• Anaemia
  • Submitted on 09/03/2023

Έκανα εξετάσεις γενικές αίματος κ ορμονικές ενώ έχω μια όψη υγιές ανθρώπου ο αιματοκρίτης μου είναι 26 η φερετρινη στα πατώματα κ στα ύψη οι ορμονικές τι κάνω

23 specialists answered

  • Καλησπέρα σας! Πρώτα είναι βασικό να αναφερθείτε σε γιατρό για τη σωστή διάγνωση της κατάστασης. Σε περίπτωση αναιμίας, είναι καλό να πραγματοποιηθεί επίσκεψη και σε διαιτολόγο για σύνταξη διαιτολογίου που θα ενισχύσει την απορρόφηση σιδήρου. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Restemi Eygenia

    Dietitian - Nutritionist

    Evosmos

  • θα πρέπει να έχουμε μία ολοκληρωμένη εικόνα από όλες τις εξετάσεις και από τις διατροφικές μας συνήθειες για να δούμε αν μπορεί να αυξηθεί μόνο με την διατροφή ή χρειάζεται να πάρουμε και συμπληρώματα σιδήρου

    Βασιλική Σταμάτη (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Θα πρέπει να προσαρμόσετε τη διατροφή σας επάνω σε ένα σχήμα αγωγής με σίδηρο, το συντομότερο δυνατό. Επισκευθείτε τον προσωπικό σας γιατρό, ο οποίος και θα σας βάλει σε θεραπεία. Ακολουθήστε τις οδηγίες του γιατρού σχετικά με το ποιά θα πρέπει να είναι η διατροφή σας, ώστε ο οργανισμός σας να απορροφά το μέγιστο της ποσότητας του σιδήρου που λαμβάνετε. Αν δυσκολεύεστε με αυτό, ζητήστε τη συνδρομή ενός διαιτολόγου (απόφοιτου σχολής 4ετούς εκπαίδευσης) που εξειδικεύεται στη κλινική διατροφή.
    Καλή επίλυση στο πρόβλημα της σιδηροπενίας σας!

    Tresinis Anastasios

    Dietitian - Nutritionist

    Edessa

  • Θα προτεινα να επισκεφθείτε γιατρο για να σας δώσει κάποια συμπληρώματα και να αυξήσετε μέσω της διατροφής σας τον σίδηρο,την Β12,το φυλλικό κτλ.

    Φίλιππα Μαρίλια

    Dietitian - Nutritionist

    Heraklion

  • Καλησπέρα σας.
    Ο χαμηλός σίδηρος και κυρίως τα χαμηλά επίπεδα φερριτίνης είναι δείκτες σιδηροπενικής αναιμίας. Η σιδηροπενική αναιμία μπορεί να προέλθει από μειωμένη κατανάλωση κόκκινου κρέας, αιμορραγίες κ.ά. Όσο για τις ορμονικές εξετάσεις, θα πρέπει να δείξετε τις εξετάσεις σας σε κάποιον ιατρό ή διαιτολόγο ώστε να μπορέσει να σας συμβουλεύσει κατάλληλα.

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Dietitian - Nutritionist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας.
    Καλό θα είναι να περιλάβετε στη διατροφή σας πηγές σιδήρου, όπως π.χ. το κόκκινο κρέας.
    Συνδυάστε με πηγή βιταμίνης C (εσπεριδοειδή, διάφορα λαχανικά και φρούτα) για καλύτερη απορρόφηση.
    Ενδεχομένως να χρειαστεί η λήψη συμπληρώματος σιδήρου. Ο ενδοκρινολόγος σας που θα αξιολογήσει συνολικά τις εξετάσεις σας μπορεί να σας κατευθύνει.
    Σε κάθε περίπτωση ένα ισορροπημένο διατροφικό σχήμα που περιλαμβάνει τρόφιμα πλούσια σε σίδηρο θα συμβάλλει στη ρύθμιση των επιπέδων φεριτίνης.

    Γάτσιου Αικατερίνη

    Dietitian - Nutritionist

    Agia Paraskevi

  • Σαφώς θα χρειαστείτε συμπλήρωμα σιδήρου για τουλάχιστον 1 τρίμηνο και επανέλεγχο. Παράλληλα μια σωστή διατροφή πλούσια σε σίδηρο (κόκκινο κρέας, φακές, σπανακόρυζο, συκώτι, μπιφτέκια κλπ.)

    Giannitsopoulou Kallia

    Dietitian - Nutritionist

    Nikaia

  • Σίγουρα πρέπει να επισκεφτείτε έναν ενδοκρινολόγο και να σας βάλει σε αγωγή για να ρυθμιστούν και οι ορμόνες και οι λοιποί δείκτες σας.

    Karaiskou Aygi

    Dietitian - Nutritionist

    Katerini

  • Πρέπει να επισκεφτείτε κάποιο παθολόγο να σας δώσει κάποιο συμπλήρωμα και φυσικά διατροφή.

    Aggelopoulou Tzeni & Synergates

    Dietitian - Nutritionist

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας η φερριτίνη είναι αρκετά χαμηλά θα πρέπει να συμβουλευτείτε παθολόγο ή αιματολόγο για να διαγνώσει από που προέρχονται αυτές οι χαμηλές τιμές και να σας συστήσει την ανάλογη θεραπεία. Όσον αφορά για τις ορμόνες πάλι η αξιολόγηση να γίνει από παθολόγο και αναλόγως θα σας παραπέμψει σε άλλη ειδικότητα αν αυτό κριθεί αναγκαίο

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Ασαφείς κάποιες από τις πληροφορίες που δίνετε. Αρχίζετε με έλεγχο από ενδοκρινολόγο/παθολόγο και γαστρεντερολόγο για ενδελεχή έλεγχο.

    Ζώγας Νικόλαος

    Gastroenterologist

    Kallithea

  • Καλησπέρα!
    Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε έναν ενδοκρινολόγο και να σας καθοδηγήσει αυτός για περαιτέρω έλεγχο.

    Moshou Lamprini

    Dietitian - Nutritionist

    Arta

  • Χρειάζεστε επείγοντος επίσκεψη σε γιατρό ΑΜΕΣΑ

    Καραμανίδης Βασίλειος

    Dietitian - Nutritionist

    Agios Dimitrios

  • Χρειάζεται να πάρετε συμπληρώματα σιδήρου και φετιτινης

    Draganidaki Loukia

    Dietitian - Nutritionist

    Pedion tou Areos

  • Διερευνήστε την πιθανότητα απώλειας αίματος. (ούρα; κόπρανα;)

    Μανωλαράκης Μανώλης

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Είναι σημαντικό να απευθύνεται σε έναν ειδικό Γαστρεντερολόγο και αιματολογο για την περαιτέρω διερεύνηση της εν λόγω αναιμίας.

    Γαλανόπουλος Μιχαήλ

    Gastroenterologist

    Ampelokipoi

  • Σχετικά με τον αιματοκρίτη και τη φερριτινη σας, τα οποία είναι αρκετά μειωμένα, θα πρέπει να ακολουθήσετε ένα διατροφικό πρόγραμμα με τροφές πλούσιες σε σίδηρο και ωραίους συνδυασμούς στα τρόφιμα όσον αφορά την καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου από τον οργανισμό. Ίσως χρειαστείτε και κάποιο επιπρόσθετο συμπληρωμα σιδήρου για να καλυφθούν περαιτέρω οι ανάγκες σας. Όσον αφορά τις ορμονικές εξετάσεις οι οποίες είναι υψηλές, θα πρέπει να ακολουθήσετε μια ποιοτική και ισορροπημένη διατροφή με χαμηλούς υδατάνθρακες, χαμηλά λιπαρά και ζάχαρη και με τροφές πλούσιες σε φυτικές ίνες, χαμηλού γλυκαιμικου φορτίου, υψηλή βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνη και μι... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να συζητήσετε τις εξετάσεις σας με το γιατρό που σας τις έγραψε για να γίνουν συσχετισμοί και να βρεθεί η αιτία του προβλήματος. Επίσης καλό θα ήταν να ακολουθήσετε ένα πρόγραμμα διατροφής για να βοηθήσετε τον οργανισμό σας.

    Καραμπόλα Μαρία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Θα πρέπει να κάνετε οπωσδήποτε αγωγή για την σιδηροπενική αναιμία που έχετε και παράλληλα να σας δει ενδοκρινολόγος

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Χρειάζεστε χορήγηση από του στόματος σίδηρο και διερεύνηση της αιτίας.

    GIANNIKOS THEOFANIS

    Haematologist

    Nea Ionia

  • Όταν κάνατε τις εξετάσεις μήπως είχατε περίοδο? το χρώμα σας είναι χλωμό? Για τις ορμονικές καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε τον ενδοκρινολόγο σας!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Θα πρέπει να συμβουλευτείτε ένα ενδοκρινολόγο για να αξιολογήσει τις εξετάσεις σας.

    Μίλεσης Γιώργος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi

  • Θα πρέπει σε πρώτο επίπεδο να συμβουλευτείτε ένα γιατρό (ενδοκρινολόγο ή παθολόγο) στην περίπτωση που το πρόβλημα οφείλεται σε κάποιο συγκεκριμένο αίτιο. Αλλά από τις πληροφορίες που δίνεται, η λήψη συμπληρώματος σιδήρου, σε πρώτο επίπεδο, είναι απαραίτητη.

    Κουτουλογένης Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ilisia