• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 11/08/2023

Καλημερα σας! Αν ξεκινησω με τα βασικα..εχω μια σχεση 4 χρονια στα οποια 2 πρωτα υπηρχαν εντασεις και τσακωμοι οπως καθε σοβαρη σχεση εκει εξω το οποιο το βρισκω φυσιολογικο…στον 2ο με 3ο χρονο η κοπελα μου αντιμετωπισε ενα ενα προβλημα στην μητρα της στο οποιο εκανε καποιους μηνες να αντιμετωπισει…αφου αντιμετωπιστηκε πλεον δεν υπηρχε αυτο το παθος μεταξυ μας…καποιες φορες μας εβγαινε και καποιες αλλες φορες οχι (μεσος ορος 1 φορα το μηνα να γινοταν η σεξουαλικη μας πραξη)…το μυαλο μου παει σε 2 πραγματα…η της εχει μεινει ψυχολογικο απο τοτε με το προβλημα της η το ακομα πιο συμαντικο να της εχει φυγει αυτο το παθος μεταξυ μας…πολυ πιθανο να πιστευω οτι ισχυει το 2ο γιατι γενικα σαν ατομο δεν ειναι και τοσο αισιοδοξη σαν χαρακτηρας…οτι στραβο η καλο να της συμβει στην σχεση η ακομα και γενικοτερα στην ζωη, θα τις μεινουν μεινουν οι κακες στιγμες καρφωμενες στο μυαλο και δεν τα ξεχναει…αυτη την στιγμη ειμαστε προς τον χωρισμο αλλα δεν τα παραταω…αν υπαρχει καποια βοηθεια στο προβλημα μου θα το εκτιμουσα παρα πολυ διοτι δεν θαλω να την χασω απο την ζωη μου..ευχαριστω πολυ! (Υ.Γ ειμαι 26 χρονων και αυτη 24)

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ακούγεται σα να ανησυχείτε αρκετά για την σχέση σας και θεωρώ ότι υπάρχουν ζητήματα τα οποία καλό θα ήταν να επικοινωνηθουν μεταξύ σας. Η θεραπεία ζεύγους σίγουρα θα βοηθούσε να επικοινωνήσετε μεταξύ σας πώς αισθάνεστε, τους φόβους σας και να έρθετε πιο κοντά αντιμετωπιζοντας ο,τι έχει μπει εμπόδιο στην μεταξύ σας αλληλεπίδραση.

    Θεοδώρου Ελένη Βανέσσα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Μελίσσια

  • Θα πρότεινα να συζητήσετε περισσότερο μαζί της όλα όσα σας απασχολούν, με ανοιχτωσιά, ειλικρήνεια, ενδιαφέρον, αποφεύγοντας την κριτική, την αξιολόγηση και την ένταση. Η συχνότητα στο σεξ δεν αποτελεί απαραίτητα σημάδι μη επιθυμίας για τον/ην σύντροφο. Μπορεί να είναι ένδειξη άγχους, θλίψης, ανασφάλειας. Οπότε πριν βγάλουμε συμπέρασμα για έναν άλλο άνθρωπο είναι απαραίτητο να τον ακούσουμε, να μπούμε στη θέση του, να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε αυτό που ζει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Συζητήστε το με ειδικό ψυχοθεραπευτή, μπορεί να χρειαστεί και θεραπεία ζεύγους

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός