• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 11/01/2024

Καλησπέρα, Εδώ και τρία χρόνια έχω άγχος από μια γενική φοβία μιας παθήσης με αποτέλεσμα να με έκανε να φοβάμαι τόσο πολύ που με το παραμικρό που έχω ψάχνω στο ίντερνετ (Google) για το κάθε σύμπτωμα κάθε φορά δεν μπορώ να το σταματήσω αγχονομαι με ότι δηποτε ακόμα και με τον πόνο στα μάτια και είμαι μόνο 16 χρόνων η μαμά μου έχει κουραστεί να μου λέει ότι δεν έχω κάτι και την αγχωνω με αποτέλεσμα να τα κρατάω μέσα μου και να φοβάμαι χωρίς να κάνω κάτι δεν θέλω να προχωρήσω σε ψυχιάτρους μήπως μπορώ να αποβάλλω το στρες ή αυτό το χρονικό άγχος με κάτι πιο απλό? Γιατί ειλικρινά κάθε τρεις και λίγο σε γιατρούς πάω επειδή φοβάμαι το κάθε τι απάνω μου

10 ειδικοί απάντησαν

  • Οι ψυχίατροι είναι η μια λύση, οι ψυχολόγοι είναι η δεύτερη λύση.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Υπάρχει τρόπος αρκεί να ξεκινήσεις συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας θα συζητήσεις όλους τους φόβους σου και πως θα τους αντιμετωπίσεις καθώς και τεχνικές χαλάρωσης , να θυμάσαι πως είναι φυσιολογικό να νοιωθεις έτσι μετά από έναν κίνδυνο που πέρασες , μην το αφήσεις να σε ταλαιπωρεί , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η πάθηση που σου προκάλεσε φοβία. Έπειτα σκέφτομαι ότι είσαι πολύ υπεύθυνο άτομο και θές να έχεις μια πολύ καλή υγεία γιαυτο με το παραμικρό που σου συμβαίνει το διερευνας και μπράβο σου γιαυτο!

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Μπορείτε να μην πάτε σε ψυχίατρο, αλλά σε κάποιον με ψυχοθεραπευτική εκπαίδευση. Είστε πολύ νέα και θα είναι κρίμα να πάτε σε λύσεις φαρμακευτικής αγωγής. Θα είναι καλό να αντιμετωπίσετε αυτό το άγχος και να αλλάξει κάτι στον τρόπο πυο αισθάνεστε τα πράγματα

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ναι μπορούν να ξεπεραστούν με ψυχοθεραπεία αυτά τα προβλήματα . Εάν συμφωνεί και η μητέρα σου θα είναι καλό να απευθυνθείτε σε έναν παιδοψυχολόγο. Εύχομαι σύντομα να είσαι καλύτερα . Μη φοβάσαι δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα άλλο πέρα από αυτό που περιγράφεις !

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Η αυτοδιάγνωση μέσω του ίντερνετ τις περισσότερες φορές οδηγεί σε λανθασμένες πεποιθήσεις (και διαγνώσεις), εντείνοντας το άγχος και διατηρώντας τον φαύλο κύκλο (άγχους, προσωρινής ανακούφισης, άγχους προσωρινής ανακούφισης κ.ο.κ). Θεωρώ πως θα είναι ωφέλιμη η υποστήριξη από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας (παιδοψυχίατρο ή ψυχοθεραπευτή).

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Όσο ψάχνετε μόνη σας στο ιντερνετ θα δυσκολευτείτε περισσότερο, καλύτερα να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να γίνει κάποια διάγνωση και να βοηθηθείτε θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζεις το άγχος και τις φόβιες σου, ειδικά σε νεαρή ηλικία. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι είναι πάντα σωστό να μοιράζεσαι τα συναισθήματά σου με κάποιον, είτε αυτός είναι φίλος, οικογένεια ή άλλος αγαπημένος άνθρωπος.
    Είναι καλό που σκέφτεσαι να βρεις τρόπους να διαχειριστείς το άγχος σου με πιο φυσικό τρόπο. Ορισμένες ιδέες που μπορείς να δοκιμάσεις περιλαμβάνουν:
    Αναπνευστικές τεχνικές: Η βαθιά αναπνοή μπορεί να βοηθήσει στη χαλάρωση. Δοκίμασε να εστιάζεσαι στην αναπνοή σου, παίρνοντας βαθιές και αργές αναστολές.
    Σωματική άσκηση: Η φυσική δραστηριότητα μπορεί να βοηθήσει στην
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα,
    Η αρρωστοφοβία που αντιμετωπίζετε εδώ και τρία χρόνια σας προκαλεί ανησυχία και αγχώδης συμπεριφορά. Η αναζήτηση στο ίντερνετ για κάθε σύμπτωμα μπορεί να είναι βοηθητική μερικές φορές, αλλά όμως η υπερβολική αναζήτηση, μπορεί να επιδεινώσει το άγχος σας.
    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε ότι η αίσθηση φόβου είναι μια φυσιολογική αντίδραση του σώματος για οποιαδήποτε πάθηση αλλά στην δική σας περίπτωση η νόσος που φοβάστε πιθανότατα δεν ισχύει.
    Συζητήστε με τη μητέρα σας και με κοντινά σας πρόσωπα και εκφράστε τα συναισθήματά σας και το πως νιώθετε. Παρατηρήστε τις σκέψεις σας και προσπαθήστε να ανακατευθύνετε την προσοχή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε συνάδουν με διάγνωση διαταραχής άγχους ασθένειας (ή 'αρρωστοφοβία' όπως συχνά αναφέρεται). Εφόσον οι ιατρικές εξετάσεις δε δείχνουν κάτι, το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να αποφύγετε τις συμπεριφορές που ενισχύουν το άγχος.
    Για παράδειγμα, ενώ το να ψάχνετε συμπτώματα στο google έχει ως στόχο τη μείωση του άγχους, καταλήγουμε να κρατάμε το μυαλό μας και το σώμα μας σε εγρήγορση και ανησυχία σχετικά με πιθανά προβλήματα υγείας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βρισκόμαστε σε μια συνεχή κατάσταση άγχους, αλλά και να αποκτάμε υπερευαισθησία σε οποιοδήποτε νέο σύμπτωμα, πόνο, κτλ.
    Μια πολύ αποτελε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπάρτζης Γιώργος

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής