• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 11/06/2023

Καλησπέρα σας, Εδω και λίγους μήνες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.παντα ειχα πολυ αγχος στην ζωή μου αλλα πλεον υπάρχουν περίοδοι που μπορεί πχ να διαρκέσουν και μια βδομάδα που δεν έχω πολύ όρεξη με πιάνουν ταχυκαρδιες (φτερουγισματα) να νιώθω το σώμα μου να στεγνώνει να χάνω βάρος να έχω κάτι σαν κόμπο στο στομάχι να μην έχω πολύ όρεξη. Αυτα συμβαίνουν οταν βρίσκομαι σε μια κατάσταση στρες....είναι πολύ άσχημο συναίσθημα γιατι συμβαίνουν όλα αυτά στο σωμα μου.τι θα με βοηθούσε?ποιος γιατρός?έχω την εντύπωση ότι δυστυχώς το στρες μου βγαίνει και σωματικά πλεον

18 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικώς μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν ψυχίατρο για να εκτιμήσει την δυσκολία σας και παράλληλα να κάνετε ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας,

    Πράγματι από τις περιγραφές σας φαίνεται το άγχος να έχει αρχίσει να σωματοποιείται με διάφορους τρόπους.

    Δυστυχώς το άγχος είναι τόσο συνηθισμένο πλέον στην καθημερινότητα μας που έχει κανονικοποιηθεί πλήρως και έτσι όταν δεν υπερβαίνει κάποια όρια μας φαίνεται φυσιολογικό.

    Ωστόσο, το χρόνιο άγχος οδηγεί σε στρες που αποτελεί μια περισσότερο συσσωρευμένη κατάσταση άγχους. Όταν το άγχος σωματοποιείται, είναι μια προσπάθεια του οργανισμού να μας δώσουμε προσοχή. Τα συμπτώματα που μας περιγράφετε σας μιλάνε και σας λένε "πρόσεξε με".

    Δεν φταίτε εσείς. Υπάρχει λόγος που έχετε άγχος.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας, αρχικά μια επισκεψη σε έναν ψυχολογο - ψυχοθεραπευτή θα σας βοηθούσε πολύ στην αντιμετώπιση του στρες. Η ψυχοθεραπεία έχει αποδειχθεί ότι είναι φοβερά αποτελεσματική στην αντιμετώπιση του άγχους

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Kαλημέρα σας η γνώμη μου είναι άμεσα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο πρώτα για να αντιμετωπίσετε το χρόνιο στρες, και τα ψυχοσωματικά συμπτώματα τα οποία προκαλούνται από αυτό. Επίσης ίσως χρειάζεστε επιπλέον ιατρική βοήθεια από ψυχίατρο. Κωνσταντίνα-Μαρία Αλεξοπούλου Ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια msc phd

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Θα πρεπει να κανετε τους απαραιτητους κλινικους και βιολογικους ελεγχους που θα σας υποδειξει ο προσωπικος σας ιατρος και κατεπεκταση εαν συνειδητοποιησετε οτι δεν υπαρχουν βιολογικης φυσεως αποκλισεις , τοτε ισως να δειτε την ενδεχομενη ψυχικη προελευση των συμπτωματων , ο καλυτερος τροπος σε περιπτωση που αποκλεισθει η οποια βιολογικη προελευση ειναι να συμβουλευτει καννεις εναν ειδικο ψυχικης υγειας

    Καλογερόπουλος Αθανάσιος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας σύμφωνα με το ερώτημα σας, αρχικα θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε στο γιατρό σας έτσι ώστε να γίνει ένας σωματικός έλεγχος των συμπτωμάτων. Η βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικής κατάστασης σύμφωνα με αυτά που αναφέρατε, μπορεί να επέλθει μέσω της γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας η οποία ενδείκνυται για την αντιμετώπιση τέτοιων συμπτωμάτων και δυσκολιών.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Να αρχίσετε την ψυχοθεραπευτική διαδικασία έχει πολλά αποτελέσματα σε τέτοιες συνθήκες

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, αρχικά θα βοηθούσε να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχίατρο, ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή, σύμβουλο ψυχικής υγείας). Να μιλήσετε λίγο παραπάνω για αυτό που σας συμβαίνει και να μπορέσετε να δείτε τί είναι αυτό που χρειάζεστε.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Βιώνετε, κατα τα λεγόμενά σας, αγχώδη διαταραχή. Μια επίσκεψη σε ψυχοθεραπευτή θα σας βοηθήσει να διαγνώσετε και να εξηγήσετε τη δυσκολία σας. Αν θέλετε να περάσετε σε φαρμακευτική αγωγή, θα σας βοηθήσει ένας ψυχίατρος.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Θα σας βοηθούσε να μπείτε σε μια διαδικασία ψυχοθεραπείας είτε με κάποιο ψυχολόγο είτε με κάποιο ψυχίατρο. Στη ψυχοθεραπεία θα κατανοήσετε σε βάθος την εμπειρία σας και θα ανακαλύψετε τρόπους διαχείρησης πιο ικανοποιητικούς.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Θα σας συμβούλευα να πάτε σε έναν Ψυχολόγο και ύστερα εκείνος θα σας καθοδηγήσει για το τι πρέπει να κάνετε

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αυτό που περιγράφεται μοιάζει με κρίσεις πανικου και άγχους η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η ψυχοθεραπεία. Θα σύστημα την προσεγγιση Gestalt που ασχολείται και με τα σωματικά συμπτώματα και είναι ολιστική .

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • χειαζεστε οπωσδηποτε ψυχοθεραπεια, μπορειτε να ξεκινησετε και απο ψυχιατρο..

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Γειά σας!

    Εχετε υπ'όψιν τα εξής:
    Φοράς σωσίβιο, (= φάρμακα) επιπλέεις.
    Βγάζεις το σωσίβιο, βυθίζεσαι ...
    Πρέπει να μάθεις κολύμπι!!!
    (= Ψυχοθεραπεία)
    Η ψυχοθεραπεία (γνωσιακή - Συμπεριφοριστική) είναι η πιο αποτελεσματική και μόνιμη θεραπεία που γνωρίζουμε σήμερα!
    Τα φάρμακα έχουν την χρησιμότητά τους αλλα, δυστυχώς, στην καλλίτερη περίπτωση, μπορουν να δράσουν ως παυσίπονα!
    Μπορεί να μειώσουν για λίγο, τα συμπτώματα, αλλά δεν κάνουν τίποτα για τις αιτίες...
    Έχουν χρησιμότητα μόνο όταν χρησιμοποιούνται επικουρικά (βοηθητικά) και όχι σαν κυρία θεραπεία.
    Δεν χρειάζεστε απλώς "ταξιτζή".
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Ακούω διάφορα. Πολύ άγχος, ταχυκαρδίες, απώλεια βάρους, απώλεια όρεξης. Μοιάζει σαν το σώμα σας να προσπαθεί να επικοινωνήσει. Φαίνεται να αναγνωρίζετε ήδη ότι όλο αυτό το άγχος βγαίνει πλέον και σωματικά. Ισχύει αυτό. Όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφετε ονομάζονται ψυχοσωματικά, και μπορούν να ανακουφιστούν μέσω της ψυχοθεραπείας. Θεωρώ ότι αν επισκεφθείτε γιατρούς, το μόνο στο οποίο θα μπορούσαν να σας βοηθήσουν είναι να σας παραπέμψουν σε ψυχολόγο. Οπότε το ίδιο θα κάνω και εγώ.

    Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει τη δυνατότητα να μάθετε να διαχειρίζεστε αποτελεσματικά το άγχος σας, και κατά συνέπεια τα σωματικά σας συμπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά τόσο ψυχοθεραπευτικά όσο και φαρμακευτικά αν αυτό χρειαστεί.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλό θα ήταν να ξεκινήσετε θεραπείες με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μάθετε τρόπους να ηρεμήσετε τον εαυτό σας και να δυναμώσετε ψυχικά , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος