• Αναιμία
  • Υποβλήθηκε 09/03/2023

Έκανα εξετάσεις γενικές αίματος κ ορμονικές ενώ έχω μια όψη υγιές ανθρώπου ο αιματοκρίτης μου είναι 26 η φερετρινη στα πατώματα κ στα ύψη οι ορμονικές τι κάνω

23 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Πρώτα είναι βασικό να αναφερθείτε σε γιατρό για τη σωστή διάγνωση της κατάστασης. Σε περίπτωση αναιμίας, είναι καλό να πραγματοποιηθεί επίσκεψη και σε διαιτολόγο για σύνταξη διαιτολογίου που θα ενισχύσει την απορρόφηση σιδήρου. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • θα πρέπει να έχουμε μία ολοκληρωμένη εικόνα από όλες τις εξετάσεις και από τις διατροφικές μας συνήθειες για να δούμε αν μπορεί να αυξηθεί μόνο με την διατροφή ή χρειάζεται να πάρουμε και συμπληρώματα σιδήρου

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Θα πρέπει να προσαρμόσετε τη διατροφή σας επάνω σε ένα σχήμα αγωγής με σίδηρο, το συντομότερο δυνατό. Επισκευθείτε τον προσωπικό σας γιατρό, ο οποίος και θα σας βάλει σε θεραπεία. Ακολουθήστε τις οδηγίες του γιατρού σχετικά με το ποιά θα πρέπει να είναι η διατροφή σας, ώστε ο οργανισμός σας να απορροφά το μέγιστο της ποσότητας του σιδήρου που λαμβάνετε. Αν δυσκολεύεστε με αυτό, ζητήστε τη συνδρομή ενός διαιτολόγου (απόφοιτου σχολής 4ετούς εκπαίδευσης) που εξειδικεύεται στη κλινική διατροφή.
    Καλή επίλυση στο πρόβλημα της σιδηροπενίας σας!

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Θα προτεινα να επισκεφθείτε γιατρο για να σας δώσει κάποια συμπληρώματα και να αυξήσετε μέσω της διατροφής σας τον σίδηρο,την Β12,το φυλλικό κτλ.

    Φίλιππα Μαρίλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας.
    Ο χαμηλός σίδηρος και κυρίως τα χαμηλά επίπεδα φερριτίνης είναι δείκτες σιδηροπενικής αναιμίας. Η σιδηροπενική αναιμία μπορεί να προέλθει από μειωμένη κατανάλωση κόκκινου κρέας, αιμορραγίες κ.ά. Όσο για τις ορμονικές εξετάσεις, θα πρέπει να δείξετε τις εξετάσεις σας σε κάποιον ιατρό ή διαιτολόγο ώστε να μπορέσει να σας συμβουλεύσει κατάλληλα.

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας.
    Καλό θα είναι να περιλάβετε στη διατροφή σας πηγές σιδήρου, όπως π.χ. το κόκκινο κρέας.
    Συνδυάστε με πηγή βιταμίνης C (εσπεριδοειδή, διάφορα λαχανικά και φρούτα) για καλύτερη απορρόφηση.
    Ενδεχομένως να χρειαστεί η λήψη συμπληρώματος σιδήρου. Ο ενδοκρινολόγος σας που θα αξιολογήσει συνολικά τις εξετάσεις σας μπορεί να σας κατευθύνει.
    Σε κάθε περίπτωση ένα ισορροπημένο διατροφικό σχήμα που περιλαμβάνει τρόφιμα πλούσια σε σίδηρο θα συμβάλλει στη ρύθμιση των επιπέδων φεριτίνης.

    Γάτσιου Αικατερίνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Σαφώς θα χρειαστείτε συμπλήρωμα σιδήρου για τουλάχιστον 1 τρίμηνο και επανέλεγχο. Παράλληλα μια σωστή διατροφή πλούσια σε σίδηρο (κόκκινο κρέας, φακές, σπανακόρυζο, συκώτι, μπιφτέκια κλπ.)

    Γιαννιτσοπούλου Κάλλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νίκαια

  • Σίγουρα πρέπει να επισκεφτείτε έναν ενδοκρινολόγο και να σας βάλει σε αγωγή για να ρυθμιστούν και οι ορμόνες και οι λοιποί δείκτες σας.

    Καραΐσκου Αυγή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • Πρέπει να επισκεφτείτε κάποιο παθολόγο να σας δώσει κάποιο συμπλήρωμα και φυσικά διατροφή.

    Αγγελοπούλου Τζένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας η φερριτίνη είναι αρκετά χαμηλά θα πρέπει να συμβουλευτείτε παθολόγο ή αιματολόγο για να διαγνώσει από που προέρχονται αυτές οι χαμηλές τιμές και να σας συστήσει την ανάλογη θεραπεία. Όσον αφορά για τις ορμόνες πάλι η αξιολόγηση να γίνει από παθολόγο και αναλόγως θα σας παραπέμψει σε άλλη ειδικότητα αν αυτό κριθεί αναγκαίο

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Ασαφείς κάποιες από τις πληροφορίες που δίνετε. Αρχίζετε με έλεγχο από ενδοκρινολόγο/παθολόγο και γαστρεντερολόγο για ενδελεχή έλεγχο.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα!
    Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε έναν ενδοκρινολόγο και να σας καθοδηγήσει αυτός για περαιτέρω έλεγχο.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Χρειάζεστε επείγοντος επίσκεψη σε γιατρό ΑΜΕΣΑ

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Χρειάζεται να πάρετε συμπληρώματα σιδήρου και φετιτινης

    Δραγανιδάκη Λουκία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • Διερευνήστε την πιθανότητα απώλειας αίματος. (ούρα; κόπρανα;)

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Είναι σημαντικό να απευθύνεται σε έναν ειδικό Γαστρεντερολόγο και αιματολογο για την περαιτέρω διερεύνηση της εν λόγω αναιμίας.

    Γαλανόπουλος Μιχαήλ

    Γαστρεντερολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Σχετικά με τον αιματοκρίτη και τη φερριτινη σας, τα οποία είναι αρκετά μειωμένα, θα πρέπει να ακολουθήσετε ένα διατροφικό πρόγραμμα με τροφές πλούσιες σε σίδηρο και ωραίους συνδυασμούς στα τρόφιμα όσον αφορά την καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου από τον οργανισμό. Ίσως χρειαστείτε και κάποιο επιπρόσθετο συμπληρωμα σιδήρου για να καλυφθούν περαιτέρω οι ανάγκες σας. Όσον αφορά τις ορμονικές εξετάσεις οι οποίες είναι υψηλές, θα πρέπει να ακολουθήσετε μια ποιοτική και ισορροπημένη διατροφή με χαμηλούς υδατάνθρακες, χαμηλά λιπαρά και ζάχαρη και με τροφές πλούσιες σε φυτικές ίνες, χαμηλού γλυκαιμικου φορτίου, υψηλή βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνη και μι... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να συζητήσετε τις εξετάσεις σας με το γιατρό που σας τις έγραψε για να γίνουν συσχετισμοί και να βρεθεί η αιτία του προβλήματος. Επίσης καλό θα ήταν να ακολουθήσετε ένα πρόγραμμα διατροφής για να βοηθήσετε τον οργανισμό σας.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να κάνετε οπωσδήποτε αγωγή για την σιδηροπενική αναιμία που έχετε και παράλληλα να σας δει ενδοκρινολόγος

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Χρειάζεστε χορήγηση από του στόματος σίδηρο και διερεύνηση της αιτίας.

    Γιάννικος Θεοφάνης

    Αιματολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Όταν κάνατε τις εξετάσεις μήπως είχατε περίοδο? το χρώμα σας είναι χλωμό? Για τις ορμονικές καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε τον ενδοκρινολόγο σας!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να συμβουλευτείτε ένα ενδοκρινολόγο για να αξιολογήσει τις εξετάσεις σας.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει σε πρώτο επίπεδο να συμβουλευτείτε ένα γιατρό (ενδοκρινολόγο ή παθολόγο) στην περίπτωση που το πρόβλημα οφείλεται σε κάποιο συγκεκριμένο αίτιο. Αλλά από τις πληροφορίες που δίνεται, η λήψη συμπληρώματος σιδήρου, σε πρώτο επίπεδο, είναι απαραίτητη.

    Κουτουλογένης Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια