• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 06/03/2024

Έχω σχέση 3,5 χρόνια . Δεν μένουμε μαζί . Δεν θέλει ούτε παιδιά ούτε γάμο . Με αγαπάει κ με φροντίζει αλλά υπάρχουν στιγμές που γίνεται μίζερος . Εγώ έχω αρχίσει να νιώθω συναισθήματα για κάποιον άλλον , που δεν ανταποκρίνεται όμως . Παρέλειψα να πω ότι η σχέση μου είναι η πρώτη σχέση που είχα ποτέ κ δεν έχω εμπειριες . Φοβάμαι να χωρίσω μήπως δεν βρω κάποιον άλλον . Αισθάνομαι ψυχολογική κούραση κάθε μέρα μην ξέροντας τι να κάνω .

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ακούγεται περίπλοκο, διερευνήστε το σε ένα πλαίσιο ψυχοθεραπείας ώστε να βρείτε τις απαντήσεις σας με μεγαλύτερη σιγουριά.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Κοιτάξτε το θέμα στη θεραπεία σας. Διερευνήστε την αυτοκεικόνα σας και τί θεωρείτε πως σας αξίζει. Η ρίζα της ανασφάλειας βρίσκεται στις πρώιμες εμπειρίες και στον τρόπο με τον οποίο λάβατε φροντίδα και αγάπη.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχοθεραπευτή, με εμπειρία στη θεραπεία ζεύγους να σας βοηθήσει να ξεκαθαρίσετε τα πράγματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Έχετε επικοινωνήσει στον σύντροφο σας πόσο σημαντικό είναι για σας ο γάμος και τα παιδιά; Επιπλέον, είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσετε τα συναισθήματα σας για τον σύντροφο σας. Αν δεν είστε σίγουρη για τα συναισθήματα σας, θα σας βοηθούσε να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο για να αποκτήσετε μεγαλύτερη ενσυναίσθηση και να μπορέσετε να πάρετε κάποιες αποφάσεις που σας αντιπροσωπεύουν.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλημέρα σας.
    Φαίνεται ότι δυσκολεύεστε πολύ με την κατάσταση. Ίσως νοιώθετε και κάπως εγκλωβισμένη.
    Κυριαρχεί το συναίσθημα του φόβου. Αν ρωτήστε πραγματικά τον εαυτό σας τι να κάνετε, ξέρετε την απάντηση. Η δυσκολία είναι πως να ξεπεράσετε τον φόβο και να πάρετε την απόφαση.
    Σε αυτό, θα σας βοηθούσε ίσως το να κάνετε κάποιες συνεδρίες με κάποιον/α ειδικό ψυχικής υγείας. Να σας βοηθήσει να φτάσατε εκεί που επιθυμείτε και να είστε ικανοποιημένη με έσας πρώτα από όλα.
    Ελπίζω να σας βοηθήσανε αυτά τα λίγα.
    Καλή σας συνέχεια.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Ο φόβος ότι δεν θα βρείτε άλλον ξεκινά καθαρά από μέσα σας. Ωφείλεται σε άγχος.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να αποφασίσετε το καλύτερο για εσάς! Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Είστε στην κατάσταση που είναι όποιος έχει βρεθεί στο τέλος της πρώτης σχέσης του , όλοι το έχουμε περάσει αυτό , πιστέψτε το όμως η ζωή συνεχίζετε και τα καλύτερα σας περιμένουν παρακάτω , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Εάν θέλετε διαφορετικά πράγματα δεν μπορείτε να συνυπαρξετε, ούτε μπορείτε να τον/την αλλάξετε. Ακόμη και αν είναι η πρώτη σας σχέση αλλά δεν βλέπετε κάποια προοπτική καλύτερα είναι να χωρίσετε. Μην φοβάστε να γνωρίσετε καινούργιους ανθρώπους. Όμως, μην πέφτετε στην παγίδα να εστιάζετε την προσοχή σας σε κάποιον άλλο που δεν μπορεί να είναι μαζί σας. Αυτό είναι απλά ένας τρόπος να ξεφύγετε λίγο από τη σχέση που είστε ήδη. Υπάρχουν τόσοι άλλοι άνθρωποι που είναι ελεύθεροι και που θέλουν τα ίδια πράγματα με εσάς.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης