• Braces
  • Submitted on 01/04/2023

Πως θεραπεύεται η αμφίπλευρη οπίσθια σταυροειδεις σύγκλιση σε έναν έφηβο;

41 specialists answered

  • Η επικοινωνια με εναν ορθοδοντικο ειναι η σωστη απαντηση, ο οποιος μπορει να σας κατευθυνει απολυτα αφου σας εξετασει κλινικα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Η διόρθωση της αμφοτερόπλευρης οπίσθιας σταυροειδούς σύγκλεισης σε εφηβική ηλικία, εξαρτάται από την αιτιολογία (οδοντικής ή σκελετικής) και την βαρύτητα της (ήπια, μέτρια, έντονη), και ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να γίνει με κινητές ή ακίνητες διευρυντικές συσκευές.
    Μόσχος Παπαδόπουλος, Καθηγητής Ορθοδοντικής Α.Π.Θ.

    Papadopoulos Moshos

    Orthodontist

    Thessaloniki

  • Επισκεφθείτε ειδικό ορθοδοντικό.

    Goulias Andreas

    Dentist

    Agia Paraskevi

  • Με σωστα σχδδιασμενη ορθοδοντικη θεραπεια, συνηθεστερα με σιδερακια και το σωστο υπολογισμο των δυναμεων για τις εκτεταμενες μετακινησεις που απαιτουνται , παντα με γνωμονα τη συντηρητικη παρεμβαση

  • Ορθοδοντική

  • Με ορθοδοντικη θεραπεια

    Πελτσεμή Ελεάννα (Deactivated account)

    Dentist

    Kesariani

  • Με ορθοδοντική θεραπεία(σιδεράκια). Για περισσότερες λεπτομέρειες απευθυνθείτε σε ορθοδοντικό.

    Αλεξόπουλος Αριστείδης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Agios Dimitrios

  • Εάν υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόβλημα, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο ορθοδοντικό.

  • ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ,ΚΑΤΑ ΤΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ,ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΑΜΦΙΠΛΕΥΡΗΣ ΣΤΑΥΡΟΕΙΔΟΥΣ ΣΥΓΚΛΕΙΣΕΩΣ.ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΙΚΟΥ ΕΛΙΓΜΟΥ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΦΥΜΑ ΠΡΟΣ ΦΥΜΑ,ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟ ΣΑΣ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΥΠΟΥ MOYERS.ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΒΓΑΛΕΤΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΚΕΦΑΛΟΜΕΤΡΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕΙ ΑΝ Η ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΠΡΟΤΑΞΗ ΕΙΝΑΙ 2 ης Ή 3ης ΤΑΞΕΩΣ ΚΑΤΑ ANGLE!ΑΥΤΑ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ.

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Dentist

    Gizi

  • Πρέπει να επισκεφθείτε ορθοδοντικο , γιατί η λύση θα δωθεί με σιδεράκια

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • ΜΕ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ FULL MOYTH

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Σιδεράκια, ή Invisalign (αόρατη ορθοδοντική)

    Καρατζέας Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kalamata

  • Με τον τρόπο που σας πρότεινε ο ορθοδοντικός που διεγνωσε και σας ενημέρωσε ότι ο έφηβος έχει οπίσθια σταυροειδή σύγκλειση.

    Zahos Hristos

    Dentist

    Petroupoli

  • Ο πιο ικανοποιητικός και σημαντικός τρόπος για να διορθωθεί μία αμφίπλευρη σταυροειδής σύγκλιση είναι η ορθοδοντική. Καλό είναι να ξεκινήσει από την ηλικία των 8-9 ετών σε περίπτωση που το πρόβλημα είναι μεγάλο.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • ΜΕ 24 ΜΗΝΕΣ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Μπιλέρου Βασιλική

    Dentist

    Moschato

  • Τις περισσότερες φορές αυτή η διόρθωση γίνεται με ένα μηχανημα τύπου Hyrax. Βέβαια όσο μεγαλώνει η ηλικία του ασθενή με τά τα 12 η αποτελεσματικότητα της συσκευης μει'ωνεται ακι κάποιες παρενέργειες γίνονται συχνότερες.

    Mperdousis Ilias

    Orthodontist

    Koropi

  • Το σχέδιο θεραπείας εξαρτάται από το μέγεθος της σταυροειδούς σύγκλεισης, την αιτιολογία, καθώς και το στάδιο της σκελετικής ανάπτυξης. Αν πρόκειται (όπως στην πλειοψηφία των περιπτώσεων) για σκελετικής αιτιολογίας σταυροειδή σύγκλειση, η διόρθωσή της είναι ευκολότερη σε μικρότερες ηλικίες, που ακόμα η άνω γνάθος είναι υπό ανάπτυξη. Εάν η σκετελική ανάπτυξη έχει ολοκληρωθεί και αν πρόκειται για μικρή απόκλιση, ίσως η ορθοδοντική διευθέτηση των δοντιών να μπορεί να δώσει λύση. Αλλά σε μεγαλύτερες αποκλίσεις των γνάθων, συνήθως απαιτείται ορθοδοντική σε συνδυασμό με ορθογναθαθική χειρουργική, για τη διόρθωση του σκελετικού προβλήματος. Αρκετές ... Read more

    Hatzopoulos Dimitris

    Dentist

    Galatsi

  • Σας ευχαριστoύμε για την ερώτηση σας! Θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιον ορθοδοντικό και αναλόγως την έκταση της σταυροειδούς σύγκλεισης, υπάρχουν διάφοροι τρόποι θεραπείας. Συνήθως γίνεται με ορθοδοντική θεραπεία.

    Παπαδάκη Αλεξάνδρα

    Dentist

    Heraklion

  • Αναλόγως με τη φύση του προβλήματος (σκελετικό ή οδοντικό ή συνδυασμός) χρησιμοποιούνται μηχανισμοί διεύρυνσης της άνω γνάθου είτε ακίνητοι τύπου Hyrax ειτε κινητοί, ή κατά περίπτωση ακίνητοι ορθοδοντικοί μηχανισμοί ή και Invisalign εφ'όσον η σταυροειδής είναι οδοντικής αιτιολογίας. Η απόφαση παίρνεται μετά από κλινική και ακτινογραφική αξιολόγηση βάσει του ολοκληρωμένου πλάνου που πρέπει να ακολουθήσουμε.

    Koutsoumpou Despoina Marina

    Orthodontist

    Agia Paraskevi

  • Από 13 ετών και πάνω χρειάζεται ορθοδοντικη είτε με τα κλασικά σιδεράκια είτε με ναρθηκες ορθοδοντικης. Μπορείτε να κλείσετε ένα ραντεβού να σας δει η ορθοδοντικος του ιατρείου για περισσότερες λεπτομέρειες.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Dentist

    Chalandri

  • Με ορθοδοντικη θεραπεία

    Τασούλα Μαριάντζελα (Deactivated account)

    Dentist

    Pagrati

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν ορθοδοντικό, ο οποίος θα μαζέψει όλα τα διαγνωστικά στοιχεία προκειμένου να σας ενημερώσει για όλες τις θεραπευτικές σας επιλογές

    Terizi Katerina

    Dentist

    Glyfada

  • Με ορθοδοντικη θεραπεια

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • Σας ευχαριστύμε για την ερώτηση σας! Η σταυροειδής σύγκλειση είναι ενα σύνηθες θέμα το οποίο αντιμετωπίζεται. Σαφώς για να μπορέσουμε να σας δώσουμε τις κατάλληλες συμβουλές θεραπείας θα πρέπει να έχουμε κλινική εικόνα του εφήβου, όπως επίσης και μια πανοραμική ακτινογραφία για να υπάρχει μια πλήρη εικόνα.

    Eleutheriadou Smaro (Deactivated account)

    Dentist

    Serres

  • Η ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΗΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ Η ΟΧΙ ΜΕ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ.ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

    Papaggelis Nikolaos

    Dentist

    Larissa

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΠΕΓΚΛΩΒΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΝΩ ΟΠΙΣΘΙΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ΣΤΗΝ ΛΑΝΘΑΝΟΥΣΑ ΠΛΕΥΡΑ.Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΣΤΟΧΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗΣ ΑΝΩ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗΣ.ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΤΟΙ Η ΑΚΙΝΗΤΟΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΟΥΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ!

    Perrakis Emmanouil

    Ειδικός Ορθοδοντικός

    Piraeus

  • Με συσκευή διεύρυνσης άνω γναθου

    Makridou Rahil

    Οδοντίατρος-Παιδοδοντίατρος

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας,
    Θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιον ορθοδοντικό και αναλόγως τη βαρύτητα της περίπτωσης να γίνει κάποια ορθοδοντική θεραπεία.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Με ορθοδοντικός μηχανισμό ταχείας διευρυνσης

    Malliou Fani (Deactivated account)

    Dentist

    Galatsi

  • ΤΑΧΕΙΑ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΥΠΕΡΩΑΣ

    Καλαμάτας Βασίλης

    Orthodontist

    Ano Patisia

  • Το λόγο έχει ο Ορθοδοντικός από κοινού με τον Γναθοχειρουργό πάντα!

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Ανάλογα την έκταση της σταυροειδούς σύγκλεισης, την ηλικία του ασθενή και την εξέλιξη της οδοντοφυΐας του υπάρχουν διάφοροι τρόποι θεραπείας. Συνήθως με σταθερό μηχάνημα τοποθετημένο στον ουρανίσκο.

    KATSADOURIS ALEXIS

    Orthodontist

    Drosia

  • Καλησπέρα σας.
    Θα πρέπει να γίνει ορθοδοντική θεραπεία.

    Margellou Paraskeui

    Dentist

    Patras

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε ένα ορθοδοντικο!

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • Με ορθοδοντικη θεραπεια με brackets.

    Χωραφά Γεωργία

    Dentist

    Ilioupoli

  • Με ορθοδοντική θεραπεία.

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Συνήθως με ορθοδοντική θεραπεία.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Καλησπέρα σας, πρέπει να λάβετε απάντηση από ορθοδοντικό (είναι ειδικότητα).

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Deactivated account)

    Dentist

    Ano Patisia

  • Καλησπέρα σας, μόνο με ορθοδοντική θεραπεία, το σχέδιο της οποίας, μόνο ένας ορθοδοντικός μπορεί να εκπονήσει.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Ορθοδοντικά, με διάνοιξη της άνω γνάθου αρχικά με ειδική συσκευή στην υπερώα και κατόπιν brackets συνήθως

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ορθοδοντικο ο οποίος πιο σωστά θα πρέπει να εξετασει πρώτα τον έφηβο.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi