• Σιδεράκια
  • Υποβλήθηκε 01/04/2023

Πως θεραπεύεται η αμφίπλευρη οπίσθια σταυροειδεις σύγκλιση σε έναν έφηβο;

41 ειδικοί απάντησαν

  • Η επικοινωνια με εναν ορθοδοντικο ειναι η σωστη απαντηση, ο οποιος μπορει να σας κατευθυνει απολυτα αφου σας εξετασει κλινικα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η διόρθωση της αμφοτερόπλευρης οπίσθιας σταυροειδούς σύγκλεισης σε εφηβική ηλικία, εξαρτάται από την αιτιολογία (οδοντικής ή σκελετικής) και την βαρύτητα της (ήπια, μέτρια, έντονη), και ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να γίνει με κινητές ή ακίνητες διευρυντικές συσκευές.
    Μόσχος Παπαδόπουλος, Καθηγητής Ορθοδοντικής Α.Π.Θ.

    Παπαδόπουλος Μόσχος

    Ορθοδοντικός

    Θεσσαλονίκη

  • Επισκεφθείτε ειδικό ορθοδοντικό.

    Γούλιας Ανδρέας

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Με σωστα σχδδιασμενη ορθοδοντικη θεραπεια, συνηθεστερα με σιδερακια και το σωστο υπολογισμο των δυναμεων για τις εκτεταμενες μετακινησεις που απαιτουνται , παντα με γνωμονα τη συντηρητικη παρεμβαση

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Ορθοδοντική

    Γρεβενίτης Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Λαμία

  • Με ορθοδοντικη θεραπεια

    Πελτσεμή Ελεάννα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Καισαριανή

  • Με ορθοδοντική θεραπεία(σιδεράκια). Για περισσότερες λεπτομέρειες απευθυνθείτε σε ορθοδοντικό.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Εάν υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόβλημα, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο ορθοδοντικό.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ,ΚΑΤΑ ΤΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ,ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΑΜΦΙΠΛΕΥΡΗΣ ΣΤΑΥΡΟΕΙΔΟΥΣ ΣΥΓΚΛΕΙΣΕΩΣ.ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΙΚΟΥ ΕΛΙΓΜΟΥ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΦΥΜΑ ΠΡΟΣ ΦΥΜΑ,ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟ ΣΑΣ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΥΠΟΥ MOYERS.ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΒΓΑΛΕΤΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΚΕΦΑΛΟΜΕΤΡΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕΙ ΑΝ Η ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΠΡΟΤΑΞΗ ΕΙΝΑΙ 2 ης Ή 3ης ΤΑΞΕΩΣ ΚΑΤΑ ANGLE!ΑΥΤΑ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ.

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Πρέπει να επισκεφθείτε ορθοδοντικο , γιατί η λύση θα δωθεί με σιδεράκια

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • ΜΕ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ FULL MOYTH

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Σιδεράκια, ή Invisalign (αόρατη ορθοδοντική)

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Με τον τρόπο που σας πρότεινε ο ορθοδοντικός που διεγνωσε και σας ενημέρωσε ότι ο έφηβος έχει οπίσθια σταυροειδή σύγκλειση.

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Ο πιο ικανοποιητικός και σημαντικός τρόπος για να διορθωθεί μία αμφίπλευρη σταυροειδής σύγκλιση είναι η ορθοδοντική. Καλό είναι να ξεκινήσει από την ηλικία των 8-9 ετών σε περίπτωση που το πρόβλημα είναι μεγάλο.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • ΜΕ 24 ΜΗΝΕΣ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Μπιλέρου Βασιλική Moschato Dental Care

    Οδοντίατρος

    Μοσχάτο

  • Τις περισσότερες φορές αυτή η διόρθωση γίνεται με ένα μηχανημα τύπου Hyrax. Βέβαια όσο μεγαλώνει η ηλικία του ασθενή με τά τα 12 η αποτελεσματικότητα της συσκευης μει'ωνεται ακι κάποιες παρενέργειες γίνονται συχνότερες.

    Μπερδούσης Ηλίας & Συνεργάτες

    Ορθοδοντικός

    Κορωπί

  • Το σχέδιο θεραπείας εξαρτάται από το μέγεθος της σταυροειδούς σύγκλεισης, την αιτιολογία, καθώς και το στάδιο της σκελετικής ανάπτυξης. Αν πρόκειται (όπως στην πλειοψηφία των περιπτώσεων) για σκελετικής αιτιολογίας σταυροειδή σύγκλειση, η διόρθωσή της είναι ευκολότερη σε μικρότερες ηλικίες, που ακόμα η άνω γνάθος είναι υπό ανάπτυξη. Εάν η σκετελική ανάπτυξη έχει ολοκληρωθεί και αν πρόκειται για μικρή απόκλιση, ίσως η ορθοδοντική διευθέτηση των δοντιών να μπορεί να δώσει λύση. Αλλά σε μεγαλύτερες αποκλίσεις των γνάθων, συνήθως απαιτείται ορθοδοντική σε συνδυασμό με ορθογναθαθική χειρουργική, για τη διόρθωση του σκελετικού προβλήματος. Αρκετές ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Σας ευχαριστoύμε για την ερώτηση σας! Θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιον ορθοδοντικό και αναλόγως την έκταση της σταυροειδούς σύγκλεισης, υπάρχουν διάφοροι τρόποι θεραπείας. Συνήθως γίνεται με ορθοδοντική θεραπεία.

    Παπαδάκη Αλεξάνδρα

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αναλόγως με τη φύση του προβλήματος (σκελετικό ή οδοντικό ή συνδυασμός) χρησιμοποιούνται μηχανισμοί διεύρυνσης της άνω γνάθου είτε ακίνητοι τύπου Hyrax ειτε κινητοί, ή κατά περίπτωση ακίνητοι ορθοδοντικοί μηχανισμοί ή και Invisalign εφ'όσον η σταυροειδής είναι οδοντικής αιτιολογίας. Η απόφαση παίρνεται μετά από κλινική και ακτινογραφική αξιολόγηση βάσει του ολοκληρωμένου πλάνου που πρέπει να ακολουθήσουμε.

    Κουτσουμπού Δέσποινα Μαρίνα

    Ορθοδοντικός

    Αγία Παρασκευή

  • Από 13 ετών και πάνω χρειάζεται ορθοδοντικη είτε με τα κλασικά σιδεράκια είτε με ναρθηκες ορθοδοντικης. Μπορείτε να κλείσετε ένα ραντεβού να σας δει η ορθοδοντικος του ιατρείου για περισσότερες λεπτομέρειες.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Με ορθοδοντικη θεραπεία

    Τασούλα Μαριάντζελα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν ορθοδοντικό, ο οποίος θα μαζέψει όλα τα διαγνωστικά στοιχεία προκειμένου να σας ενημερώσει για όλες τις θεραπευτικές σας επιλογές

    Τεριζή Κατερίνα

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Με ορθοδοντικη θεραπεια

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Σας ευχαριστύμε για την ερώτηση σας! Η σταυροειδής σύγκλειση είναι ενα σύνηθες θέμα το οποίο αντιμετωπίζεται. Σαφώς για να μπορέσουμε να σας δώσουμε τις κατάλληλες συμβουλές θεραπείας θα πρέπει να έχουμε κλινική εικόνα του εφήβου, όπως επίσης και μια πανοραμική ακτινογραφία για να υπάρχει μια πλήρη εικόνα.

    Ελευθεριάδου Σμαρώ & Συνεργάτες (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Σέρρες

  • Η ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΗΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ Η ΟΧΙ ΜΕ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ.ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΠΕΓΚΛΩΒΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΝΩ ΟΠΙΣΘΙΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ΣΤΗΝ ΛΑΝΘΑΝΟΥΣΑ ΠΛΕΥΡΑ.Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΣΤΟΧΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗΣ ΑΝΩ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗΣ.ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΤΟΙ Η ΑΚΙΝΗΤΟΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΟΥΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Περράκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Πειραιάς

  • Με συσκευή διεύρυνσης άνω γναθου

    Μακρίδου Ραχήλ

    Οδοντίατρος-Παιδοδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,
    Θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιον ορθοδοντικό και αναλόγως τη βαρύτητα της περίπτωσης να γίνει κάποια ορθοδοντική θεραπεία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Με ορθοδοντικός μηχανισμό ταχείας διευρυνσης

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • ΤΑΧΕΙΑ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΥΠΕΡΩΑΣ

    Καλαμάτας Βασίλης

    Ορθοδοντικός

    Άνω Πατήσια

  • Το λόγο έχει ο Ορθοδοντικός από κοινού με τον Γναθοχειρουργό πάντα!

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ανάλογα την έκταση της σταυροειδούς σύγκλεισης, την ηλικία του ασθενή και την εξέλιξη της οδοντοφυΐας του υπάρχουν διάφοροι τρόποι θεραπείας. Συνήθως με σταθερό μηχάνημα τοποθετημένο στον ουρανίσκο.

    Κατσαδούρης Αλέξης

    Ορθοδοντικός

    Δροσιά

  • Καλησπέρα σας.
    Θα πρέπει να γίνει ορθοδοντική θεραπεία.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε ένα ορθοδοντικο!

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Με ορθοδοντικη θεραπεια με brackets.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Με ορθοδοντική θεραπεία.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Συνήθως με ορθοδοντική θεραπεία.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας, πρέπει να λάβετε απάντηση από ορθοδοντικό (είναι ειδικότητα).

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας, μόνο με ορθοδοντική θεραπεία, το σχέδιο της οποίας, μόνο ένας ορθοδοντικός μπορεί να εκπονήσει.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Ορθοδοντικά, με διάνοιξη της άνω γνάθου αρχικά με ειδική συσκευή στην υπερώα και κατόπιν brackets συνήθως

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ορθοδοντικο ο οποίος πιο σωστά θα πρέπει να εξετασει πρώτα τον έφηβο.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος