• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 20/05/2024

Χαιρεται, εδω και αρκετους μηνες κανω μεσογειακη διατροφη και δεν χανω πολλα κιλα και γενικα αργουν πολυ να φανουν τα αποτελεσματα, οποτε εδω και δυο εβδομαδες εχω αποκλεισει τα παντα απο την διατροφη μου και τρωω μονο φρουτα και λαχανικα και πινω νερο, υπαρχει καποιος κινδυνος απο αυτο; ειμαι 20 ετων, 81 κιλα και 1,77 υψος.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσικά και υπάρχει κίνδυνος όταν αποκλείονται τόσες πολλές ομάδες τροφίμων, το σώμα χρειάζεται και ουσίες τις οποίες δεν μπορούν να μας παρέχουν σε επαρκής ποσότητες μόνο τα φρούτα, τα λαχανικά και το νερό, όπως οι πρωτεΐνες και τα λιπαρά. Ο οργανισμός μας δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά χωρίς όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Το μόνο που επιτυγχάνεται με τέτοιες πρακτικές είναι χειρότερα αποτελέσματα.
    Είναι σημαντικό να συνεργαστείτε με κάποιον ειδικό (διαιτολόγο και ίσως ψυχολόγο) για να διορθωθεί σταδιακά η σχέση σας με το φαγητό. Μπορεί τα αποτελέσματα να μην είναι τόσο γρήγορα όσο θα επιθυμούσε ο κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Γεια σας. Θα σας πρότεινα να δείτε κάποιον επαγγελματία διαιτολόγο, καθώς τα πράγματα μπορεί να είναι καλύτερα από όσο νομίζεται ή να μην σας ταιριάζουν απόλυτα και τα αποτελέσματα αργούνε. Υπάρχουν κίνδυνοι, καθώς με αυτόν τον τρόπο έχετε αποκλείσει ομάδες τροφίμων και πολλά θρεπτικά συστατικά.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που κάνετε είναι πολύ ακραίο και δεν θα μπορέσετε να το κρατήσετε για πολύ με αποτέλεσμα να πάρετε όσο κιλά χάσετε. Χρειάζεται υπομονή και όχι ακρότητες.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, αν το κάνετε αυτό για περιορισμένο χρονικό διάστημα δεν κινδυνεύετε. Θα σας πρότεινα όμως να συνεργαστείτε με έναν διαιτολόγο. Σίγουρα θα μπορέσετε να βρείτε έναν πιο ορθολογικό τρόπο ώστε να μειώστε το βάρος σας!

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Ναι διατρέχετε κίνδυνο υποσιτισμού και απωλεια μυϊκής μάζας αντι για λίπος..αν θελετε να κάνετε μια αλλαγή καταναλώστε μικρότερη ποσότητα υδατανθράκων …επίσης ίσως να μην βρίσκεστε στο σωστό έλλειμα θερμίδων και να μην χάνετε

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Η πρακτική του αποκλεισμού ομάδων τροφίμων για την απώλεια λίπους/κιλών ειναι λανθασμένη. Δεν λαμβάνεις τα πρέποντα μακροθρεπτικά και μικροθρπετικά συσταστικά ωστέ να είσαι υγιής. Το βέβαιο σε όλο αυτό ειναι και η της απώλεια μυικής μάζας καθώς (λογικα) καταναλώνεις λίγες θερμίδες οι οποίες προέρχονται μόνο απο υδατάνθρακες.

    Λαμπράκος Δημήτρης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Περιστέρι

  • Οι ακραίες διατροφές δεν θα σας βοηθήσουν στην απώλεια του σωματικού σας βάρους. Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή με ποικιλία από τροφές, με ποιοτικά γεύματα μέσα στην ημέρα και στις σωστές ποσότητες για τον οργανισμό σας θα βοηθήσουν σίγουρα. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε και έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας, να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις και να σας βοηθήσει όσον αφορά την απώλεια του σωματικού σας βάρους αποτελεσματικά και σίγουρα.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι