• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 19/04/2024

Κάνω θεραπεία αλλά έχω πολύ ανχος νιώθω ζαλάδα σφίξιμο στην καρδιά και σφίξιμο σε όλο το σώμα μου και σκάω και δεν μπορώ να πάρω ανάσα και είμαι 22χρωνον

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αν τα συμπτώματα επίμενουν καλό θα ειναι να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχιάτρο για να σας δώσει αγωγή. Επίσης αν νιώθετε οτι η θεραπεία δεν σας βοηθάει και έχει περάσει κάποιο χρονικό διάστημα, να ψάξετε για κάποιον άλλον ειδικό.

    Γιαννακοπούλου Μυρτώ

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Μιλήστε με τον ψυχίατρο σας, να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα!
    Αυτό που γράφετε χρειάζεται να το συζητήσετε με την θεραπεύτρια σας. Παίζει ρόλο πόσο καιρό κάνετε θεραπεία .
    Αν είναι αρκετός ο καιρός που κάνει τη θεραπεία μπορεί να μη σας ταιριάζει και Ισως χρειαστεί να δείτε άλλον θεραπευτεί.

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • καλησπέρα,
    Θα πρέπει να παρατηρηθούν οι σκέψεις που κάνετε καθ΄ όλη τη διάρκεια της ημέρας και ίσως κάποια κατάσταση που μπορεί να σας αγχώνει.

    Μπάρλα Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Αν καταλαβαίνω σωστά κάνετε κρίσεις πανικού για τις οποίες πρέπει να μιλήσετε με τον ψυχίατρο σας για να ρυθμίσετε την αγωγή σας

    Πρωτοπαπάς Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Πετράλωνα

  • Στις μέρες μας, το άγχος αποτελεί μία από τις πιο διαδεδομένες διαταραχές διάθεσης, επηρεάζοντας μεγάλο μέρος του πληθυσμού παγκοσμίως. Οι αιτίες εμφάνισής του μπορούν να είναι πολυάριθμες, ξεκινώντας από εσωτερικούς ή εξωτερικούς παράγοντες.
    Η αναγνώριση των συμπτωμάτων και η επίγνωση της κατάστασης αποτελούν το πρώτο βήμα προς τη θεραπεία. Σωματικά το άγχος εκδηλώνετε με ταχυκαρδίες, δυσκολία στην αναπνοή, έντονη εφίδρωση και διαταραχές ύπνου. Ψυχολογικά με αισθήματα έντονης ανησυχίας, φόβου, ευερεθιστότητας ή ακόμα και πανικού.
    Η υποστήριξη από επαγγελματίες ψυχολόγους ή ψυχίατρους είναι καθοριστική, καθώς μπορούν να προσφέρουν εξα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Το άγχος, οι ζαλάδες, το σφίξιμο στη καρδιά και στο σώμα, η αίσθηση έλλειψης οξυγόνου, όλα αυτά για κάποιο λόγο μοιάζουν να επιμένουν, παρόλο που κάνετε θεραπεία. Θα σας ενθάρρυννα να καταθέσετε τις σκέψεις σας αυτές στον/στην ψυχολόγο σας, ώστε να διερευνήσετε πιο άμεσους ή αποτελεσματικούς τρόπους ανακούφισης. Συζητήστε το ενδεχόμενο να λάβετε φαρμακευτική αγωγή για κάποιο διάστημα, σε συνεργασία και με ψυχίατρο - ίσως να είναι κάτι που χρειάζεστε στη παρούσα φάση. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα