• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 10/03/2024

Καλησπέρα! Για 2 μήνες πέρασα μια κατάσταση έντονου στρες. Αφορούσε την υγεία μου καθώς έχω φοβία με αρρώστιες. Για 2 μήνες έτρεχα σε γιατρούς. Μόλις πέρασε το πρόβλημα που είχα με τη υγεία μου κσι έκανα τα πάντα από εξετάσεις και ήταν όλα καλά, άρχισε το θέμα με τον υπνο. Δεν μπορώ να κοιμηθώ εύκολα και εκεί που πάει να με πάρει ο ύπνος ξυπναω. Κι όταν καταφερνω να αποκοιμήθω ξυπναω κσθε μια ωρα. Με αποτέλεσμα τωρα να αγχωνομαι για τον υπνο κσι σν θα κοιμηθω.Δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεται αυτό. Δεν το πάθαινα όσο περνούσα το στρες γιατί το παθαίνω τώρα? Υπάρχει περίπτωση να μου έμεινε από το άγχος που πέρασα?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Υπάρχουν μερικοί παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν την διατάραξη του ύπνου, ένας από αυτούς είναι το άγχος. Θα ήταν καλό να διερευνηθεί περισσότερο με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Η υποχονδρίαση που παρουσιάζατε (έντονη ανησυχία για την υγεία) είναι μια νεύρωση. Μόλις η υποχονδρίαση υποχώρησε το νευρωτικό σύμπτωμα μετατράπηκε σε ανησυχία για τον ύπνο. Συμβουλευτείτε ψυχολόγο. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλημέρα! Είναι πιθανό ότι η έντονη περίοδος στρες που περάσατε να επηρέασε τον ύπνο σας και να προκαλεί αυτά τα προβλήματα τώρα. Το άγχος μπορεί να επηρεάζει σημαντικά τον ύπνο και να δημιουργεί δυσκολίες στον βιορυθμό. Είναι πιθανό το ότι σιγουρευτήκατε για το θέμα υγείας σας να καθησύχασε το άγχος σας ως ένα βαθμό, αλλά ίσως υπάρχουν ακόμα κάποιες αρνητικές σκέψεις γύρω από το θέμα υγείας σας και εκδηλώνονται με αυτές τις δυσκολίες στο ύπνο. Θα σας βοηθούσε να συζητήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, όπως έναν ψυχολόγο ή θεραπευτή, ώστε να εντοπίσετε πιθανές αρνητικές σκέψεις που μπορεί να σας επηρεάζουν σε αυτό το βαθμό, αλλά και να διαμ... Διάβασε περισσότερα

    In Therapy - Χώρος Πρόληψης & Προαγωγής Ψυχικής Υγείας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Μπορεί να σας έμεινε από το άγχος που περάσατε, αλλά πιθανόν αυτό το άγχος να μην έχει ξεπεραστεί εντελώς. Μπορείτε να δοκιμάσετε να παίρνετε μαγνήσιο πριν κοιμηθείτε για ένα εξάμηνο και μετά να το σταματήσετε. Μπορεί να σας βοηθήσει στον ύπνο και στο στρες.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα,
    Ο ύπνος αποτελεί ένα σημαντικό κομμάτι της καθημερινότητας μας και οι διαταραχές ύπνου μπορούν να οδηγήσουν σε πολλαπλά προβλήματα σωματικής και ψυχικής υγείας . Το ότι ξυπνάτε συχνά κατά την διάρκεια της νύχτας μπορεί να συνδέεται με διάφορους παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του στρες.
    Το στρες που αντιμετωπίσατε για δύο μήνες λόγω φόβου για την υγεία σας μπορεί να έχει αφήσει το στίγμα του στον ύπνο σας. Η ανησυχία και ο φόβος που αισθανθήκατε μπορεί να συνεχίζουν να επηρεάζουν τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεστε τον ύπνο και τον τρόπο με τον οποίο κοιμάστε.
    Ως ψυχολόγος, θα ήθελα να σας προτείνω να εξερευνήσετε τις
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής