• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 11/01/2023

Θέλω να ισιωσω τα δύο μπροστινά μου δόντια, ποια είναι η πιο οικονομική λύση;

76 ειδικοί απάντησαν

  • Η πιο σψστή λύση για να ισιώσεις τα δόντια σου είναι βέβαια η ορθοδοντική θεραπεία από ειδικό ορθοδοντικό.

    Τζοβάρα Ευφημία

    Παιδοδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Το ερωτημα ειναι σχετικο,εξαρταται απο το ποσο συνωστισμενα ειναι το δοντια και ποσο αυτο επηρεαζει ολο το οδοντικο τοξο.Η επισκεψη για κλινικο ελεγχο στον οδοντιατρο μπορει να σας διαφωτισει αναλογα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπάρχουν πολλές λύσεις για να διορθωθεί ο συνωστισμός των προσθίων δοντιών. Η οικονομική επιβάρυνση ποικίλει ανάλογα με το είδος θεραπείας και τη διάρκειά της.

    Ορθοδοντική Καναβάκης

    Ορθοδοντικός

    Μαρούσι

  • Νάρθηκες Invisalign.

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Αν δεν θέλετε να κάνετε ορθοδοντική θεραπεία μπορούμε να κάνουμε όψεις ρητίνης και μέσα σε μισή ώρα να έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • ΚΙΝΗΤΟ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΑ

    Καλαμάτας Βασίλης

    Ορθοδοντικός

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας οι όψεις ρητίνης, αλλά εξαρτάται από το περιστατικό αν είναι εφικτό.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Αυτή είναι πολύ γενική ερώτηση και δεν μπορεί να απαντηθεί αν δεν γνωρίζουμε την κλινική εικόνα. Εξαρτάται από το αν υπάρχει χώρος να πάνε τα δόντια στην σωστή θέση ή πρέπει να δημιουργήσουμε χώρο, εξαρτάται επίσης και από τη γενική ορθοδοντική εικόνα του στόματος. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπ' όψη περιοδοντική εικόνα των διντιών, profil του ασθενή κτλ. Οπότε δεν μπορώ να σας απαντήσω την ερώτηση σας. Χρειάεται κλινική εξέταση πρώτα και ίσως και ακτινογραφικός έλεγχος.

    Μπερδούσης Ηλίας & Συνεργάτες

    Παιδοδοντίατρος

    Κορωπί

  • Η πιο οικονομική λύση είναι οι όψεις ρητίνης .Όμως πρέπει να ελεγχθεί από τον οδοντίατρο εάν αυτό είναι εφικτό !Δοτη Αννα

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Θα πρεπει να δουμε τι εννοειται να ισιωσουν ..
    Αν ειναι λιγο ισως με οψεις ρητινης..

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Διαφανοι νάρθηκες

    Στάμου Φένια

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Αναλογα με την ηλικια σας ειναι παντα πρωτη επιλογη τα σιδερακια και φυσικα η πιο γρηγορη λυση και σχετικα οικονομικη ειναι 2 στεφανες πορσελανης

    Μαρία Μπάστα - Μουμούρη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • ενας γενικος οδοντιατρος θα προτεινε να μπουν θηκες η οψεις.απο κει κ περα ειναι θεμα ορθοδοντικου.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Όψεις ρητίνης

    Οδοντιατρικό Κρήτης

    Οδοντίατρος

    Ρέθυμνο

  • Εξαρτάται το πρόβλημα που υπάρχει.
    Εάν γίνεται με οψη ρητίνης (οικονομικό)
    Η σωστή λύση είναι η ορθοδοντική !

    Τσεγρένη Θεοδώρα

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Ανάλογα την ηλικία και το περιστατικό
    Μπορείτε με μασσελακια alighners η με όψεις ρητίνης ...σαν πιο φθηνή λυση

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα. Θα πρέπει να περάσετε από το ιατρείο να σας δω. Οι οψεις ρητίνης είναι μια λύση αρκετά προσιτή εφόσον ενδείκνυνται για την περίπτωση σας.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας !θα πρέπει κάποιος οδοντιατρος να σας δει από κοντά για να σας προτεινει λύσεις εξατομικευμένες ανάλογα με το προβλημα σας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Bonding δηλ οψεις

    Μπεάκου Κωνσταντίνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Δεν υπάρχει οικονομικότερη λύση από το να κάνετε αυτό που θα σας στοιχίσει λογότερο μέσα στα χρόνια... Δηλαδή ορθοδοντική.

    Λιναρδάτου Σίσσυ

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Όψεις ρητινης

    Λεστάρης Νεκτάριος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Η πιο σωστη ειναι σιδερακια.Ενδεχομενως πιο οικονομικα να ειναι με προσθετικη

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας.Συγνώμη που δεν σας απάντησα εγκαίρως, αλλά δεν εμφανίζονταν οι ερωτήσεις σας.
    Η οικονομικότερη λύση που θα μπορούσατε να κάνετε είναι όψεις σύνθετης ρητίνης.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα σας! Καλο θα ειναι να προηγηθει κλινικη εξεταση για να δουμε πως ειναι τα δοντια σας σε συνδυασμο με το πως εχετε φανταστει το χαμογελο σας.
    Στη διαθεση σας για οτι χρειαστειτε
    Ευχαριστω πολυ

    Δημοπούλου Μαρίνα

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Αναλογα το προβλημα και το ποσο στραβα ειναι οι επιλογες ειναι ειτε ορθοδοντικα μασελακια ειτε οψεις ρητινης ειτε οψεις πορσελανης.Σε καθε περιπτωση πρεπει να σας δουμε απο κοντα για να σας προτεινουμε την ιδανικη λυση για το ΄΄προβλημα΄΄ σας.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Ο πιο προσιτός και οικονομικός τρόπος να δείξουν τα δόντια ίσια και ίδια μεταξύ τους,είναι η αποκατάσταση τους με όψεις ρητινης! Ολοκληρωνονται σε μια συνήθως συνεδρία και η συντήρηση τους σε βαθος χρόνου είναι το ίδιο απλή και συντομη!

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Η πιο οικονομική λύση είναι οι όψεις ρητίνης πάντα μετά από εξέταση για να δούμε εάν υπάρχει η δυνατότητα.

    Φιδανάκη Κασάνδρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Η ερώτηση θα πρέπει να είναι ποιά είναι η κατάλληλη λύση για την περίπτωσή σας. Η οικονομικότερη λύση μπορεί να μην είναι η καλύτερη επιλογή πάντα, όπως και το αντίστροφο.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Για να μπορέσουμε να δώσουμε μια απάντηση πρέπει να γνωρίζουμε περισσότερες πληροφορίες. Οι πιο απαραιτητες είναι η ηλικία του ασθενή, το μέγεθος και το είδος της απόκλισης από το φυσιολογική θέση των δοντιών και αν υπάρχει ικανοποιητικός χώρος στη τελική θέση που πρέπει να τοποθετηθούν τα δόντια. Αν δεν γνωρίζουμε όλες αυτές τις πληροφορίες δεν είναι δυνατό να δωθεί μι αολοκληρωμένη και σωστή απάντηση.

    Μπερδούσης Ηλίας & Συνεργάτες

    Ορθοδοντικός

    Κορωπί

  • 1. Η ορθοδοντική διευθέτηση αποτελεί την πιο συντηρητική και μη επεμβατική θεραπεία. Πολλές φορές όμως μία, ακόμα και πολύ μικρή, μετακίνηση, χρειάζεται χώρο, ο οποίος, αν δεν υπάρχει, απαιτεί ορθοδοντική θεραπεία όλου του οδοντικού φραγμού, για να αποκτηθεί.
    2. Σε περιπτώσεις μικρών αποκλίσεων κάποιων δοντιών, μπορεί να γίνει διόρθωση με προσθετική προσέγγιση (όψεις πορσελάνης), που είναι μια ελαφρώς παρεμβατική μέθοδος και απαιτεί ελάχιστο τροχισμό των δοντιών.
    3. Σε μεγαλύτερες αποκλίσεις δοντιών, απαιτείται μεγαλύτερη αφαίρεση οδοντικής ουσίας, πράγμα που είναι αρκετά παρεμβατικό, ίσως απαιτεί σκόπιμη ενδοδοντική θεραπεία (απονε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα. Εάν πληρούνται οι προϋποθέσεις, η πιο οικονομική λύση είναι η εφαρμογή της μεθόδου Bonding.

    Χριστοδουλίδης Χρήστος - Λουίζος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Βέροια

  • Η πιο απλή λύση ειναι η διόρθωση τους με όψεις ρητίνης που γίνονται στο ιατρειο σε ένα ραντεβου.

    Medident - Κατσούλη Ιωάννα & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Νέο Ηράκλειο

  • Η καλύτερη λύση είναι η ορθοδοντική και σε βάθος χρόνου είναι συνήθως και η πιο οικονομική . Εναλλακτικά μπορούμε να ισιώσουμε τα δόντια με θήκες ή με αποκαταστάσεις ρητίνης . Παρόλα αυτά για να απαντηθεί το ερώτημα σας χρειάζεται να γινει κλινική εξέταση γιατί κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Εάν το πρόβλημα προέρχεται μόνο από τα μπροστινά δόντια και δεν υπάρχει ένα γενικό πρόβλημα τότε η λύση η οικονομικοτερη είναι οι διαφανείς ναρθηκες ανεξαρτήτως εταιρείας που τους κατασκευάζει

    Ζαπάρας Γεώργιος

    Ορθοδοντικός

    Σέρρες

  • Πιο οικονομική λύση, λαμβάνοντας υπ' όψη την οδοντική υγεία και την ελάχιστη παρέμβαση σε υγειή δόντια, είναι οι διαφανείς ορθοδοντικοί νάρθηκες.
    Βέβαια χωρίς πλήρη έλεγχο της κάθε περίπτωσης από τον θεράποντα οδοντίατρο η απάντησή μας παραμένει θεωρητική.

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • με bonding ρητινης

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπερα σας ,προκειμενου να σας δωσω μια ξεκαθαρη απαντηση ,θα σας προτεινα μια ενδελεχη εξεταση στο ιατρειο .Οι θεραπειες ειναι ποικιλες και διαφερουν απο περιπτωση σε περιπτωση ( ορθοδοντικη μετακινηση,ανσηστασεις με συνθετη ρητινη,θηκες κ.α.).

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,θα πρεπει να σας δούμε απο κοντα για να γίνει σύσταση για συγκεκριμένη θεραπεία.

    Παΐζη Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Ραφήνα

  • τα διαφανη ναρθηκάκια

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας, η απάντηση στην ερώτηση σας εξαρτάται από τον τρόπο και το μέγεθος της ανισορροπίας μεταξύ των πρόσθιων δοντιών σας, αν είναι στραβά τα δόντια και στις δύο γνάθους, αν το ένα δόντι υπερκαλύπτει το διπλανό του κοκ.) Για να καθοριστεί η κατάλληλη θεραπεία για το δικό σας περιστατικό χρειάζεται κλινικός και ακτινογραφικός έλεγχος απο τον οδοντίατρο και στην συνέχεια κάνετε μαζί το σχέδιο θεραπείας ανάλογα τις οικονομικές σας δυνατότητες. Οι 3 πιο συχνές λύσεις στην διόρθωση ενός στραβού χαμόγελου είναι η ορθοδοντική θεραπεία (σιδεράκια ή μασελάκια), οι όψεις ρητίνης ή πορσελάνης και οι στεφάνες (θήκες) από πορσελάνη. Και οι 3 λύσε... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Οψεις πορσελανης

    Μπομπότας Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Οψεις Ρητίνης

    Leon Castell Claudia (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρτάται από τη μετακίνηση που χρειάζεται. Κάποιες φορές πιο αποτελεσματικό και οικονομικότερο ειναι το να χρησιμοποιηθούν ακίνητα σιδεράκια (brackets) και κάποιες φορές οι διαφανείς μεμβράνες (νάρθηκες).

    Κουτσουμπού Δέσποινα Μαρίνα

    Ορθοδοντικός

    Αγία Παρασκευή

  • Δεν μπορώ να σας απαντήσω με σιγουριά για τον ποιο οικονομικό τρόπο, αν δεν δω το στόμα σε σύνολο και κάποιες ακτινογραφίες. Μπορώ να σας πω όμως οτι η ορθοδοντική είναι ο ποιο σωστός τρόπος.

    Καλλιακμάνης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • Η πιο οικονομική λύση στην περίπτωση που υπάρχει μικρή απόκλιση των δοντιών είναι η διόρθωσή τους με όψεις ρητίνης.
    Αν η απόκλισή τους ειναι μεγάλη, η πιο σωστή λύση είναι η ορθοδοντική τους μετακίνηση με κανονικά σιδεράκια ή διαφανείς νάρθηκες.
    Τελευταία λύση από την πλευρά της βιολογίας των δοντίων είναι η διόρθωσή τους με στεφάνες (θήκες), διότι για να διορθωθούν ασυμμετρίες τροχίζεται συνήθως αρκετό δόντι.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Συχνα μπορει να συνυπαρχουν και αλλα αδιαγνωστα θεματα με την συγκλειση. Αν και θελετε μονο τα μπροστινα δοντια να διορθωθουν, θα χρειαστειτε μια ολοκληρωμεμη ιατρικα αξιολογηση με τις καταλληλες ακτινογραφιες. Αφου μελετηθουν ολα τα δεδομενα μπορει στη συχεια να συζητηθουν και οι εναλλακτικες θεραπειες ωστε να βρεθει η πιο οικονομικη λυση.

    Smiles4kids - Μπάκαλα Βέρα

    Παιδοδοντίατρος

    Μαρούσι

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΑΥΤΩΝ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Η διόρθωση της θέσης των δοντιών μπορεί να πραγματοποιηθεί με δύο τρόπους. Ορθοδοντικά ή προσθετικά. Στην περίπτωση της ορθοδοντικής, με νάρθηκες(μασελάκια) ή σιδέρακια, το κόστος στις διαμορφώνεται με βάση την διάρκεια της θεραπείας (πόσο στραβά είναι τα δόντια). Στην περίπτωση της προσθετικής, οι επιλογές είναι όψεις ρητίνης ή πορσελάνης ή στεφάνες αν τα δόντια έχουν μεγάλα σφραγίσματα ή είναι απονευρωμένα.Ανάλογα την διαφορά στην θέση που διορθώνεται, μπορεί να χρειαστεί τροχισμός του δοντιού. Το κόστος έχει άμεση σχέση με την έκταση της διόρθωσης, επομένως για την εκτίμηση του απαιτείται κλινική αξιολόγηση από οδοντίατρο. Η πιο οικονομική... Διάβασε περισσότερα

    Τζόκα Ευαγγελία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΑΣ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • Δύσκολο να απαντηθεί η ερώτηση χωρίς να έχει κανείς εικόνα.Αν υπάρχει γενικευμένο πρόβλημα,με δόντια που αποκλίνουν πολύ από τη φυσική τους θέση ,ώστε να δημιουργεί
    πρόβλημα σύγλεισης μεταξύ των δοντιών των δύο γνάθων,και σε αυτό εντάσσονται και τα δύο μπροστινά σας δόντια,τότε η λύση είναι η ορθοδοντική θεραπεία.
    Αν,τώρα,το πρόβλημα αφορά μόνο στα δύο μπροστινά σας δόντια,ενδέχεται να μπορεί να αποκατασταθεί με όψεις πορσελάνης,ώστε να έχετε ένα αποτέλεσμα που να σας ικανοποιεί αισθητικά.
    Δυστυχώς,δεν μπορεί να απαντηθεί με υπευθυνότητα το οικονομικό σκέλος αν δεν εξεταστείτε από οδοντίατρο ο οποίος θα διαγνώσει το πρόβλημά σας κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γούλιας Ανδρέας

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Δεν υπάρχει μια λύση για όλα τα περιστατικά. Κάθε περιστατικό έχει τις ιδιαιτερότητές του και αντιμετωπίζεται αναλόγως. Όταν θέλουμε να "ισιώσουμε" δόντια, καταφεύγουμε συνήθως στην ορθοδοντική. Αν για κάποιους λόγους αυτό δεν είναι επιθυμητό, υπάρχει και η λύση των προσθετικών αποκαταστάσεων με χρήση όψεων πορσελάνης ή ολοκεραμικών στεφανών, καθώς επίσης και όψεων ρητίνης (η οποία αποτελεί και την φθηνότερη λύση). Η σύγχρονη οδοντιατρική διαθέτει πλέον πολλά εργαλεία στην φαρέτρα της για την αντιμετώπιση της στρεβλής οδοντοφυίας, πρέπει όμως να χρησιμοποιούνται λαμβάνοντας υπόψιν τις ιδιαιτερότητες του κάθε ασθενούς (υγεία ούλων, σ... Διάβασε περισσότερα

    Κουσουλάκου Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΟΡΑΤΟΙ ΝΑΡΘΗΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Αυτο εξαρταται απο το ποσο στραβα ειναι τα δοντια,υπαρχει παντα η ορθοδοντικη λυση αλλα βεβαια ειναι χρονοβορα και αρκετα ακριβη ως λυση,αν η αποκλιση δεν ειναι μεγαλη(αυτο βεβαια θα μπορω να το απαντησω αν εχω την κλινικη εικονα)μια λυση θα ηταν να φτιαχναμε μια γεφυρα ειτε ολοκεραμικη(εξολοκληρου πορσελανη δηλαδη)ειτε μεταλλοκεραμικη.Ακομη σε περιπτωση που η αποκλιση ειναι αρκετα μικρη τοτε και οι αποκαταστασεις με συνθετη ρητινη μπορουν να αποτελεσουν μια λυση(το πλεονεκτηνα τους ειναι το χαμηλο κοστος ομως μπορει να υστερει σε αισθητικο αποτελεσμα και σε βαθος χρονου να αλλοιωθει το χρωμα τους).Οπως σας ειπα θα μπορουσα να σας απαντησω ξε... Διάβασε περισσότερα

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Η μοναδική λύση είναι να κάνετε ορθοδοντική θεραπεία. Η κλασσική ορθοδοντική με μεταλλικά σιδεράκια ή η ορθοδοντική με αόρατους νάρθηκες είναι λύσεις που αξίζουν τα λεφτά τους

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • Μόνο μετά από κλινική εξέταση στο οδοντιατρείο μπορεί να απαντηθεί με ασφάλεια το ερωτημά σας ........

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Αφού γίνει κλινική και ακτινογραφική εξέταση, ένας ειδικός ορθοδοντικός μπορεί να σας προτείνει την πιο σωστή λύση στο πρόβλημά σας!
    Ανάλογα τη με την οικονομική σας δυνατότητα θα αποφασίσετε εάν μπορείτε να προχωρήσετε!

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Όψεις ρητίνης ή πορσελάνη ανάλογα την περίπτωση.

    Ηλιόπουλος Νικήτας

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Γεια σας και καλή χρόνια! Θα πρέπει να δούμε τα δόντια σας για να δούμε τι λύσεις μπορούμε να προτείνουμε. Δεν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις να κανοθμε για παράδειγμα όψεις ρητίνης που σίγουρα είναι μια πολύ οικονομική λύση αλλά έχει και περιορισμούς.
    Ένα διαγνωστικό ρεντεβου σίγουρα θα βοηθήσει να σας δώσουμε μια πληρέστερη απάντηση

    Μπλέτσιου Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Κατερίνη

  • Καλησπέρα και χρόνια πολλά η πιο οικονομική λύση είναι να βάλετε δυο όψεις το οποίο θα σας στοιχίσει γύρω στα 200 με τρακόσια ευρώ ανάλογα το πόσο στραβά είναι

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Η πιο οικονομική επιλογή είναι η διόρθωση με ρητίνη. Ρητίνη είναι το υλικό που χρησιμοποιούμε για τα σφραγίσματα σε μπροστινά δόντια. Ο οδοντίατρος λοιπόν "χτίζει" τη ρητίνη επάνω στα δόντια με τέτοιο τρόπο που να δείχνουν τελικά ίσια και συμμετρικά. Μπορεί να χρειαστεί ελάχιστο τροχισμα των δοντιών ανάλογα με το πόσο μεγάλο είναι το αρχικό πρόβλημα.

    Ταράνη Γιασεμή - THE SMILE SPA

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Η πιο οικονομική είναι χτίσιμο με συνθέτη ρητίνη (αν γίνεται). Η πιο σωστή τώρα…εξαρτάται από την περίπτωση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • απαιτείται κλινική και ακτινογραφικη εξέταση για κάποια πιο συγκεκριμένη απαντηση

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Εξαρτάται από το πρόβλημα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική . Μπορείτε να τα ισιώσετε με αόρατα ναρθηκάκια ( Invisalign) , ή να τα ντύσετε με ρητίνες ( εάν γίνεται) ή με πορσελάνες. Χωρίς φωτογραφίες είναι δύσκολο να σας απαντήσω με ακρίβεια

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • εξαρτάται από την κλίση που έχουν και ποια δόντια είναι.Υπαρχουν πολλές επιλογές αναλόγως της περιπτώσεως.Μια ακτινογραφία σε συνδυασμό με την κλινική εξέταση θα βοηθούσε να εκπονηθεί το κατάλληλο σχέδιο θεραπείας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Δυστυχώς, ακριβώς επειδή κάθε περίπτωση, επιδέχεται και συγκεκριμένης θεραπευτικής παρεμβάσεως, το ερώτημά σας, δεν μπορεί να απαντηθεί σε λίγες γραμμές*υπεύθυνη απάντηση μπορεί να δοθεί, μόνο αν το περιστατικό μελετηθεί σε ιατρείο.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Ανάλογα με το πρόβλημα και την διάγνωση υπάρχουν πολλά σχέδια θεραπεία αλλά όλα αυτά λύνονται μόνο μετά την εξέταση για να υπάρχει και μια ξεκάθαρη εικόνα

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Η πιο οικονομική λύση είναι με διαφανούς ναρθηκες (aligners)..σε συνεργασία με ειδικό ορθοδοντικο εργαστηριο

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η πιο οικονομική και γρήγορη λύση είναι να διορθωθούν τα σχήματα των δοντιών με όψης ρητίνης. Τροχίζουμε ελαφρώς τα φυσικά δόντια και προσθέτουμε ρητίνη όπου χρειάζεται για να δημιουργήσουμε τα επιθυμητά μεγέθη και σχήματα. Γίνεται στο ιατρείο σ’ενα μόλις ραντεβού.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Η πιο οικονομική λύση είναι οι ορθοδοντικοί διαφανείς ναρθηκες. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μας καλέσετε στο ιατρείο κ να προγραμματίσουμε μια δωρεάν ενημερωτική συνεδρια για τους διαφανείς ναρθηκες.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Θα χρειαστεί να εκτιμήσουμε κλινικά και ακτινογραφικά τα μπροστινά σας δόντια και έπειτα να μελετήσουμε τις εναλλακτικές

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Τέτοιου είδους ερωτήσεις δεν μπορούν να απαντηθούν , χωρις να υπαρχει κλινική εξέταση ακτινογραφιες και αλλα.

    Για μενα η πιο σωστή προσέγγιση θα ηταν ορθοδοντική θεραπεία.

    Δεν υπάρχει τίποτα καλυτερο απο ενα φυσικό δόντι, αρκεί να τηρούνται οι κατάλληλες προϋποθέσεις.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Ειναι κατι που μπορει να απαντηθει μονο μετα απο κλινικη εξεταση.

    Τζάνου Αρετή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Θα μπορούσατε να τα ισιώσετε με την νέα τεχνολογία της αόρατης ορθοδοντικής (ειδικά διαφανές μασελακια). Αυτή η θεραπεία θα κρατήσει τα δόντια ακέραια χωρίς να χρειάζεται να τα τροχίσει ο οδοντίατρος ώστε να κάνετε όψεις ρητίνης, όπου είναι και πιο οικονομικό σαν λύση από την ορθοδοντική.

    Κιάρη Πέτρος - Τάουλαντ

    Οδοντίατρος

    Κορυδαλλός

  • Τα brackets,κοινώς τα σιδερακια

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Η πιο οικονομική λύση για να ισιώσετε τα δόντια σας είναι με σιδεράκια (brackets).
    Η πιο "αόρατη" λύση είναι με τα διάφανα ορθοδοντικά μασελάκια. Δεν είναι όμως η πιο οικονομική λύση.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΤΑ ΜΑΣΕΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΓΡΗΓΟΡΗ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ. ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ ΔΗΛΑΔΗ.
    ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΟΧΙΣΤΟΥΝ ΙΣΩΣ ΛΙΓΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ

    Μαργώνη Ιωάννα

    Παιδοδοντίατρος

    Βάρη