• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 01/04/2024

Καλησπέρα είμαι 23 έτων παντα τα μεσημέρια κοιμόμουν μετά την δουλειά για να ξεκουραστώ .. ξαφνικά ήρθα οι κρίσεις πανικού και το πολύ άγχος στην ζωή μου τα μεσημέρια δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί πάντα εκεί που πάω να κλείσω τα μάτια μου από την νύστα ξεκινάει η ταχυπαλμία και φοβάμαι να κοιμηθώ .. τον βράδυ κοιμάμαι κανονικά όταν είμαι με τον άντρα μου . Ενώ το μεσημέρι είμαι μόνη μου γιατί συμβαίνει αυτό ;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε αυτή την κατάσταση, ιδιαίτερα όταν είστε μόνη.

    Το γεγονός ότι αντιμετωπίζετε ταχυπαλμία και φόβο κατά τη διάρκεια της προσπάθειας ύπνου μπορεί να υποδηλώνει ότι το σώμα σας και ο νους σου μπορεί να συσχετίζουν την ημερήσια ξεκούραση αλλά και την έλλειψη κάποιου ανθρώπου δίπλα σας, με το άγχος ή τον πανικό. Αυτή η συσχέτιση μπορεί να δημιουργήσει έναν φαύλο κύκλο όπου ο φόβος της εμφάνισης πανικού να προκαλεί την ίδια την κρίση.

    Κάποιες τεχνικές που μπορούν να είναι επιβοηθητικές, είναι οι βαθιές αναπνοές, ο διαλογισμός, η γιόγκα κ.α.

    Θα σας συμβούλευα ωστόσο, να αναζητήσετε βοήθεια από
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητράκου Αλεξάνδρα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ πλήρως τη δυσκολία που αντιμετωπίζετε με τις κρίσεις πανικού και το έντονο άγχος που αντιμετωπίζετε κατά τη διάρκεια της ημέρας, ιδίως τα μεσημέρια όταν προσπαθείτε να ξεκουραστείτε. Η εμφάνιση της ταχυπαλμίας και του φόβου κατά την προσπάθεια ύπνου τα μεσημέρια μπορεί να συνδέεται με την υπερβολική επικέντρωση στο άγχος και τις ανησυχίες που αισθάνεστε. Η αύξηση του επιπέδου άγχους μπορεί να επηρεάζει τον καθημερινό σας ρυθμό ύπνου και να προκαλεί δυσκολίες στην αποκατάσταση της ηρεμίας τα μεσημέρια. Συνιστώ να ξεκινήσετε συνεδρίες με ψυχολόγο και να εξερευνήσετε αυτές τις εμπειρίες μαζί του. Ο ψυχολόγος ή ο ψυχοθεραπε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Τι φοβάστε ότι θα συμβεί αν είστε μόνη σας ?? Πως στα αλήθεια βοηθάει η παρουσία άλλου ?? Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, υπάρχει λύση , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Προφανώς νιώθετε ασφάλεια όταν είναι κι άλλος άνθρωπος στο χώρο, μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αυτό σας συμβαίνει επειδή έχετε πολύ άγχος, που δεν συνειδητοποιείται από πού προέρχεται και σας βρίσκει σαν φόβος και κρίση πανικού.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, η δυσκολία στον ύπνο τα μεσημέρια μπορεί να συνδέεται με την αύξηση του άγχους και των κρίσεων πανικού που αντιμετωπίζετε. Οι κρίσεις πανικού μπορούν να επηρεάσουν τον ύπνο, καθώς οι φόβοι και οι ανησυχίες μπορούν να εκδηλωθούν κατά τη διάρκεια του ύπνου. Επίσης, η αύξηση του άγχους μπορεί να οδηγήσει σε δυσκολίες στον ύπνο, καθώς η υπερβολική σκέψη και η ανησυχία μπορούν να δυσκολέψουν την είσοδο σε καταστάσεις χαλάρωσης που απαιτούνται για τον ύπνο. Όσον αφορά το ότι κοιμάσθε κανονικά με την παρουσία του συντρόφου σας αυτό συμβαίνει επειδή σας παρέχει ένα αίσθημα ασφάλειας και άνεσης που είναι σημαντικό για τη χαλάρωση και το... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν υπάρχει μια απάντηση και καθολική στο ερώτημά σας. Δίνεται λίγα στοιχεία που ίσως να θέλον εβφάθυνση, δε είναι επιφανειακά τα θέματα αυτά. Είνια βαθιά ριζωμένα και χρειάζονται διερεύνηση. Επίσης καμιά φορά τα πράγματα ίσως να είναι πιο απλά, όπως για παράδειγμα να σας πειράζει κάτι και να σας προκαλεί ταχυπαλμίες.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, θα προτεινα να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να φύγουν οι κρίσεις πανικου

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα,
    Φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε μια δύσκολη κατάσταση που επηρεάζει τον ύπνο και την ξεκούραση σας τα μεσημέρια. Η εμφάνιση κρίσεων πανικού και το άγχους μπορεί να δημιουργεί αυτήν την κατάσταση.
    Προσπαθήστε να μιλήσετε ανοιχτά με τον σύντροφό σας για τις ανησυχίες σας, καθώς μια υγιής σχέση μπορεί να συμβάλει στην ψυχο-συναισθηματική σας υγεία.
    Επίσης, μια υγιεινή διατροφή, χαλαρή άσκηση και η δημιουργία ένα χαλαρωτικού και ήρεμου περιβάλλοντος τα μεσημέρια, πριν από τον ύπνο σας θα σας βοηθήσει να ξεκουραστείτε καλύτερα.
    Εάν, παρόλα αυτά, αυτή η κατάσταση συνεχίσει να υπάρχει θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε βοήθεια σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής