• Αθλητικές κακώσεις
  • Υποβλήθηκε 28/12/2022

Αποκατασταση μετά από εγχείρηση συρραφής τετρακεφαλου

29 ειδικοί απάντησαν

  • Νάρθηκας για έκταση στην αρχή.προοδευτικη καμψη γόνατος με ενδυναμωσητετρακεφαλου.3 με 6 μήνες αποκατάσταση.φ/θ αρχικά μετεγχειρητικά θα βοηθουσαν

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • Περιληπτικά... Αφού κάποιος γιατρός σας έχει χειρουργήσει, πρέπει να σας έχει δώσει σαφείς οδηγίες. Η αποκατάσταση στις συρραφές μεγάλων τενόντων συνήθως διαρκεί περί τους δύο μήνες. Αν δεν έχετε σαφείς οδηγίες από το ιατρό σας, η παρακολούθηση μέχρι την αποκατάστασή σας είναι λίγο εργώδης, δεδομένου ότι θα απαιτηθούν αρκετές επισκέψεις εις το ιατρείο. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Το ακριβές χρονικό διάστημα για την αποκατάσταση της ρήξης του τένοντα του τετρακεφάλου εξατομικεύεται πάνω στον ασθενή, σε σχέση πάντα με το είδος της ρήξης που έχει υποστεί, τη χειρουργική αποκατάσταση, τα συνοδά ιατρικά προβλήματα, και τέλος, τις ανάγκες του.
    Συνήθως απαιτούνται 6 εβδομάδες για τη πλήρη αποκατάσταση.

    Με εκτίμηση

    Σιώπης Χρήστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Φυσικά και γίνεται και έχει πολύ καλά αποτελέσματα

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας και μας συγχωρείτε για την καθυστερημένη απάντηση,
    η αποκατάσταση μιας ολικής ρήξης ενός μυός αφορά το να αποκτήσει ο μυς καλή ελαστικότητα και δύναμη όπως και να μειωθεί στο μέγιστο βαθμό ο ουλώδης ιστός που θα δημιουργηθεί μετά από την επέμβαση. Για περισσότερα θα μπορούσαμε να σας απαντήσουμε σε οποιαδήποτε απορία, σε κάποια επίσκεψη σας στο φυσικοθεραπευτήριο μας.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • 6 εβδομαδες

    Αντωνιάδης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πάφος

  • Καλησπέρα σας. Μηχανοθεραπεία, ασκήσεις ενδυνάμωσης, ασκήσεις εύρους κίνησης, επανεκπαίδευση βάδισης.

    Physioaskisis -Αφοί Τσιαμπά

    Φυσικοθεραπευτής

    Χαλάνδρι

  • Καλο θα ηταν να επικοινωνήσετε με τον θεράπων ιατρό σας ο οποιος θα σας καθοδηγήσει και στην αποκατάσταση μετα το χειρουργειο. Το σίγουρο ειναι οτι θα χρειαστείτε φυσικοθεραπείες

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Χρειάζεται σίγουρα ένας μηροκνημικός νάρθηκας με μοίρες ώστε να προσαρμόζεται για 6 βδομάδες . Φυσιοθεραπειες μετά τις 6 βδομαδες για ενδυνάμωση και αποκατάσταση του εύρους κίνησης του γόνατος .

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Το μετεγχειρητικό πλάνο φυσικοθεραπευτικής αποκατάστασης μετά από συρραφή ρήξης τετρακεφάλου είναι ένα πρόγραμμα 5 φάσεων έως την πλήρη επιστροφή σε πλήρη δραστηριότητα (6-8 μήνες)με συγκεκριμένους στόχους σε κάθε φάση αυτής και διαφορετικές ασκήσεις και χρήση λειτουργικού brace (νάρθηκα) γόνατος που η χρήση του προσαρμόζεται από τον θεράποντα.Συνιστώ να ακολουθήσετε τις οδηγίες του θεράποντά σας σε όλη την φάση αποκατάστασης καθώς εκείνος γνωρίζει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να σας καθοδηγήσει με ασφάλεια.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Εντατικη φυσικοθεραπεία

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Προγραμμα φυσικοθεραπειας και ενδυνάμωσης.Μετα το δευτερο μηνα για να προστατευτει η συρραφη

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • 6 μηνες για πλήρη ενασχόληση σε αθλητικές δραστηριότητες

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Η αποκατάσταση εξαρτάται από το βαθμό της ρήξης του τετρακεφαλου και το είδος της αποκατάστασης. Καθορίζεται από τον Χειρουργό, και κοινοποιειται εγγράφως στον ασθενή. Καλή σας αποθεραπεία!

    Σαλαμαλίκης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας.
    Αναλαμβάνουμε την αποκατάσταση που απαιτείται στην προαναφερθείσα κάκωση.

    Σταυρίδου Ελένη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Ηλιούπολη

  • Kαλησπερα σας ναι παρεχουμε αυτήν την υπηρεσία αποκατασταση με κινησιοθεραπεια ραδιοσυχνοτητες , δια χειρος νευροθεραπεια , ενδυναμωση κ.κα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • καλή σας ημέρα,
    Η αποκατάσταση είναι απαιτητική, μπορεί όμως να γίνει υπό την καθοδήγηση φυσιάτρου.
    Για απορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με το ιατρείο.

    Τολιόπουλος Αλέξανδρος MD M.Sc. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσίατρος - Αθλητίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η φυσικοθεραπεία μετά από εγχείρηση συρραφής τετρακεφάλου είναι απαραίτητη ώστε να εξασφαλισθεί η σωστή λειτουργικότητα τού σκέλους και η ενδυνάμωση του....!

    Δημητρόπουλος Γεώργιος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Μάκρη

  • Καλημέρα σας και χρόνια πολλά. Μετά από συρραφή τετρακέφαλου χρειάζεται ακινητοποίηση του άκρου, για χρονικό διάστημα ανάλογο με το μέγεθος του τραύματος, το σωματότυπο του ασθενούς και γενικά την βιολογική του κατάσταση. Όλα αυτά θα τα κρίνει ο θεράπων ιατρός. Μετά το πέρας του απαραίτητου χρονικού διαστήματος ακινητοποίησης, αρχίζει η σταδιακή αποκατάσταση με ασκήσεις κινητοποίησης αλλά και φόρτισης του άκρου. Όλα αυτά, φυσικά με την συνεχή παρακολούθηση και οδηγίες του θεράποντος γιατρού.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Χρεοαζεται τουλαχιστόν 2-3 μηνες αποκατασταση και φυσικοθεραπειες και παρακολουθηση μεσω μαγνητικης της πορειας της εγχειρησης.

    Παθιάκης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Καλησπερα σας, εννοείται εάν αναλαμβάνουμε; Φυσικά.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Όταν μιλάμε για συρραφή 4κεφαλου μετά από ρήξη θα πρέπει να βεβαιωθουμε για πιθανές συνοδές συνδεσμικές, χόνδρινες ή και συνδεσμικές βλάβες, όπου και αυτές θα μπορούν να αλλάξουν το πρόγραμμα αποκατάστασης.
    Συνήθως το πάσχων μέλος ακινητοποιείται σε θέση πλήρους έκτασης με κηδεμονα. Από την πρώτη μέρα ξεκινάμε με ισομετρικες ασκήσεις 4κεφαλου και οπισθίων μηριαίων. Εκτελουμε κάμψη-εκταση ισχιου με τεντωμένο σκέλος, καθώς και κινήσεις στην ποδοκνημική. Κινητοποίηση επιγονατίδας παθητικά. Το πρώτο διάστημα χρησιμοποιουμε και αναλγητικα ρεύματα.
    Μετά από 15-20 μέρες που θα αφαιρεθούν τα ράμματα, ξεκινάμε με ενεργητική και παθητική κάμψη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουράκος Βασίλης

    Φυσικοθεραπευτής

    Κερατσίνι

  • Χρειαζεται ειδικό προγραμμα για 3 μηνες περιπου..

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα, αναλαμβάνουμε.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Η φυσικοθεραπεια είναι απαραίτητη μετά από συρραφή τετρακεφαλου για την επανάκτηση του εύρους κίνησης και της δυναμης της άρθρωσης του γόνατος, του ισχιου και την αποφυγή ουλωδους ιστού.

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Ποια είναι η απορία σας;;

    Βαρδουλάκης Χριστόφορος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • ΝΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΣΕ . ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΛΗΛΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΡΑΠΩΝ ΙΑΤΡΟ.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Ανάλογα με την τεχνική και τη δραστηριότητα του ασθενή, συνήθως όμως χρειάζεται πάνω από 6 εβδομάδες.

    Δρ. Κασιμάτης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Ηράκλειο

  • Τι ακριβως θελετε να μαθετε? Η αποκατάσταση σε χειρουργειο μυοσκελετικής αιτιολογίας εντάσσεται στο επιστημονικό πεδίο που εξειδικευόμαστε.

    Γρηγοριάδης Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα