• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 25/12/2023

Καλησπερα.πασχω από αγχωδη διαταραχή κ ήπια κατάθλιψη.παιρνω ρεμερον εδώ κ δέκα ημέρες.μισο κάθε βράδυ.ξυπναω το πρωί κ νιώθω το σώμα μου βαρη.συνερχομαι από το απόγευμα κ μετά.η ψυχίατρος μου επιμένει να το πάρω ολόκληρο.εγω φοβάμαι ότι παίρνοντας το έτσι δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στην καθημερινότητα μου κ κυρίως στη δουλειά μου.παρακαλω πολύ για την άποψη σας.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι θετικό που συμβουλεύεστε έναν ψυχίατρο για την αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων. Η συνεχής παρακολούθηση από τον ειδικό θα βελτιώσει την θεραπείας σας.
    Είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με τον ίδιο τον ειδικό. Μπορεί να σας εξηγήσει τον λόγο για την αύξηση της δοσολογίας και να σας παράσχει περαιτέρω διευκρινίσεις σχετικά με τα πλεονεκτήματα και τους κινδύνους του φαρμάκου, όπως επίσης να εκφράσετε τις ανησυχίες σας για την ικανότητά σας να ανταπεξέλθετε στην καθημερινότητα και την εργασία σας, για τις οποίες αναφέρετε ότι φοβάστε.
    Ως ψυχολόγος, δεν μπορώ να προσφέρω ιατρικές συμβουλές, αλλά σας συνιστώ να συνε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Τα αντικαταθλιπτικά πριν να δείξουν την αποτελεσματικότητα τους (χρειάζονται περίπου 10-15 ημέρες) έχουν κάποιες παρενέργειες οι οποίες συνήθως σταματούν μόλις ο οργανισμός συνηθίσει το φάρμακο. Οι παρενέργειες δείχνουν ότι το φάρμακο δουλεύει και γι αυτό συνιστάται να συνεχιστεί η αγωγή ώστε να καταλαγιάσουν. Αν πάλι συνεχιστούν τότε μετά από συζήτηση με την θεράποντα/ουσα γιατρό είτε αλλάζει η δόση ή το φάρμακο. Εμπιστευτείτε την ψυχίατρο σας και η κατάσταση θα βελτιωθεί. Καλή χρονιά !!!

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Μάλλον πρέπει να ακούσετε τον ψυχίατρό σας η να αρχίσετε ψυχοθεραπεία.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον σας το δίνει η ψυχίατρος θα πρέπει να την εμπιστευτείτε. Η φαρμακευτική αγωγή θα σας βοηθήσει στη δουλειά σας και όχι το αντίθετο. Ταυτόχρονα όμως καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε μια ψυχολόγο/ψυχοθεραπεύτρια για να καταλάβετε τους λόγους που έχετε τόσο άγχος ώστε σιγά σιγά να μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε καλύτερα. Η φαρμακευτική αγωγή μειώνει τα συμπτώματα αλλά δεν λύνει τα αίτια των προβλημάτων σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Να αρχισετε ψυχοθεραπεία. Εγω προτείνω σωματική ψυχοθεραπεία. Μπορείτε να με βρειτε για περισσοτερες λεπτομερειες

    Κουτρουμπάνου Σεβαστιάνα - Κέντρο Θεραπείας & Εκπαίδευσης "Χρυσαλλίδα"

    Ψυχολόγος - Σωματική Ψυχοθεραπεύτρια

    Πάτρα

  • Καλο ειναι να ακολουθησετε τις οδηγιες του γιατρου σας και επιπροσθετα θα σας βοηθησει και η ψυχοθεραπεια

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Δοκιμάστε το και αν δεν σας βοηθάει με τον τρόπο που θέλετε το μειώνεται ξανά ή το αλλάζετε με άλλο φάρμακο , εμπιστευτείτε τον γιατρό σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Χρειάζεται και συνδυασμός ψυχοθεραπείας

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με την ψυχίατρο σας τί θα συμβεί αν δεν μπορείτε να πάρετε ολόκληρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός