• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 16/04/2024

Γειά σας,έχω διαταραχή πανικού μια 10αιτια με αγωγή, ήμουν πολύ καλά αλλά τις τελευταίες ημέρες νιώθω απλά ένα συναίσθημα το οποίο δεν μπορώ να το μεταφράσω απόλυτα, νιώθω ένα άσχημο συναισθημα το οποίο πάει και έρχεται αλλά νιώθω πως δεν το αντέχω . Επίσης διακρίνω μια μικρή θλίψη ανάμεσα. Γενικά δεν είμαι καταθλιπτικός.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η κατάθλιψη δεν έχει μόνο συναισθηματικά συμπτώματα (θλίψη, μελαγχολία κλπ). Για να ξεκαθαρίσετε την κλινική εικόνα (αν είναι άγχος ή ελαφριά κατάθλιψη) επισκεφθείτε ψυχολόγο.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Από αυτά που αναφέρετε φαίνεται να χρειάζεστε να αξιολογηθεί η κατάσταση σας από ψυχίατρο. Δείτε τον θεράποντα ψυχίατρο σας και μιλήστε του.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα. Παρόλο που η αγωγή για τη διαταραχή πανικού φαίνεται να έχει λειτουργήσει για εσάς, για κάποιο λόγο τελευταία βιώνετε ένα αδιευκρίνιστο άσχημο συναίσθημα, μία θλίψη, η οποία πάει και έρχεται. Προσπαθήστε να δώσετε φωνή σε αυτό το συναίσθημα, σε αυτή τη θλίψη. Τι μπορεί να λέει; Πώς νιώθει; Τι μπορεί να ζητάει από εσάς.

    Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να διερευνήσετε περαιτέρω τις εσωτερικές αυτές διεργασίες, ώστε να γίνουν συνειδητές και να μπορέσουν να "τακτοποιηθούν" μέσα σας, χωρίς να σας ταλαιπωρούν. Αν και η φαρμακευτική αγωγή βοηθάει σημαντικά στο άγχος, για πιο μόνιμα και σταθερά αποτελέσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημερα σας.Ισως αν συζητησετε με εναν ειδικο να καταφερετε να ξεκαθαρισετε την κατασταση και να σχεδιαστει ενα πλανο .

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας τα φάρμακα μόνα τους δεν φτάνουν, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας,
    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι τα συναισθήματα και η διάθεσης μας μπορούν να διαφοροποιούνται και να επηρεάζονται από πολλές εξωτερικές και εσωτερικές παραμέτρους. Η περιγραφή σας, δείχνει μια πρόσκαιρη αύξηση στην ένταση δυσάρεστων συναισθημάτων, κάτι που δεν είναι ασυνήθιστο για άτομα που έχουν βιώσει διαταραχή πανικού στο παρελθόν.
    Διατηρήστε ένα ημερολόγιο όπου θα καταγράφετε τις αλλαγές της διάθεσής σας καθημερινά, προσπαθώντας να εντοπίσετε πιθανά μοτίβα ή εξωτερικούς παράγοντες που μπορεί να τα επηρεάζουν.
    Επικοινωνήστε όλα αυτά που αισθάνεστε και βιώνετε με τον θεραπευτή σας ώστε να σας βοηθήσει και υποστηρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καταλαβαίνω ότι αυτό που νιώθετε είναι πολύ δύσκολο. Έχετε κάνει ψυχοθεραπεία για να βρείτε την πηγή του άγχους? Πολλές φορές μια αγχώδης διαταραχή μπορεί να οδηγήσει σε κατάθλιψη.

    Προτείνω να ζητήσετε την βοήθεια ενός ειδικού για να σας καθοδηγήσει

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Μιλήστε με ψυχίατρο. να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός