• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 08/07/2023

Γεια σας, εδω και 2 μηνες ο πατερας μου κατα την διαρκεια της ημερας περιστασιακα νιωθει αδυναμια θολωση στα ματια μια "ζαλη" στο κεφαλι (δεν στριφογυριζουν γυρω του) και δεν εχει ορεξη ουτε για φαγητο ουτε να μιλησει. Εχουμε κανει μια σειρα απο εξετασεις, μαγνητικη εγκεφαλου, τριπλεξ καρωτιδων, αιματολιγικες, holder σε καρδιολογο ο οποιος του αλλαξε το φαρμακο της καρδιας λογω αρρυθμιων και γενικα ολες οι εξετασεις καλες για την ηλικια του (81 ετων). Ο παθολογος του εδωσε bespar πρωι μεσημερι και βραδυ γιατι πιθανον να ειναι ψυχολογικα τα συμπτωματα του. Περνει την αγωγη σχεδον 2 μηνες λεει οτι ισως τον βοηθαει στην μειωση των συμπτωματων, αλλα εχει πολλα, πολλα νευρα. Τι με συμβουλευετε? Το μονο που δεν καναμε ειναι μαγνητικη αυχενα και μεσης λογω δυσκολιας βαδισης (πιο παλθα διαγνωστηκε μα αυχενικη μυελοπαθεια). Το οτι δυσκολευεται να βαδισει ειναι κατι που τον στενοχωρει αλλα λογω ηλικιας και προβληματων καρδιας ο γιατρος δεν συστηνει χειρουργειο

10 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν χρήσιμο να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας ο οποίος θα μπορέσει να σας καθοδηγήσει σε όλα αυτά που αναφέρετε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Νομίζω η ειδικότητα που χρειάζεται είναι του Νευρολόγου κατ' αρχήν.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Είναι πιθανότατα ψυχολογική η αιτία αυτών των συμπτωματων. Ο πιο κατάλληλος να σας συμβουλεύσει για αγωγή είναι ο γιατρός σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ίσως να είναι ψυχολογικά τα αίτια μια επίσκεψη σε νευρολόγο ίσως σας βοηθήσει με απαντήσεις, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • vespar σε 3η ηλικια καλο ειναι να μην δινουμε. Προκαλει συγχυση και αυξανει τις πιθανοτητες για ανοια. Γιατι το παιρνει αυτο το φαρμακο; Μηπως να επισκεφθειτε νευρολογο;

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Ίσως θα ήταν καλό να τον δει ειδικός ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής για να τον βοηθήσει θεραπευτικά αποτελεσματικά

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Μιας και υπάρχουν διάφορα παθολογικά συμπτώματα και λόγω ηλικίας θα έλεγα να συμβουλευτείτε αρχικά τον θεράποντα ιατρό του. Από κει και πέρα το να έχει νεύρα ένας άνθρωπος που ταλαιπωρείται σωματικά ακούγεται αναμενώμενο. Όσο μπορείτε και θέλετε να είστε κοντά του με κατανόηση.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αγαπητέ/η πιθανώς ο πατέρας σας να έχει εμφανίσει καταθλιπτικά συμπτώματα που ενδεχομένως σχετίζεται με την ηλικία του και τα ιατρικά προβλήματα που έχει. Τα Bespar έχουν πολύ ήπια αγχολυτική (και αντικαταθλιπτική) δράση και πιθανώς χρειάζεται πιο κατάλληλη αγωγή. Καλό είναι να δείτε και ένα ψυχίατρο και το πιο πιθανό είναι ότι με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή θα βελτιωθεί η διάθεση του σε 15 - 30 ημέρες από τότε που θα την ξεκινήσει. Ο ψυχίατρος θα σας καθοδηγήσει για το πότε θα τον ξαναδεί ώστε να ρυθμίσει τα φάρμακα.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ πως ακούγεται σοκαριστικό να βλέπετε όλες αυτές τις ξαφνικές αλλαγές στον πατέρα σας. Θεωρώ ότι στη περίπτωσή σας θα μπορούσε να σας κατευθύνει καλύτερα ένας ψυχίατρος, διότι αναφέρετε φάρμακα τα οποία ως ψυχολόγος δεν γνωρίζω τις αλλαγές που επιφέρουν στον οργανισμό συνολικά.

    Προσωπικά αυτό που θα πρότεινα είναι να αρχίσει να μιλάει με έναν ψυχολόγο, όχι απαραίτητα για να λύσει κάτι, αλλά για να διαθέτει μία δίοδο επικοινωνίας και εκτόνωσης, με έναν άνθρωπο τρίτο, αμέτοχο, που θα τον αποδέχεται άνευ όρων και θα τον καταλαβαίνει. Πιστεύω αυτό θα τον κάνει περισσότερο λειτουργικό, εφόσον όπως λέτε το bespar βοη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!

    Εφ'όσον οι ιατρικές εξετάσεις δεν "ερμηνεύουν" το πρόβλημα, υπάρχουν δύο πιθανές αιτίες που πρέπει να διερευνηθούν...
    Η πρώτη , η καλή εκδοχή, είναι ότι πρόκειται για συνήθη ψυχοσωματικά συμπτώματα και απευθύνεστε σε ένα ψυχολόγο ειδικευμένο στα ψυχοσωματικά! (Ή, αν, λόγω της ηλικίας και αν υπάρχει έκπτωση (μείωση) των γνωστικών ικανοτήτων του ατόμου), κατευθείαν σε ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή!)
    Η δεύτερη, και δυστυχώς η πιο δυσάρεστη εκδοχή, είναι ότι πρόκειται για τα πρώτα στάδια άνοιας...
    Στην περίπτωσή αυτή, δυστυχώς, παρ'ότι τα φάρμακα έχουν την χρησιμότητά τους , στην καλλίτερη περίπτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω