• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 03/01/2024

Καλησπέρα σας, είμαι φρονιστής της μητέρας μου η οποία πάσχει από άνοια και από το σύνδρομο του Πάρκινσον.Ενώ είμαι πολύ ήρεμος και πράος άνθρωπος πολύ φοβούμαι ότι έχω χάσει πλέον τον εαυτό μου.Δεν χαμογελώ και δεν βρίσκω πλέον τίποτα να με συγκινεί. Σημειωτέον είμαι εργαζόμενη , μητέρα και γιαγιά ενός μικρού κοριτσιού. Η ζωή μου είναι μεταξύ δουλειάς και φροντίδας της μητέρας μου και ενώ παλαιότερα είχα έντονη κοινωνική ζωή τώρα είναι μονότονη και γκρίζα. Η ερώτησή μου είναι η εξής : Μήπως έχω ανάγκη από ψυχιατρική βοήθεια??

5 ειδικοί απάντησαν

  • Περνάτε σίγουρα μία πολύ πιεστική κατάσταση. Την ακού και τη σέβομαι απόλυτα. Ξέρετε βάζουμε παντού την ταμπέλα της κατάθλιψης και της ψυχιατρικοποίηση, της κοινωνικής φόβίας, κρίσεις πανικού. κλπ.. Ίσως πρόκειται για τη δική σας μοναδική, υποκειμενική θλίψη και σωματοποιημένο άγχοςπου έρχεται, γιατί κάτι θέλει να του πει. Είναι το σύμπτωμα που τον κάνει μοναδικό και μπορεί να το κάνετε κάτι καλό.Κι ίσως μέσα από μια θεραπεία διαμέσου του λόγου τις μετατρέψει σε κάτι καλό.Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση. Μπορείτε να του το προτ... Διάβασε περισσότερα

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Ψυχιατρική όχι απαραίτητα, αλλά θα σας βοηθούσε να υποστηριχθείτε ψυχολογικά. Η φροντίδα ασθενούς είναι πολύ απαιτητική και ψυχοφθόρα, οπότε το να φροντίσετε την δική σας ψυχική υγεία και να ενδυναμωθείτε μέσω της διαδικασίας με έναν/μια ειδικό σίγουρα θα σας ανακουφίσει και θα σας υποστηρίξει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ναι ειδικός ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής θα μπορούσε να σας συμβουλέψει πως να αντέξετε όλη αυτή την κατάσταση που σας έχει κουράσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας
    Ο ρόλος σας ως φροντίστρια της μητέρας είναι εξαιρετικά απαιτητικός ρόλος και μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την ψυχική και σωματική σας υγεία.
    Είναι απαραίτητο να αξιοποίησετε όλους τους διαθέσιμους πόρους που διαθέτετε και να φροντίζετε τον ευατό σας καθημερινά.
    Υπάρχει βοήθεια από άλλο άτομο? Υπάρχει η δυνατότητα κάποιων δραστηριοτήτων που σας δίνουν κάποια ευχαρίστηση ή ικανοποίηση? Μπορείτε να αποκαταστήσετε σε κάποιο έστω βαθμό την κοινωνικότητά σας?
    Σκεφτείτε την περίπτωση δημιουργίας ενός χρονοδιαγράμματος σε καθημερινή βαση προκειμένου να εξασφαλίσετε χρόνο για τις δικές σας ανάγκες.
    Αν δυσκολεύεστε να τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Από ό,τι περιγράφεις, η καθημερινή φροντίδα της μητέρας σου και η επαγγελματική ζωή σου έχουν δημιουργήσει έναν ρυθμό ζωής που δεν σου αφήνει πολύ χρόνο για τον εαυτό σου. Αυτή η αλλαγή στην καθημερινότητά σου μπορεί να έχει επιπτώσεις στη διάθεσή σου και στον τρόπο που αντιμετωπίζεις τη ζωή.
    Η απώλεια ενδιαφέροντος και συναισθηματικής απομόνωσης είναι συχνά συμπτώματα της κατάθλιψης. Αν αισθάνεσαι ότι έχεις χάσει τον εαυτό σου, δυσκολεύεσαι να απολαύσεις τα πράγματα που σε συγκινούν και αντιμετωπίζεις μια σταθερή αίσθηση γκρίζας και μονοτονίας, ίσως να είναι καλή ιδέα να ζητήσεις βοήθεια από έναν ψυχίατρο ή έναν ψυχολόγο.
    Αυτοί οι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια