• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 04/03/2024

Καλησπερα,θελω να ελαττωσω και σταδιακα να κοψω τους καφεδες απο την καθημερινοτητα,πινω 5-7 καφεδες εβδομαδιαιως,κυριως εν ωρα εργασιας,με τι θα μπορουσα να το αντικαταστησω ωστε να μην μου προκαλεσει καποια στερηση,ποιες επιλογες ειναι δινουν ενεργεια και τονωση οπως η καφεινη?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Χαίρετε
    Ξεκινήστε να αντικαθιστάτε σταδιακά κάποιους καφέδες με τσάι ή κακάο. Μειώστε 1 φλιτζάνι ανά εβδομάδα. Λέγοντας τσάι δεν αναφέρομαι μόνο στο μαύρο και το πράσινο αλλά σε όλα τα αφεψήματα που μπορείτε να φτιάξεται από βότανα και μυρωδικά της ελληνικής (και μή) υπαίθρου.
    Αν αναζητάτε τόνωση, το πράσινο και το μαύρο τσάι θα σας δώσουν μικρές ποσότητες καφεϊνης αλλά και θεοφιλίνη, ενα ήπια διεγερτικό αλκαλοειδές του τεϊόδεντρου.
    Τονοτικές ιδιότητες διαθέτει και το σιβηρικό ginseng το οποίο μπορείτε να προσθέσετε σε αφεψήματα.

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Είναι καλή ιδέα να μειώσετε σταδιακά την κατανάλωση καφέ, καθώς η υπερβολική κατανάλωση καφεΐνης μπορεί να προκαλέσει εξάρτηση και να έχει αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία. Υπάρχουν όμως αρκετές εναλλακτικές επιλογές που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να αντικαταστήσετε τον καφέ και να αισθανθείτε ενέργεια και ζωντάνια:

    - Τσάι χωρίς καφεΐνη: μέντα, χαμομήλι, φασκόμηλο, τζίντζερ, ιβίσκος, τριαντάφυλλο
    - Φρέσκος χυμός φρούτων: Οι φρέσκοι χυμοί φρούτων είναι γεμάτοι θρεπτικά συστατικά και φυσικά σάκχαρα που μπορούν να προσφέρουν ενέργεια
    - Κακάο: Το κακάο είναι μια εξαιρετική εναλλακτική επιλογή, με νερό ή και γάλα
    - Νερό: Τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρέζου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Σίγουρα μία καλή λύση είναι το τσάι που έχει επίσης αρκετή καφεΐνη. Το ίδιο ισχύει και για το κακάο. Θα μπορούσατε να αντικαθιστάτε έναν έναν τους καφέδες με κάτι από τα δύο!

    Οικονομοπούλου Φανή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Περιστέρι

  • Φυσικά υπάρχουν πολλές επιλογές!!! Και με σωστούς συνδυασμούς θα έχετε ένα άρτιο αποτέλεσμα

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλησπέρα!Υπαρχουν πολλές επιλογές και γεύσεις στο Τσάι το οποίο μπορεί να αντικαταστήσετε τον καφέ, περιέχει καφεΐνη το τσάι (υπάρχουν βέβαια και χωρίς καφεΐνη) αλλιώς τόνωση όπως η καφεΐνη περιέχει η σοκολάτα

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να σας πω ότι δεν πίνετε πολλούς καφέδες έτσι και αλλιώς. Αυτό που μου λέτε αντιστοιχεί σε λιγότερα από έναν καφέ την ημέρα. Παρόλα αυτά μπορείτε να αντικαταστήσετε τον καφέ με κάποιο τσάι ή κακάο που επίσης περιέχουν καφείνη σε λιγότερο ποσότητα.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, να διακόψετε τον καφέ σταδιακά και έτσι δεν θα έχετε παρενέργειες. Μπορείτε να πίνετε ένα τονωτικό μίγμα που θα περιέχει μέντα, κανέλα, γαρύφαλλο και τζίντζερ. Επίσης σε αυτό μπορείτε να προσθέσετε μαύρο τσάι ή/και γκουαρανά.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καποιο ενεργειακο ποτο χωρις ζαχαρη, ο καλος υπνος, η σωστη διατροφη και ασκηση!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορείτε να πίνετε ντεκαφεινε καφέ ώστε να μην στερηστε τον καφέ και εναλλακτικά μπορείτε να καταναλώνετε πράσινο ή μαύρο τσάι τα οποία και τα δύο έχουν σημαντικές ποσότητες σε καφεινη και επιπρόσθετα έχουν και πολλά αντιοξειδωτικά που είναι χρήσιμα και ωφέλιμα για τον οργανισμό σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι