• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 23/11/2023

Γεια σας η μητέρα μου πάσχει από καρκίνο του ήπατος.... είναι ηλικιωμένη και ξέρω ότι θα πεθάνει. Αυτό που δεν αντέχω είναι να την βλέπω να ταλαιπωρείται και να υποφέρει. Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό το μαρτύριο;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για συμβουλευτική/ ψυχοθεραπευτικη αντιμετώπιση της ψυχικής δυσφορίας

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Δύσκολο αυτο που περνάτε , να σκέφτεστε όμως πως σε αυτο τον κόσμο ερχόμαστε για να δώσουμε και να πάρουμε αγάπη , μείνετε δίπλα της κρατήστε της το χέρι και κλείστε στην καρδιά σας αυτες τις πολύτιμες στιγμές , μετα θα υπάρχει χρόνος να θρηνήσετε , ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα,

    Κατανοώ τα συναισθήματα σου και την ανησυχία σου. Δεν είναι εύκολο να βλέπεις τον άνθρωπο που αγαπάς να έρχεται στο τέλος της ζωής του. Πρέπει να δεις το γεγονός από άλλη οπτική γωνία, όσο δύσκολο και αν είναι. Να αγκαλιάσεις το πρόβλημα του και να εκλογικεύσεις αυτή την συνθήκη μέσα σου. Προσπάθησε να περιτριγυρίζεσαι από ανθρώπους υποστηρικτικούς, με κατανόηση και συμπόνια προς την θλίψη σου. Στην περίπτωση που δεν μπορείς να το διαχειριστείς αναζήτησε παραπάνω ψυχολογική υποστήριξη.

    Με εκτίμηση, Ανδριάννα Γεροντή.

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Είναι πράγματι μεγάλη πρόκληση να βλέπουμε αγαπημένους μας να ταλαιπωρούνται και να υποφέρουν. Είναι δύσκολο, συχνά μας θλίβει, μας τρομάζει, μας θυμώνει. Συζητήστε με κοντινά σας πρόσωπα όσα βιώνεται και το πόσο δυσκολεύεστε. Αν δεν υπάρχει κάποιος/α στο περιβάλλον που μπορεί να σας ακούσει και να σας υποστηρίξει, ζητήστε βοήθεια από κάποιο/α θεραπευτή/τρια. Το να φροντίζονται και να υποστηρίζονται οι φροντιστές ανθρώπων που νοσούν βαριά, είναι πολύ πολύ σημαντικό.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Ελπίζω ότι η μητέρα σας παίρνει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή για να μην υποφέρει πολύ. Μπορείτε να μοιραστείτε τη φροντίδα της μητέρας σας με κάποιον άλλον ώστε να μην πέφτει επάνω σας όλο το βάρος; Επίσης αν μιλήσετε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή μπορεί να σας βοηθήσει στη διαχείριση της επικείμενης απώλειας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Λυπάμαι πολύ. Θα σας βοηθήσει ψυχολογική υποστήριξη από τους ανθρώπους στη ζωή σας αλλά και από κάποιο ψυχοθεραπευτή. Θα χαρώ να είμαι αυτός που θα σας στηρίξει ψυχοθεραπευτικά. Καλό κουράγιο , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Επισκεφτείτε ειδικό ιατρείο πόνου, θα σας καθοδηγήσουν σχετικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνετε. Μοιάζει πράγματι να είναι μαρτύριο να βλέπετε την ίδια σας τη μητέρα να ταλαιπωρείται με τέτοιο τρόπο. Θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο, ώστε να σας συνοδεύσει σε αυτή τη δύσκολη περίοδο και να ξεκινήσετε να μοιράζεστε το βάρος που κουβαλάτε. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Είναι πολύ οδυνηρό να βλέπετε τον γονιό σας να υποφέρει. Η μητέρα είναι η πρώτη βασική σχέση ζωής που κάνουμε όταν ερχόμαστε στον κόσμο. Είναι πόνος για σας. Έχετε σκεφτεί να ζητήσετε βοήθεια από ψυχοθερα[ευτή προκειμένου να μπορέσετε να δυναμώσετε τον εαυτό σας για να αντέξει αυτό την δύσκολη περίοδο;

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός