• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 10/04/2024

Καθημερινά είμαι με άγχος το έχω χρόνια με κρίσεις πανικού είχα ηρεμήσει το έλεγχα τώρα μετά από ένα υσχηρο σοκ είμαι συνέχεια με πόνο στον αυχένα μέχρι κάτω τα πόδια να μη με κρατάνε ,ζαλάδα,πίσω το κεφάλι μουδιασμενο,να θέλω να κλαιω σα να μην πατάω στη γη έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης σα να σβήνεις... Φοβία...βήχα ,χασμουρητό για να ανασαίνω... Σε θέλω να πάρω χάπια... Έχω Κ αυχενικό Κ επιβαρύνεται έχω Κ ένα πιασημο στη πλάτη...

7 ειδικοί απάντησαν

  • Η κρίση άγχους που έχεις και ο πανικός δεν έχει σχέση με το αυχενικό χρειάζεται να κάνεις θεραπεία για τον ίδιο τον πανικό να μάθεις τι κάνεις λάθος στη ζωή σου πώς δεν σε προσέχεις και να κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές χρειάζεται να μιλήσεις με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται ότι βρίσκεστε σε κατάσταση απόγνωσης. Στενοχωρήθηκα διαβάζοντας το μήνυμά σας. Είστε καθημερινά με άγχος και κρίσεις πανικού, και ενώ για κάποια περίοδο καταφέρνατε να το ελέγχατε, τώρα σαν να έχει ξαναβγεί στην επιφάνεια και για κάποιο λόγο εκφράζεται κυρίως μέσω σωματικών συμπτωμάτων, σχεδόν με μία αίσθηση έντασης ή θυμού (τουλάχιστον αυτή είναι η αίσθηση που παίρνω εγώ από το μήνυμά σας). Κάτι μέσα σας μοιάζει να θέλει να κλαίει, να φοβάται, να μη πατάει καν στη γη. Ακούγεται ότι έχει μεγάλη ανάγκη από προσοχή και φροντίδα.

    Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για να ακουμπήσετε τον πόνο σας και να νοηματοδοτήσετε όλα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Από την περιγραφή σας, φαίνεται πως έχετε βιώσει και βιώνετε μία σειρά από δυσάρεστα συμπτώματα, όπως οι κρίσεις πανικού, ζαλάδα, μούδιασμα στο πίσω μέρος του κεφαλιού και έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, τα οποία έχουν ενταθεί μετά από ένα ισχυρό σοκ που υποστήκατε.
    Η διαχείριση αυτών των συμπτωμάτων απαιτεί μια πολυδιάστατη προσέγγιση. Αρχικά, η ψυχοθεραπεία, οι συνεδρίες με ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, μπορούν να σας βοηθήσουν να εξερευνήσετε τις ρίζες του άγχους και να αναπτύξετε στρατηγικές αντιμετώπισής του.
    Παράλληλα, η φυσική άσκηση, η καλή διατροφή και ο επαρκής ύπνος θα συμβάλλουν στη συνολική ψυχοσωματική σας ευεξία και στην μειώσει το
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε ένα πρόβλημα υγείας και ότι τα συμπτώματά επηρεάζουν την καθημερινότητά σας. Είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματία υγείας όσο το δυνατόν συντομότερα. Μπορεί να είναι χρήσιμο να επικοινωνήσετε με έναν γιατρό ή ψυχολόγο ή και ψυχίατρο αν χρειαστεί για να λάβετε την κατάλληλη υποστήριξη και αγωγή. Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια από έναν επαγγελματία που μπορεί να σας καθοδηγήσει προς την κατάλληλη θεραπεία και να σας υποστηρίξει στην ανάρρωσή σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημερα σας.Ενας ειδικος σιγουρα θα βοηθησει να αναγνωρισεις και να αντιμετωπισεις τις δυσκολιες σου, να βρειτε μια κατευθυνση.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Φαίνεται σαν να αντιμετωπίζετε αρκετά έντονα συμπτώματα άγχους. Αν δεν έχει καταφέρει κάποιος να τα διαχειριστεί με ψυχοθεραπεία ώστε να γνωρίζει κάποιες τεχνικές διαχείρισης των κρίσεων ανά πάσα στιγμή, συνήθως επανέρχονται μετά από κάποιο ψυχοπιεστικο γεγονος. Καλό θα ήταν να κάνετε μια εστιασμένη προσπάθεια αντιμετώπισης τους.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο για να σας συμβουλέψει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός