• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 07/07/2023

Πώς μπορείς να πάθεις ανορεξία

9 ειδικοί απάντησαν

  • Η νευρική ανορεξία αποτελεί ψυχική νόσο, η οποία χαρακτηρίζεται συνήθως από αυξημένο φόβο για αύξηση βάρους και διαστρεβλωμένη εικόνα του σώματός του ατόμου, με αποτέλεσμα επίμονη μείωση της ενεργειακής πρόσληψης που οδηγεί σε σημαντικά χαμηλό βάρος. Για την αντιμετώπιση, είναι σημαντική η συνεργασία με διαιτολόγο & ψυχολόγο για εκπαίδευση γύρω από το ζήτημα. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Αν μιλάτε για νευρική ανορεξία, είναι τόσο πολυπαραγοντική που είναι αδύνατο να σας το περιγράψω. Χωρίς να είναι ευθέως υπεύθυνη, η επαφή από μικρές ηλικίες με δίαιτες, ζυγαριές και αυτοεκτίμηση η οποία εξαρτάται από το σωματικό βάρος, ενδέχεται να είναι παράγοντες που οδηγούν στη γένεση της νευρικής ανορεξίας. Κυρίως όμως σχετίζεται με οτιδήποτε υπονομεύει την ακαιρεώτητα του ΕΓΩ.
    Αν μιλάτε για μια ανορεξία χωρίς ψυχοπαθολογικό υπόβαθρο (δηλαδή του τύπου - ψυχικά είναι εντάξει αλλά έχω χάσει την επιθυμία για φαγητό) θα μπορούσε να οφείλεται σε έλλειψη βιταμινών, κυρίως του συμπλέγματος Β που σχετίζονται με τον μεταβολισμό των υδατανθράκω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Κοιτωντας το ινσταγκραμ ολη μερα

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας!!!

    Η ψυχογενής (νευρική) ανορεξία οφείλεται κυρίως σε ψυχολογικά αίτια, τα οποία οδηγούν σε κακή εικόνα σώματος και όχι μόνο. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας αρχικά κ μετά ή παράλληλα κάποιον διαιτολόγο.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Πρόκειται για νευροψυχιατριακή νόσο, δεν σχετίζεται μόνο με τη λήψη μικρής ποσότητας φαγητού.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Παρότι η ακριβής αιτία της ανορεξίας δεν είναι γνωστή, υπάρχουν ορισμένοι παράγοντες που μπορεί να συμβάλλουν στην ανάπτυξή της. Ορισμένοι από αυτούς τους παράγοντες περιλαμβάνουν:

    Προδιαθεσικοί γενετικοί παράγοντες: Η ανορεξία έχει την τάση να εμφανίζεται σε οικογένειες, δείχνοντάς ότι υπάρχει μια γενετική συνιστώσα που επηρεάζει την ευαισθησία σε αυτήν τη διαταραχή.

    Παράγοντες περιβάλλοντος: Κοινωνικές πιέσεις, περιβαλλοντικοί παράγοντες και παιδικές εμπειρίες μπορεί να συμβάλουν στην ανάπτυξη της ανορεξίας. Παραδείγματα περιλαμβάνουν την υπερβολική έμφαση στην εξωτερική εμφάνιση, την πίεση για την επίτευξη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Αν εννοείται νευρική ανορεξία οι λόγοι είναι πολλοί κοινωνικοί και συναισθηματικοί. Κοινωνικά τα χαμηλά κιλά ως πρότυπο , το fat shaming ενώ ψυχολογικά είναι παρά πολλά τα ερεθίσματα μπορεί να έχουν να κάνουν με το οικογενειακό περιβάλλον , μπορεί κ με τον ατομικό χαρακτήρα όπως τελειομανία , χειριστικοτητα, ψυχαναγκαμσος Κα.

    Τώρα αν εννοείται μειωμένη όρεξη είναι παρά πολλές οι παθολογίες νευρολογικές και οργανικές. Από απλές ελλείψεις βιταμινών μέχρι κακοήθεια.

    Είναι πολύ γενική η ερώτηση σας για να σας δωσω μεγαλύτερη βοηθεία .

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Η ανορεξία είναι μια κατάσταση στην οποία μπορεί να περιέλθει ένα άτομο για διάφορους λόγους πχ από μια σοβαρή κλινική ασθένεια όπου μειώνεται σταδιακά η όρεξη μέχρι και από ψυχολογικούς παράγοντες για το άτομο αυτό. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αντιμετωπίζεται από ειδικούς επαγγελματίες πχ από έναν κλινικό διαιτολόγο, έναν γιατρό, έναν ψυχολόγο ή και ψυχίατρο. Όλες αυτές οι ειδικότητες των επιστημόνων θα πρέπει να συνεργαστούν μεταξύ τους ώστε να αντιμετωπιστεί αυτή η κατάσταση με τον καλύτερο και πιο αποτελεσματικό τρόπο, διότι αν αγνοηθεί η σοβαρότητα της κατάστασης αυτής το άτομο που φέρει την ανορεξία μπορεί μακροπρόθεσμα να χάσει και ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    τα αίτια που οδηγούν στην ανορεξία είναι κυρίως ψυχολογικά και έχουν αντίκτυπο στις διατροφικές μας συνήθειες. Το πλήρες όνομα είναι ψυχογενής νευρική ανορεξία. Το αποτέλεσμα είναι η απώλεια βάρους η οποία θέτει σε κίνδυνο την υγεία του ατόμου, ενώ συνυπάρχουν και παράγοντες ψυχολογικής φύσεως που θα πρέπει να παρακολουθούνται ταυτόχρονα με τη διατροφική παρακολούθηση. Εαν έχετε την υπόνοια οτι πάσχετε από νευρική ανορεξία καλό θα ήταν να εξεταστείτε άμεσα.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος