• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 25/06/2023

Ο γιός μου είναι 45 ετών έχει αδυνατήσει τρομερά τρώει μία φορά την ημέρα και πίνει αρκετά υγρά αναψυκτικά και σοκολατούχα. Τι με συμβουλεύεται να κάνω; Δεν μπορώ να τον πείσω να κάνει εξετάσεις.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Να του δωσετε κινητρο για καλυτερη ζωη

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Το ιδανικό θα ήταν να έχουμε κάνει και εξετάσεις για να γνωρίζουμε αν καλύπτουμε όλα τα θρεπτικά συστατικά. Η απώλεια βάρους με τέτοιο τρόπο δεν είναι σωστή για πολλούς λόγους

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Θα πρέπει να αξιολογηθεί τόσο η απώλεια βάρους, όσο και η ημερήσια ενεργειακή του πρόσληψη. Καλό θα είναι να δει κάποιο κλινικό διαιτολογο, για να σταματήσει να χάνει βάρος σε πρώτη φάση.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Η διατροφική συμπεριφορά που αναφέρετε θα δημιουργήσει εν καιρώ προβλήματα αβιταμίνωσης και υποθρεψίας. Θα σας συμβούλευα να τον παροτρύνετε να επισκεφθεί έναν πτυχιούχο διαιτολόγο για να τον καθοδηγήσει όσον αφορά τη διατροφή του. Επίσης θα πρέπει να επισκεφθεί έναν ψυχολόγο ώστε να διερευνηθεί, αρχικά αν έχει κάποια διατροφική διαταραχή και αν υπάρχει κάποιο άλλο ψυχολογικό ζήτημα που είναι η αιτία για αυτήν τη συμπεριφορά. Σε κάθε περίπτωση όμως, την κύρια ευθύνη του εαυτού του την έχει ο ίδιος και θα βοηθηθεί μόνο αν εκείνος το θέλει και το συνειδητοποιήσει.

    Αντωνακάκη Ελένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Κατανοώ την ανησυχία σας για την υγεία του γιου σας. Είναι δύσκολο να πείσετε κάποιον να κάνει εξετάσεις αν δεν είναι πρόθυμος, αλλά υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορείτε να κάνετε:

    Επικοινωνήστε ανοιχτά: Προσπαθήστε να συζητήσετε με τον γιο σας και να εκφράσετε τις ανησυχίες σας για την υγεία του. Προσπαθήστε να είστε υποστηρικτική και ανοιχτή για τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζει.

    Προτείνετε έναν διαιτολόγο ή γιατρό που του αρέσει: Αν γνωρίζετε έναν διαιτολόγο ή γιατρό που είναι φιλικός και προσεκτικός, μπορείτε να προτείνετε στον γιο σας να τον επισκεφθεί. Μερικές φορές, η επαφή με έναν επαγγελματία υγείας μπορεί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθεί κάποιο κλινικό διαιτολόγο όπου θα τον παρακολουθεί τακτικά, ώστε να τον βοηθήσει να ανακτήσει το βάρος του, να έχει ένα φυσιολογικό σωματικό βάρος ανάλογα με την ηλικία και το ύψος του. Επίσης ο κλινικός διαιτολόγος θα τον βοηθήσει να υιοθετήσει ένα υγιεινό διατροφικό πλάνο σύμφωνα με τις ανάγκες του. Πολλά αναψυκτικά και σοκολατουχα ροφήματα είναι κακής ποιότητας και είναι μέσα στην ζάχαρη και στα λιπαρά και δεν θα πρέπει να υπάρχουν καθημερινά στη διατροφή του. Θα πρέπει να προσέχει τη διατροφή του περισσότερο ώστε να μην υπάρχουν και μελλοντικά ασθένειες πχ μελλοντική ύπαρξη διαβήτη ή υψηλό λιπιδαιμικο προφίλ ή μ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Δυστυχώς είναι ενήλικας και πρέπει ο ίδιος να θελήσει να πάρει βοήθεια. Ίσως αν του μιλούσε κάποιος γιατρός από το περιβάλλον σας να το λάμβανε πιο σοβαρά υπόψην του από τη γονεϊκή συμβουλή.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Γεια σας,

    θα χρειαστεί να συμβουλευτεί κάποιν ειδικό στη Διατροφή αλλά και ίσως και σε κάποιον άλλο τομέα καθως χρειάζεται διευρεύνηση.

    Να δώσουμε απάντηση και κατεύθυνση από ένα σχόλιο δυστυχώς δεν γίνεται αν δεν γνωρίζουμε το συνολικό προφιλ.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

    Με εκτίμηση,
    η ομάδα του www.nutripass.gr

    Nutripass - Αντωνίου Γιάννης & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι