• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 03/04/2023

Γεια σας είμαι 48 ετών και θέλω να χάσω κάποια κιλά γιατί αρχίζουν να μ βγάζουν προβλήματα υγείας οπός ζάχαρο πριξιμο των κάτω άκρων των ποδιών.Πονος στη μέση λόγο 3ης κοίλες που υπάρχουν στη σπονδυλική στήλη στο ύψος της λεκάνης.Παρακαλω δεν έχω ασφάλεια και χρήματα παρά μόνο 313€ που περνώ κάθε μήνα κ όλα πάνε στης υποχρεώσεις του σπιτιού,τι μπορώ να κάνω; Σας ευχαριστώ!!

19 ειδικοί απάντησαν

  • Ελάτε να σας εξετάσω χωρίς επιβάρυνση αν βρίσκεστε στην θεσσαλονικη !

    Δρ. Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Ωραιόκαστρο

  • Ένας γενικός κανόνας για να χάσετε βάρος είναι να τρώτε λιγότερες θερμίδες από τις θερμίδες που "καίτε". Άρα θα πρέπει να μειώσετε λίγο τις μερίδες στο φαγητό σας και ταυτόχρονα να αυξήσετε τη φυσική σας δραστηριότητα. Ένας εύκολος τρόπος να μειώσετε την πρόσληψη φαγητού είναι να σερβίρετε το φαγητό σας σε μικρότερα πιάτα. Δώστε προσοχή σε θερμιδικά υψηλά τρόφιμα όπως το ψωμί, το τυρί, το ρύζι, τα μακαρόνια, το λάδι γιατί είναι θερμιδικά πυκνά και πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο. Σε ο,τι αφορά τη φυσική δραστηριότητα, μπορείτε να ξεκινήσετε μέτριας έντασης περπάτημα 3 με 5 φορές την εβδομάδα από τουλάχιστον 30 λεπτά τη φορά. Παραμ... Διάβασε περισσότερα

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να επικοινωνήσετε με κάποιο διατροφολόγο που βρίσκεται στην περιοχή σας. Μπορείτε να εξηγήσετε την οικονομική σας κατάσταση από το τηλέφωνο χωρίς ντροπή, είμαι σίγουρη πως θα σας βοηθήσει!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας!!! Πρώτα από όλα ξεκινήστε να περπατάτε για να μην έχετε τόσο πρήξιμο! Επιπλέον αυξήστε τα φρούτα και τις σαλάτες καθημερινά και μειώστε ψωμιά και γλυκά αν τρώτε!!!

    Μίχα Πανωραία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα σας,
    Δυστυχώς μη γνωρίζοντας πλήρες ιατρικό και διατροφικό ιστορικό δεν είναι εφικτό να δοθούν σαφείς οδηγίες.
    Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι κάποιες πολύ γενικές αρχές όπως:
    -Μικρά και συχνά γεύματα
    - Χρήση προϊόντων ολικής άλεσης
    - Φυσική δραστηριότητα στα επιτρεπτά πλαίσια, σύμφωνα με τις οδηγίες του θεράποντα ιατρού
    -Πολλές φυτικές ίνες και καλό είναι να ξεκινάτε τα γεύματά σας με λαχανικά
    -Όχι γλυκά και προιοντα με ζάχαρη.

    Ισως μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον διαιτολόγο νοοσκομείου.

    Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Nutrifit - Τσίμπου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Αρτάκη

  • Καλό θα ήταν να πάτε έστω κ για μία φορά σε έναν διαιτολόγο για να σας δώσει μία εξατομικευμένη διατροφή. Δεν χρειάζεται να τον επισκέπτεστε κάθε βδομάδα.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Να μην παραγγέλνετε από έξω ωστε να κάνετε οικονομία στα κιλά και στα λεφτά σας. Να περπατάτες καθημερινά τουλάχιστον 1 ώρα και να τρώτε τροφές οι οποίες δεν ειναι επεξεργασμένες - συσκευασμένες. Φρουτα, λαχανικά, άλιπα κρέατα είναι φθηνές επιλογές και υγιεινές. Προσοχή στο ελαιόλαδο κατά το μαγείρεμα!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χαίρετε
    1. Στη θέση σας θα ξεκινούσα με ήπιο καθημερινό περπάτημα περί των 30', το οποίο και θα αύξανα κατά 5' και ένταση κάθε εβδομάδα που περνάει.
    2. Λαμβάνετε τουλάχιστον 3 γεύματα ημερησίως, με όσο λιγότερα επεξεργασμένα τρόφιμα είναι δυνατόν.
    3. Δώστε ιδιαίτερη έμφαση στα λαχανικά (ωμά ή μαγειρεμένα) στο μεσημβρινό και βραδινό σας γεύμα,
    4. Φροντίστε να καταναλώνετε 1 έως το πολύ 2 φρούτα την ημέρα και όχι μαζεμένα σε ένα γεύμα
    5. Εισάγετε φυτικές ίνες στα γεύματα σας, καταναλώνοντας είδη ολικής αλέσεως όπου αυτό είναι δυνατόν.
    6. Περιορίστε τις ποσότητες στα αμυλούχα τρόφιμα (ρύζι, ζυμαρικά, πατάτες) ώστε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Κατανοώ την δυσχερή θέση στην οποία βρίσκεστε. Για την οσφυαλγία θα σας βοηθούσε μια φαρμακευτική αγωγή με αντιφλεγμονώδη και μυοχαλαρωτικά. Επίσης να κρατάτε την μέση σας ζεστή. Μην σκύβετε και μην στρίβετε την μέση σας. Τέλος θα σας ανακούφιζαν μερικές συνεδρίες φυσικοθεραπειών.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Μπορειτε να απευθυνθείτε σε διαιτολόγο ή ειδικο παθολόγο του δημοσίου χωρις καμια επιβάρυνση !

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας. Θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε κάποιον διαιτολόγο έστω 1-2 φορές για να του εξηγήσετε τι συμβαίνει και να σας δώσει βασικές οδηγίες για να βελτιωθεί η υγεία σας !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλησπέρα σας. Θα σας δώσω μερικές απλές συμβουλές που εύχομαι να σας ταιριάξουν:
    1) Για τα κύριως γεύματα (μεσημεριανό, βραδινό) γεμίστε το μισό πιάτο με λαχανικά, το 1/4 με κρέας ή ψάρι και το υπόλοιπο 1/4 με ρύζι/πατάτα/ζυμαρικά ολικής. Εναλακτικά καταναλώστε ένα ρηχό πιάτο όσπρια με 1 μικρό κομμάτι τυρί.
    2) Προσπαθήσετε να μαγειρεύετε ελαφριά. Δηλαδή με 1 κ.σ ελαιόλαδο ανά μερίδα.
    3) Εάν σας αρέσει το γιαούρτι, επιλέξτε το για πρωινό μαζί και με κάποιο φρούτο.
    4) Εντάξτε 2 ακόμη μικρα σνακ μέσα στην ημέρα (ανάμεσα τα τρία γεύματα που προανέφερα). Αυτά μπορεί να είναι κάτι θρεπτικό όπως 1-2 φρούτα εποχής ή 1 λεπτό κομμάτι ψ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΟΜΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΑΣ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε δημόσια δομή . Δεν θα χρειαστεί να πληρώσετε .

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Αν χάσετε βάρος πολλά απ' τα προβληματα σας θα λυθούν.
    Καλή διατροφή κ άσκηση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να ακολουθήσετε μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή ανάλογα με τις ανάγκες σας, με τροφές χαμηλές σε λιπαρά, ζάχαρη, γλυκά και χαμηλούς υδατάνθρακες, μια διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες, καλά λιπαρά καθώς και υψηλής βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνη. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό να σας δομήσει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας αλλά και το ιατρικό σας ιστορικό. Όσο μεγαλώνουμε θα πρέπει να προσέχουμε παραπάνω διότι οι καύσεις μας μειώνονται πολύ, και θα πρέπει να λάβετε υπόψιν και το κομμάτι της άσκησης στη ζωή σας σε συνδυασμό με τη σωστή διατροφή για περαιτέρω ενεργοποίηση του μεταβ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, τα δημόσια νοσοκομεία έχουν διαιτολογικά τμήματα με εξωτερικά ιατρεία. Κλείστε ένα ραντεβού στο πλησιέστερο σε εσάς νοσοκομείο!

    Δημάκου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας! Υπάρχουν οικονομικές λύσεις για Διατροφολόγους!

    Κλειάσιος Παναγιώτης - Nutriedition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Το πιο απλό που έχετε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο με διαιτολογικό τμήμα, θα σας κουράρουν χωρίς κάποιο αντίτιμο.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος