• Sports injuries
  • Submitted on 28/12/2022

Αποκατασταση μετά από εγχείρηση συρραφής τετρακεφαλου

29 specialists answered

  • Νάρθηκας για έκταση στην αρχή.προοδευτικη καμψη γόνατος με ενδυναμωσητετρακεφαλου.3 με 6 μήνες αποκατάσταση.φ/θ αρχικά μετεγχειρητικά θα βοηθουσαν

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Pyrgos

  • Περιληπτικά... Αφού κάποιος γιατρός σας έχει χειρουργήσει, πρέπει να σας έχει δώσει σαφείς οδηγίες. Η αποκατάσταση στις συρραφές μεγάλων τενόντων συνήθως διαρκεί περί τους δύο μήνες. Αν δεν έχετε σαφείς οδηγίες από το ιατρό σας, η παρακολούθηση μέχρι την αποκατάστασή σας είναι λίγο εργώδης, δεδομένου ότι θα απαιτηθούν αρκετές επισκέψεις εις το ιατρείο. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Το ακριβές χρονικό διάστημα για την αποκατάσταση της ρήξης του τένοντα του τετρακεφάλου εξατομικεύεται πάνω στον ασθενή, σε σχέση πάντα με το είδος της ρήξης που έχει υποστεί, τη χειρουργική αποκατάσταση, τα συνοδά ιατρικά προβλήματα, και τέλος, τις ανάγκες του.
    Συνήθως απαιτούνται 6 εβδομάδες για τη πλήρη αποκατάσταση.

    Με εκτίμηση

    Siopis Christos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Φυσικά και γίνεται και έχει πολύ καλά αποτελέσματα

    Mpoukouvalas Nikolaos

    Physiotherapist

    Kalamaria

  • Καλησπέρα σας και μας συγχωρείτε για την καθυστερημένη απάντηση,
    η αποκατάσταση μιας ολικής ρήξης ενός μυός αφορά το να αποκτήσει ο μυς καλή ελαστικότητα και δύναμη όπως και να μειωθεί στο μέγιστο βαθμό ο ουλώδης ιστός που θα δημιουργηθεί μετά από την επέμβαση. Για περισσότερα θα μπορούσαμε να σας απαντήσουμε σε οποιαδήποτε απορία, σε κάποια επίσκεψη σας στο φυσικοθεραπευτήριο μας.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • 6 εβδομαδες

    Antoniadis Georgios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Pafos

  • Καλησπέρα σας. Μηχανοθεραπεία, ασκήσεις ενδυνάμωσης, ασκήσεις εύρους κίνησης, επανεκπαίδευση βάδισης.

    Physioaskisis -Afoi Tsiampa

    Physiotherapist

    Chalandri

  • Καλο θα ηταν να επικοινωνήσετε με τον θεράπων ιατρό σας ο οποιος θα σας καθοδηγήσει και στην αποκατάσταση μετα το χειρουργειο. Το σίγουρο ειναι οτι θα χρειαστείτε φυσικοθεραπείες

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • Χρειάζεται σίγουρα ένας μηροκνημικός νάρθηκας με μοίρες ώστε να προσαρμόζεται για 6 βδομάδες . Φυσιοθεραπειες μετά τις 6 βδομαδες για ενδυνάμωση και αποκατάσταση του εύρους κίνησης του γόνατος .

    Φλώρος Ευάγγελος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Το μετεγχειρητικό πλάνο φυσικοθεραπευτικής αποκατάστασης μετά από συρραφή ρήξης τετρακεφάλου είναι ένα πρόγραμμα 5 φάσεων έως την πλήρη επιστροφή σε πλήρη δραστηριότητα (6-8 μήνες)με συγκεκριμένους στόχους σε κάθε φάση αυτής και διαφορετικές ασκήσεις και χρήση λειτουργικού brace (νάρθηκα) γόνατος που η χρήση του προσαρμόζεται από τον θεράποντα.Συνιστώ να ακολουθήσετε τις οδηγίες του θεράποντά σας σε όλη την φάση αποκατάστασης καθώς εκείνος γνωρίζει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να σας καθοδηγήσει με ασφάλεια.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Εντατικη φυσικοθεραπεία

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • Προγραμμα φυσικοθεραπειας και ενδυνάμωσης.Μετα το δευτερο μηνα για να προστατευτει η συρραφη

    Pandis Vasileios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Kerkira (Corfu)

  • 6 μηνες για πλήρη ενασχόληση σε αθλητικές δραστηριότητες

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Η αποκατάσταση εξαρτάται από το βαθμό της ρήξης του τετρακεφαλου και το είδος της αποκατάστασης. Καθορίζεται από τον Χειρουργό, και κοινοποιειται εγγράφως στον ασθενή. Καλή σας αποθεραπεία!

    Σαλαμαλίκης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Peristeri

  • Καλησπέρα σας.
    Αναλαμβάνουμε την αποκατάσταση που απαιτείται στην προαναφερθείσα κάκωση.

    Stauridou Eleni (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Ilioupoli

  • Kαλησπερα σας ναι παρεχουμε αυτήν την υπηρεσία αποκατασταση με κινησιοθεραπεια ραδιοσυχνοτητες , δια χειρος νευροθεραπεια , ενδυναμωση κ.κα

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • καλή σας ημέρα,
    Η αποκατάσταση είναι απαιτητική, μπορεί όμως να γίνει υπό την καθοδήγηση φυσιάτρου.
    Για απορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με το ιατρείο.

    Τολιόπουλος Αλέξανδρος (Deactivated account)

    Φυσίατρος - Αθλητίατρος

    Thessaloniki

  • Η φυσικοθεραπεία μετά από εγχείρηση συρραφής τετρακεφάλου είναι απαραίτητη ώστε να εξασφαλισθεί η σωστή λειτουργικότητα τού σκέλους και η ενδυνάμωση του....!

    Dimitopoulos Georgios

    Physiotherapist

    Nea Makri

  • Καλημέρα σας και χρόνια πολλά. Μετά από συρραφή τετρακέφαλου χρειάζεται ακινητοποίηση του άκρου, για χρονικό διάστημα ανάλογο με το μέγεθος του τραύματος, το σωματότυπο του ασθενούς και γενικά την βιολογική του κατάσταση. Όλα αυτά θα τα κρίνει ο θεράπων ιατρός. Μετά το πέρας του απαραίτητου χρονικού διαστήματος ακινητοποίησης, αρχίζει η σταδιακή αποκατάσταση με ασκήσεις κινητοποίησης αλλά και φόρτισης του άκρου. Όλα αυτά, φυσικά με την συνεχή παρακολούθηση και οδηγίες του θεράποντος γιατρού.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Χρεοαζεται τουλαχιστόν 2-3 μηνες αποκατασταση και φυσικοθεραπειες και παρακολουθηση μεσω μαγνητικης της πορειας της εγχειρησης.

    Παθιάκης Ιωάννης

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Peristeri

  • Καλησπερα σας, εννοείται εάν αναλαμβάνουμε; Φυσικά.

    Papoutsaki Nektaria

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Oropos

  • Όταν μιλάμε για συρραφή 4κεφαλου μετά από ρήξη θα πρέπει να βεβαιωθουμε για πιθανές συνοδές συνδεσμικές, χόνδρινες ή και συνδεσμικές βλάβες, όπου και αυτές θα μπορούν να αλλάξουν το πρόγραμμα αποκατάστασης.
    Συνήθως το πάσχων μέλος ακινητοποιείται σε θέση πλήρους έκτασης με κηδεμονα. Από την πρώτη μέρα ξεκινάμε με ισομετρικες ασκήσεις 4κεφαλου και οπισθίων μηριαίων. Εκτελουμε κάμψη-εκταση ισχιου με τεντωμένο σκέλος, καθώς και κινήσεις στην ποδοκνημική. Κινητοποίηση επιγονατίδας παθητικά. Το πρώτο διάστημα χρησιμοποιουμε και αναλγητικα ρεύματα.
    Μετά από 15-20 μέρες που θα αφαιρεθούν τα ράμματα, ξεκινάμε με ενεργητική και παθητική κάμψη
    ... Read more

    Kourakos Vasilis

    Physiotherapist

    Keratsini

  • Χρειαζεται ειδικό προγραμμα για 3 μηνες περιπου..

    Ilias Apostolos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Glyfada

  • Καλησπέρα, αναλαμβάνουμε.

    Afthinos Konstantinos (My Physio)

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Η φυσικοθεραπεια είναι απαραίτητη μετά από συρραφή τετρακεφαλου για την επανάκτηση του εύρους κίνησης και της δυναμης της άρθρωσης του γόνατος, του ισχιου και την αποφυγή ουλωδους ιστού.

    Mihalopoulos Paulos

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Ποια είναι η απορία σας;;

    Vardoulakis Hristoforos

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • ΝΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΣΕ . ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΛΗΛΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΡΑΠΩΝ ΙΑΤΡΟ.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Physiotherapist

    Neapoli

  • Ανάλογα με την τεχνική και τη δραστηριότητα του ασθενή, συνήθως όμως χρειάζεται πάνω από 6 εβδομάδες.

    Dr Kasimatis Georgios, FEBOT, FEBHS

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Neo Irakleio

  • Τι ακριβως θελετε να μαθετε? Η αποκατάσταση σε χειρουργειο μυοσκελετικής αιτιολογίας εντάσσεται στο επιστημονικό πεδίο που εξειδικευόμαστε.

    Grigoriadis Ioannis

    Physiotherapist

    Kallithea