• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 11/04/2023

εδώ και ένα χρονο παρουσιάζω κνησμό και εξανθήματα που έχει διαγνωστεί από δερματολόγους ρευματολόγο και νευρολόγο ως νευρογενής δερματίτιδα ή χρόνια κνίδωση οι οποίες αποδίδονται σε άγχος. Με έχουν υπό θεραπεία με αντικαταθλιπτικά (efexor, cybalta και κορτιζονούχα σκευάσματα)Μέχρι στιγμής κανένα αποτέλεσμα. Τι αλλο να κανω;

31 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Μένει η ψυχοθεραπεία μόνο όπου και εκεί αποτελέσματα θα δείτε μετά από 6 μήνες (είναι αρκετά χρονοβόρα και παίζει σημαντικό ρόλο η συνεργασια σας).

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Δείτε το πρόβλημα ψυχοθεραπευτικά καθώς τα φάρμακα λειτουργούν σε συνέργια με την ψυχοθεραπεία. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Συνήθως τα δερματολογικά προβλήματα, είναι το αποτέλεσμα και όχι το σύμπτωμα . Έχουν ψυχογενή
    αίτια.
    Εντοπίστε την πηγή του άγχους,καταγράψτε, πότε πάτε καλύτερα και σε σε ποιές περιπτώσεις υποτροπιάζετε.Επίσης άν το περιβάλλον είναι βοηθητικό, σε αυτό που σας συμβαίνει.
    Άν η ζωή σας σας ικανοποιεί και πως μπορείτε να την βελτιώσετε.
    Τα κορτιζονούχα σκευάσματα, ανακουφίζουν προσωρινά -φυσικά απαραίτητα- .
    Η ευαισθησία στις αλλεργίες,απαιτεί ενδελεχή έλεγχο , για να εντοπιστούν -κατά προσέγγιση- οι
    αιτιες που τις προκαλούν. Ο δερματολόγος και ο αλλεργιολόγος σίγουρα ,θα άποκλείσει
    κάποιες τροφές που επιδεινώνουν τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κέντρο Συμβουλευτικής & Ψυχοθεραπείας Λαφαζάνογλου Μαρία & Συνεργάτες

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Ερυθραία

  • Θα σας πρότεινα να πάτε στο Νοσοκομείο Συγγρος και απο κει να σας κατευθύνουν. Πιθανά να υπάρχει και ανάγκη απο ψυχολογική υποστήριξη απο κάποιον ψυχολόγο υγείας.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • πολύ συχνά η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της δεν επαρκεί και προτείνουμε ο άνθρωπος να εμπλακεί σε διαδικασία ψυχοθεραπείας. Μπορείτε να συμβουλευτείτε και τον/ην ψυχίατρο σας σχετικά και πιθανό να σας καθοδηγήσει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ψυχοθεραπεία κλινική ύπνωση και ομοιοπαθητική

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Να αρχίσετε την ψυχοθεραπεία, έχει αποτελέσματα

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Φαίνεται να είναι μια αντίδραση του οργανισμού απέναντι στο χρόνιο άγχος ή γενικότερα σε κάτι που μπορεί να "ενοχλεί" και να μην έχει δοθεί η πρέπουσα σημασία και θεραπεία. Εφοσον παίρνεται αγωγή καλό θα ήταν παράλληλα να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Θα ήταν βοηθητικό για την δίκη σας περίπτωση σύμφωνα με όσα αναφέρετε να μιλήσετε για όσα νιώθετε με κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε εξερευνήσετε μαζί του τις δυσκολίες σας και να βρείτε την ανακούφιση την οποία αναζητάτε. Συγκεκριμένα σε κάποιον που να ειδικεύεται στο στρες και το άγχος καθώς η σκέψη το συναίσθημα
    Το σώμα καινή συμπεριφορά συνδέονται και επηρεάζουν το ένα το άλλο.

    Σαβριάδης Σάββας

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πετράλωνα

  • 1. Να μελετήσεις τη γενική σου υγεία με παθολόγο (π.χ. με γενικές αναλύσεις).
    2. Να μελετήσεις την περίπτωση αλεργίας και δυσανεξίας (π.χ. με αλεργικό τεστ ή τεστ/δίαιτα εξάληψης).
    3. Να ζητήσεις βοήθεια ψυχοθεραπευτή για μείωση του γενικού σου στρες.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Πέρα από τη Φαρμακευτική Αγωγή θα ήταν απόλυτα βοηθητική η ψυχοθεραπεία ως ένα επιπλέον όπλο στην όλη θεραπευτική σας προσπάθεια!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Ο χρόνια ενεργοποιημένος μηχανισμός του στρες οδηγεί σε αποδυνάμωση του ανασοποιητικού συστήματος και εκδήλωση δερματικών και αυτοάνοσων παθήσεων. Η μέθοδος της νευρανάδρασης μπορεί να σε βοηθήσει στην μείωση των επιπέδων του στρές με μετρήσιμα αποτελέσματα. Μέσω πολλή υψηλής τεχνολογίας εκπαιδεύεις τον εγκέφαλο σου να είναι σε ενεργή συγκέντρωση και να οδηγήσε στην χαλάρωση. Η χρόνια εμπειρία μας και σύγχρονες μελέτες προτείνουν την νευρανάδραση ως μέσω θεραπείας αυτών των συμπτωμάτων.

    Σύγχρονο Κέντρο Νευροανάδρασης

    Ψυχολόγος

    Παγκράτι

  • Η διαχείριση του άγχους αποτελεί κομμάτι όχι μόνο της φαρμακευτικής αγωγής, αλλά και της ψυχοθεραπείας. Πέρα από το βιολογικό υπόβαθρο που υποστηρίζεται φαρμακευτικά, η αλλαγή των νοητικών αναπαραστάσεων σχετικά με τον εαυτό, τους άλλους και το μέλλον, αναφέρεται στη διεθνή βιβλιογραφία ως εξαιρετικά βοηθητική στις διαταραχές άγχους.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Εφόσον έχετε επισκεφθεί όλους τους ειδικούς γιατρούς και σας έχουν μιλήσει για άγχος, καλό είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο για να ανακαλύψετε από που πηγάζει το άγχος που δημιουργεί όλα αυτά τα συμπτώματα.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Να βρείτε τι σας προκαλεί τόσο άγχος με κάποιον συνάδελφο και πως θα μπορούσατε να το εκφράζετε πριν να φτάσετε σε σωματοποίηση του , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Πράγματι τα δερματικά συμπτώματα αλλά και τα αυτοάνοσα νοσήματα, συνδέονται πάρα πολύ συχνά με διαταραχές άγχους. Εφόσον μάλιστα οι θεράποντες σας χορηγούν και αντικαθλιπτική αγωγή (η οποία χρησιμοποιείται και για τις αγχώδης διαταραχές), θεωρώ πως είναι εξαιρετικά σημαντικό να μπείτε σε μια Ψυχοθεραπευτική σχέση.

    Η φαρμακευτική αγωγή στα αγχώδη συμπτώματα, θεωρείται σημαντική ως προς τη διαχείριση τους και όχι ως προς την επίλυση τους.

    Η σωματοποίηση του άγχους υποδηλώνει πως για αρκετό χρονικό διάστημα το άτομο βίωνε τόσο έντονο άγχος που αυτό συσσωρεύτηκε και ξέσπασε με σωματικές εκδηλώσεις.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Χρόνια σας πολλά. Από αυτά που λέτε το συμπέρασμα φαίνεται να είναι ότι σωματοποιείτε το άγχος δηλαδή μετατρέπετε τα ψυχολογικά αίτια σε οργανικά συμπτώματα. Αναφέρετε νευρολόγο αλλά όχι Ψυχίατρο. Τα φάρμακα που σας έχουν χορηγηθεί εκτός από τα κορτιζονούχα είναι Ψυχιατρικά (αντικαταθλιπτικό και αντιψυχωτικό). Νομίζω ότι χρειάζεται να δείτε έναν Ψυχίατρο και να αξιολογήσει το άγχος σας ή ότι άλλο υπάρχει- επίσης την πιθανή παρενέργεια των κορτιζονούχων σκευασμάτων. Οι Ψυχίατροι γνωρίζουν καλύτερα την χρήση των φαρμάκων που σας έχουν χορηγηθεί. Το άγχος χρειάζεται οπωσδήποτε Ψυχοθεραπεία. Από την άλλη πλευρά για να εξαντλήσω το θέμα θα μπορούσ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ. Θεωρώ ότι το επόμενο λογικό βήμα θα ήταν να απευθυνόσασταν σε ψυχολόγο. Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει την ευκαιρία να "ακούσετε" το άγχος σας, να εντοπίσετε τους λόγους που πυροδοτείται, και να εξερευνήσετε πιθανές λύσεις.

    Υπάρχει και η επιλογή της ομοιοπαθητικής, που σε δερματικά φαίνεται να έχει εξαιρετικά ενθαρρυντικά αποτελέσματα. Απλά προσοχή εδώ να επιλέξετε έναν σωστό και ικανό επαγγελματία.

    Εύχομαι ό,τι καλύτερο. Είμαι στη διάθεσή σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Γιώργος Γουλανδρής, MA, MBPsS

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, αρχικα θα ήταν χρήσιμο να επικοινωνήσετε με τον θεράποντα γιατρό σας προκριμένου να εξετάσει εάν χρειάζεται η συνέχιση ή αλλαγή στην θεραπεία. Παράλληλα η έναρξη ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης θα ήταν πολύ χρήσιμη και βοηθητική για εσας. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία είναι κατάλληλη και αποτελεσματική στην αντιμετώπιση τέτοιων δυσκολιών.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Συνήθως τα ψυχοσωματικά συμπτώματα δεν αρκεί να τα αντιμετωπίζουμε μόνο με αγωγή. Μερικές φορές μάλιστα, η ίδια η αγωγή "καλύπτει" τα πραγματικά αίτια. Ακριβώς επειδή η φύση τους είναι ψυχολογική, είναι σημαντικό να εντοπίζουμε τους λόγους πίσω από διαγνώσεις όπως "άγχος". Στη συγκεκριμένη περίπτωση καλό είναι να εντοπίσετε τι υπάρχει πίσω από το άγχος σας και πώς θα μπορούσατε να το διαχειριστείτε καλύτερα μέσα σας.

    Στεργίου Μαρία

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστο είναι να αντιμετωπίζετε αυτά τα συμπτώματα και να μην έχετε δει καμία βελτίωση μετά από ένα χρόνο θεραπείας με αντικαταθλιπτικά και άλλα φάρμακα. Είναι σημαντικό να σημειώσουμε ότι η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του άγχους που πιθανόν να είναι η αιτία των συμπτωμάτων σας.

    Προτείνω να κάνουμε μια συνεδρία ψυχοθεραπείας για να εξετάσουμε πιθανές αιτίες του άγχους και του στρες που μπορεί να επηρεάζουν την υγεία του δέρματός σας. Μαζί μπορούμε να αναζητήσουμε εναλλακτικές θεραπευτικές προσεγγίσεις, όπως η χαλάρωση, η κινητική θεραπεία ή η συμβουλευτική διατροφή.

    Σημειώστε ότι η ψυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΣΑΣ ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟ, ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙΤΕ ΔΙΑ ΛΟΓΟΥ ΟΧΙ ΔΙΑ ΣΩΜΑΤΟΣ, ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Συμβουλευτική/ψυχοθεραπεία που να πηγαίνει πιο βαθιά από τον συμπεριφορισμό και τα γνωσιακά. Όταν ενεργοποιούνται αυτοάνοσες καταστάσεις στο σώμα, τότε η θεραπεία χρειάζεται να είναι πιο ολιστικά προσεγγιζόμενη.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα η σωματοποίηση αυτης της μορφής έχει να κάνει με εσωτερικές συγκρούσεις του υποσυνειδήτου σας που χρειάζονται επεξεργασία και ψυχοθεραπεία . Στην διάθεσή σας

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας θα βοηθούσε να κάνετε ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Νομίζω πως θα πρέπει να δοκιμαστούν όλα τα σχήματα θεραπειών που προτείνονται, οι θεράποντες ιατροί που σας παρακολουθούν θα σας τα πουν.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αν δεν έχετε κάνει ψυχοθεραπεία θα ήταν καλό να ξεκινήσετε. Η πρώτη σας συνεδρία μαζί μου θα είναι δωρεάν . Καλές γιορτές να έχετε . Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης. MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Ίσως θα ήταν καλό να συμβουλευτείτε κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • ο,τι σας πουν οι γιατροι σας

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!
    Βρείτε έναν έμπειρο ψυχολόγο εκπαιδευμένο στα ψυχοσωματικά!

    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες για τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω