• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 12/05/2024

Μπορώ να χάσω κοιλιακό λίπος εάν ακολουθώ πίστα την μεσογειακή διατροφή; Την ακολουθώ μήνες τώρα και έχω δει αποτελέσματα.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι εφικτό να χάσουμε βάρος και κοιλιακό λίπος με τη μεσογειακή διατροφή, η οποία θα συμβάλλει σε υιοθέτηση πιο υγιεινών συνηθειών.
    Όμως για απώλεια βάρους και λίπους δεν αρκεί μόνο η σωστή επιλογή τροφίμων, αλλά και η κατανάλωση της σωστής ποσότητας. Δηλαδή, χρειάζεται να υπάρχει ταυτόχρονα κι ένα μικρό θερμιδικό έλλειμα (κατανάλωση λιγότερων θερμίδων από αυτές που καίει το σώμα).
    Στην αύξηση των καύσεων μπορεί να βοηθήσει και η ένταξη της άσκησης στην καθημερινότητά μας, έστω και ήπιας έντασης (π.χ. περπάτημα).
    Τέλος είναι σημαντικός ο επαρκής ύπνος και η επαρκής κατανάλωση νερού.
    Για ακόμα πιο εξατομικευμένη προσέγγιση,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Γεια σας, ναι φυσικά μπορείτε να χάσετε και κοιλιακό λίπος με τη Μεσογειακή Διατροφή.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • καλησπέρα σας, Η μεσογειακή διατροφή σίγουρα θα σας βοηθήσει να τρέφεστε πιο υγιεινά και να αποκτήσετε πιο υγιεινές συνήθεις απο κει και πέρα όμως είναι ένα σύνολο παραμέτρων όπως επαρκής ύπνος και αερόβια άσκηση μέτριας και υψηλής έντασης είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικές στη μείωση του κοιλιακού λίπους. Ειμαι στη διάθεσή σας να το δούμε πιο αναλυτικά και αποτελεσματικά

    Μπεργελέ Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • Λιπος χανεις μονο με θερμιδικο έλλειμμα οτι διατροφη και να ακολουθησεις

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Να φυσικα ..είναι ο πιο ασφαλής και υγιης τρόπος απώλειας βάρους

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Η μεσογειακή διατροφή είναι επιβεβαιωμένα εξαιρετικά ευεργετική για την υγεία μας. Συνεχίστε να την ακολουθείτε!

    Για να μειώσουμε όμως το σωματικό μας λίπος, όποιο πρότυπο διατροφής και αν ακολουθούμε, χρειάζεται να επιτύχουμε ενεργειακό έλλειμμα. Δηλαδή, να ξοδεύουμε περισσότερη ενέργεια από αυτή που καταναλώνουμε. Αυτό μπορεί να γίνει με 3 τρόπους:
    α) μειώνοντας τις θερμίδες που καταναλώνουμε μέσω της διατροφής μας
    β) αυξάνοντας τη φυσική μας δραστηριότητα
    γ) συνδυάζοντας και τα δύο (μακράν το καλύτερο)

    Τέλος, όταν χάνουμε λίπος, χάνουμε από ολόκληρο το σώμα. Συνολικά δηλαδή, όχι τμηματικά (από συγκεκριμένα ση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Εννοείται ότι μπορείτε να χάσετε κοιλιακό λίπος με την μεσογειακή διατροφή. Είναι η πιο ασφαλής διατροφή μακράν και με αποτελέσματα που κρατάνε.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Ναι εννοείται, αν ακολουθείτε την μεσογειακή διατροφή θα δείτε αποτελέσματα όσον αφορά το κοιλιακό λίπος σας και γενικότερα όσον αφορά την απώλεια του σωματικού σας βάρους. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε και έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει περαιτέρω, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, για να δείτε βελτίωση με ικανοποιητικούς ρυθμούς θα πρέπει να τη συνδυάσετε με σωματική άσκηση!

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί