• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 01/08/2023

Καλησπέρα σε όλους! Έχω διαγνωσθεί με αγχώδη διαταραχή από ψυχίατρο και ακολουθώ αγωγή εδώ και έναν μήνα! Έχω δει ΕΛΑΧΙΣΤΗ βελτίωση! Αλλά έχω ένα σφίξιμο στην γνάθο μια εξαντληση μυικους σπασμους στα πόδια ειδικά συνέχεια και έχω απίστευτα καταθλιπτική διάθεση και όρεξη για τίποτα. Επίσης, έχω συνεχώς αυτό το αίσθημα της τρέλας και με φοβίζει πολύ είναι λογικό αυτό; Υπάρχει κάποια περίπτωση να τρελαθώ; Δεν αντέχω άλλο. Επίσης, έχω να βγω από το σπίτι για έξοδο 4 μήνες διότι με πιάνει έντονη ζαλη σε καφετέριες κτλπ. Να περιμένω κι άλλο με την αγωγή;; Θα καταλάβω τίποτα;; Δεν ξέρω πια με αυτήν την κατάσταση που θα βγει …

14 ειδικοί απάντησαν

  • Σας συνιστώ να μιλήσετε με τον ψυχίατρό σας για να εκτιμήσει εάν το φάρμακο που παίρνετε είναι κατάλληλο. Το φάρμακο χρειάζεται επίσης χρόνο για να δράσει, επομένως ίσως ένας μήνας είναι πολύ νωρίς για να έχετε μια πλήρη εικόνα της αποτελεσματικότητάς του. Η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε επίσης να σας βοηθήσει.

    Ντελαγκία 'Αννα Μαρία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας για το συγκεκριμένο ερώτημα θα χρειαστεί να απευθυνθείτε στον ψυχίατρο σας οποίος θα μπορέσει να σας βοηθήσει περισσότερο σχετικά με την αγωγή και την συμπτωματολογία που αναφέρατε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Δώστε λίγο χρόνο ακόμα στη φαρμακευτική αγωγή να δράσει και συζητηστε με το γιατρό σας μήπως χρειάζεται αύξηση της δοσολογιας ή αλλαγή σκευάσματος.
    Επίσης, καλό θα ήταν να ξεκινήσετε παράλληλα και ψυχοθεραπεία. Η φαρμακευτική αγωγή θα σας βοηθήσει με τα συμπτώματα και η ψυχοθεραπεία με τις αιτίες των δυσκολιών σας.

    Μάκρα Σεβαστή

    Ψυχολόγος

    Αχαρνές

  • Χρειάζεται χρόνος προκειμένου να δούμε αν μια αγωγή είναι η καταλληλότερη. Είναι αναγκαίο να συζητήσετε όλα αυτά με τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί.

    Πανουσοπούλου Σταυριανή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βριλήσσια

  • Περαιτέρω διερεύνηση και ψυχοθεραπεία μαζί με πιθανή τροποποίηση αγωγης

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Να περιμένετε να δράσουν τα φάρμακα, όμωςδεν φτάνουν μόνα τους , χρειάζεται να κάνετε και θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας άμεσα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Η αγωγή βοηθάει στην αρχή της θεραπευτικής διαδικασίας αλλά είναι βασικό στοιχείο να ακολουθήσετε και μια ψυχοθεραπευτική διαδικασία. Το ένα έρχεται αθροιστικά και βοηθάει το άλλο ώστε να μπορέσετε σε ένα διάστημα χρόνου να αντιμετωπίζετε αποτελεσματικά τη συμπτωματολογία του άγχους.

    Διαμαντής Αλέξανδρος

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Το άγχος σας οφείλεται σε κατάθλιψη, οπότε πρέπει να συμπληρώσετε την αγωγή σας για να δείτε αποτέλεσμα.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Θα πρότεινα να μιλήσετε με τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί και έχει δώσει την αγωγή. Επίσης πέρα από τη φαρμακευτική αγωγή είναι πολύ σημαντικό να κάνετε και ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • δεν θα τρελαθειτε αλλα εχετε πολυ αγχος, χρειαζεται να δειτε ψυχοθεραπευτη για να μιλησετε για αυτα, εκεινος θα σας πει τι ειναι καταλληλο για σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Δεν ξέρω τι αγωγή ακολουθείτε, αλλά φαντάζομαι εάν παίρνετε αντικαταθλιπτικά (που είναι και η ενδεδειγμένη αγωγή για το άγχος) ο γιατρός σας θα σας ενημέρωσε πως χρειαζόνται περίπου 25 μέρες ίσως και περισσότερο για να δράσουν, άρα κάντε υπομονή. Τι σημαίνει να τρελαθώ; Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αυτά που φοβάστε, μάλλον σχιζοφρένεια/ διπολική διαταραχή κτλ, είναι εκ γενετής νόσοι, που εάν είχατε μέχρι τώρα θα είχατε διαγνωστεί, άρα η απάντηση είναι όχι. Εάν περάσουν 2 μήνες με την αντικαταθλιπτική αγωγή και πάλι δεν βλέπετε βελτίωση μιλήστε με τον γιατρό που σας χορήγησε τα φάρμακα

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας! Είναι άκρως αναγκαίο να αναφέρετε τα συμπτώματα στον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί, για να σας απαντήσει αν η συμπτωματολογία σχετίζεται με παρενέργειες από το φάρμακο. Επίσης, στην περίπτωση σας κρίνεται αναγκαία η παράλληλη ψυχολογική υποστήριξη.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Συμβουλευθείτε τον θεράποντα ψυχίατρο σας, θα πρέπει εκείνος να σας συμβουλέψει τί να περιμένετε από την θεραπεία που ακολουθείτε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνετε. Ακούγονται πολλά μαζί.. Απογοήτευση από την αγωγή, το σώμα σας να κάνει ό,τι του κατέβει, καταθλιπτική διάθεση και απώλεια ενδιαφέροντος και όρεξης. Και όλα αυτά σα να επισκιάζονται από ένα φόβο μήπως οδεύετε προς την τρέλα.

    Μπορώ να πω με σιγουριά πως δεν τρελαίνεστε, δεν χάνετε το μυαλό σας. Το άγχος μπορεί να γίνει πολύ οδυνηρό. Δεν πιστεύω πως κάποιος εδώ θα μπορέσει να σας απαντήσει σχετικά με τη φαρμακευτική αγωγή.

    Νιώθω ωστόσο ότι χρειάζεστε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να σας πάει μόνο μέχρι ένα σημείο - ή, μερικές φορές, όπως στη περίπτωσή σα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα