μια τάση για αγοραφοβία ωστόσο δεν είμαι σε θέση να κάνω διάγνωση αλλά ο ψυχίατρος που ελπίζω να πάτε, θα καταλάβει και θα σας δώσει τις κατάλληλες οδηγίες για να το αναχαιτίσετε πριν χειροτερέψει. Σε κάθε περίπτωση μετά ψυχοθεραπεία οπωσδήποτε για να υπάρξει η δυνατότητα να το ξεπεράσετε όσο πιο αποτελεσματικά γίνεται. Καλή δύναμη.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Πρόκειται για διαταραχή πανικού . Μιλήστε με ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα,
    Από οτι καταλαβαίνω από το μήνυμα σου η κατάσταση που βίωσες πριν το καλοκαίρι ήταν αρκετά δύσκολη και ανέλαβες πολλές ευθύνες δυσανάλογες με την ηλικία σου. Αυτό είναι φυσιολογικό να σου δημιουργήσει πολύ στρες, το οποίο όταν δεν το επεξεργαζόμαστε με λειτουργικό τρόπο για τον εαυτό μας, μπορεί να μας δημιουργήσει ψυχοσωματικά συμπτώματα, ειδικά όταν βρισκόμαστε σε μια μόνιμη κατάσταση αγωνίας και ταραχής, αυτό αρχίζει να αθροίζεται και να γίνεται ακόμα πιο μη διαχειρίσιμο. Καποιες προτάσεις που μπορείς να κάνεις μόνη σου για να αποφορτίζεσαι είναι η καταγραφή των σκέψεων σου σε ημερολόγιο, ώστε να έρχεσαι σε επαφή με τον εαυτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αννίνου - Ντόχερτυ Μάντυ

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα. Φαίνεται να έχετε κυριευθεί από ένα πανικό που είναι σωματοποιημένος. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία της διάγνωσης εδώ αλλά αυτό που πιστεύω είναι ότι θα πρέπει να να ζητήστε διάγνωση αρχικά. Νομίζω ότι στο σώμα σας εκφράζονται ή καλύτερα εγκλωβίζονται τα συναισθήματα σας. Στο σώμα μας δίνουν μάχη ενδεχομένως όλες οι ψυχικές σας συγκρούσεις. Δεν πιστεύω ότι είναι κάτι βιολογικό, ούτε κάτι μόνιμο. Σίγουρα θα βοηθήσει να αρχίσετε να βιώνετε τα συναισθήματα σας. Να περάσουν από το σώμα μας σιγά σιγά προς τον ψυχισμό μας με σκέψη, έκφραση και λόγο. Πιστεύω θα σας βοηθήσει η θεραπεία γιατί θα σας προσφέρει την ιδιωτικότητα και ασφάλεια... Διάβασε περισσότερα

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Γεια σας,
    Για να βρείτε μια λύση σε όλο αυτό που περιγράφετε, που το πιο πιθανό να είναι ψυχογενές, θα ήταν καλό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ψυχαναλυτικής κατεύθυνσης
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Μάλλον οι δυσκολίες που περάσατε με τη μητέρα σας και το γεγονός ότι δεν τις έχετε μοιραστεί με κάποιον, έχουν κάνει το σώμα σας να αντιδρά έτσι. Το σώμα μας όταν περνά δυσκολίες που δεν μπορούμε να διαχειριστούμε αντιδρά και προσπαθεί να βρει λύση με κάποιον άλλο τρόπο. Καλό θα είναι να ζητήσετε βοήθεια από έναν ψυχολογο και να το διαχειριστείτε έγκαιρα. Μπορείτε να απευθυνθείτε και σε νοσοκομείο εάν δεν έχετε την οικονομική δυνατότητα σε ιδιώτη. Τα συμπτώματα που περιγράφετε παραπέμπουν σε ψυχοσωματικά και δεν χρειάζεται να ανησυχείτε ότι έχετε κάτι σωματικό. Καλό όμως θα είναι να κάνετε και τις απαραίτητες εξετάσεις για να το αποκλείσετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ενδεχομένως είναι αγχος ασθενείας χρειάζεται αξιολόγηση από ψυχοθεραπευτη και η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Μοιάζει να έχετε αγχωδη διαταραχή , κρίσεις πανικού και αγοραφοβία έτσι μοιάζει η περιγραφή , χρειάζεστε να πάρετε αγωγή φάρμακα και να μπείτε σε θεραπεία να μιλήσετε για ότι σας βαραίνουν, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Έχετε περάσει δύσκολες ώρες και όλο αυτό το στρες εκφράζεται συσσωρευμένο μέσα από το σώμα σας. Τα συμπτώματα δεν πρέπει να σας κάνουν να φοοβάστε. Χρειάζεστε όμως βοήθεια για το άγχος που τα δημιουργεί

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα και ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας τις σκέψεις και τα συναισθήματα σου. Ακούγεται σαν να έχουνε προκύψει πάρα πολλές και σημαντικές αλλαγές στη ζωή σου τον τελευταίο καιρό και να έχει συσσωρευτεί και μια έντονη αίσθηση πίεσης και ευθύνης πάνω σου ώστε να μπορέσεις ανταπεξέλθεις στις καινούργιες συνθήκες οι οποίες ακούγονται να είναι και αρκετά δύσκολες, τρομακτικές αλλά και απρόβλεπτες. Μια τόσο απότομη αλλαγή στη ζωή αλλά και στη καθημερινότητα σου που κρύβει και το απρόβλεπτο στοιχείο μπορεί εύκολα να μας κάνει να νιώσουμε ότι χάνουμε τον έλεγχο και να φέρει διάφορα περίεργα συμπτώματα όπως αυτά που μας περιγράφεις ότι... Διάβασε περισσότερα

    Προκάκη Αριάγνη Αύρα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μελίσσια

  • Πολύ λυπάμαι …Έτσι όπως τα λέτε φαίνεται πως είναι συμπτώματα διαταραχής πανικού αλλά και επεισόδιο κατάθλιψης . Δεν κάνω διάγνωση αλλά εκτίμηση . Η διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο σε πλαίσιο συνεδρίας . Θα σας έλεγα όταν νιώθετε αυτά τα συμπτώματα να μην τρομάζετε κ να θυμάστε ότι δεν θα πάθετε κάτι πέρα από αυτά τα συμπτώματα ! Είναι φυσιολογικό να έχετε τέτοια θέματα μετά από αυτά που ζήσατε . Προσπαθήστε να βγαίνετε απ το σπιτι κάθε μέρα έστω για λίγο. Αν σας ενδιαφέρει η ψυχοθεραπεία online θα χαρώ να βοηθήσω. Καλές γιορτές ! Με εκτίμηση, Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει θεραπευτικά με όλα τα συμπτώματα που παρουσιάζετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός