• Ουρολοίμωξη
  • Υποβλήθηκε 14/01/2023

Είναι ασφαλές να περιμένει κανείς μέχρι να βγει το αντιβιόγραμμα για να αντιμετωπίσει την ουρολοίμωξη ή πρέπει να πάρει αντιβίωση άμεσα;

28 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα είναι να λαμβάνεται η αντιβιοτική αγωγή βάσει του αντιβιογράματος και σε συνενόηση με τον θεράποντα Ιατρό, εάν τώρα έχετε έντονα συμτώματα μπορείται να αρχίσετε κάποια αγωγή ευρέως φάσματος και στη συνέχεια εάν χρειαστεί αλάζετε τη θεραπεία

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • μπορεί να περιμένει συνήθως

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας
    Συνήθως δίνουμε θεραπεία άμεσα διότι τα συμπτώματα είναι βασανιστικά. Όμως αν το αντιβιόγραμμα δε συμφωνεί με τη θεραπεία που επιλέξαμε, ή αν τα συμπτώματα επιμένουν, αλλάζουμε θεραπεία.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Ξεκινάμε με εμπειρική αγωγή και εάν το αντιβιόγραμμα δείξει οτι δεν καλύπτει αλλάζουμε το σχήμα.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΡΎΤΗΤΑ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Εφοσον τα συμπτωματα σας ειναι ηπια, μπορειτε να περιμενετε το αντιβιογραμμα

    Ρήγος Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαϊδάρι

  • Ανάλογα τα συμπτώματα αν είναι έντονα καλύτερα να ξεκινήσετε μία αντιβίωση ευρέως φάσματος

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Συνήθως ξεκινάμε μία αντιβίωση ευρέως φάσματος και αναλόγως του αποτελέσματος του αντιβιογράμματος την συνεχίζουμε ή την τροποποιούμε. Κάποια στοιχεία για το μικρόβιο μπορούμε να έχουμε και από το ιστορικό, την γενική ούρων και την καλλιέργεια, οπότε συνήθως η πρώτη αντιβίωση είναι εύστοχη.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι περιμένεις τη Γ. Ούρων που βγαίνει άμεσα καλλιέργεια δεν χρειάζεται

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Αγαπητή φίλη.
    Δεν αλλάζει κάτι στην αγωγή μετά από δύο ημέρες που χρειάζεται για το αντιβιόγραμμα.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • σε επιμονο συμπτωμα, μπορει να ξεκινησει μια αντιβιωση ευρεος φασματος αμεσως μολις εχει δωθει το δειγμα για καλλιεργεια.

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Θα πρέπει να αρχίζει άμεσα μόλις δώσει ούρα για καλλιέργεια

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας
    Αυτό θα το κρίνει ο θεράπων Ιατρός

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Εξαρτάται από την συμπτωματολογια

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Μπορεί να πάρει εμπειρική αγωγή που να πιάνει τα gram- βακτήρια. Ανάλογα με την ανταπόκριση και το αποτέλεσμα του αντιβιογράμματος συνεχίζει την ίδια ή αλλάζει την αγωγή.

    Αντώνιος Ρηγόπουλος

    Παθολόγος

    Πάτρα

  • Αυτός είναι ο ενδεικνυόμενος τρόπος διαχείρισης της ουρολοίμωξης. Είναι ασφαλές

    Λασκαρίδης Λεωνίδας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Συνήθως αφού δώσουμε το δείγμα για γενική και καλλιέργεια ούρων, ξεκινάμε την αντιβίωση άμεσα, πριν βγει το αντιβιόγραμμα. Όταν βγει επιβεβαιώνουμε την ευαισθησία του μικροβίου στο συγκεκριμένο αντιβιοτικό!

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Αν έχετε πυρετό πρέπει να την πάρετε άμεσα , αλλιώς περίμενε την καλλιέργεια και ενυδατωθείτε επαρκώς .

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βέροια

  • καλύτερα με αντιβιογραμμα

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Πανόρμου

  • Η χορήγηση ενός αντιβιοτικού ευρέως φάσματος είναι η συνηθέστερη αγωγή μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της καλλιέργειας

    Γκιάλας Ιωάννης

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Πάντα η απόφαση λαμβάνετε σε συνάρτηση με το ιστορικό, τη κλινική εξέταση και τη συμπτωματολογία της/του ασθενούς.

    Μυκονιάτης Ιωάννης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ανάλογα με τα συμπτώματα, μπορεί να ξεκινήσει αντιβίωση αμέσως αφού δώσει το δείγμα ούρων.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Ανάλογα την περίπτωση. Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουμε τον χρόνο με τις σωστές οδηγίες του Ουρολογου να περιμένουμε 3 ημέρες προκειμένου να δώσουμε την σωστή αγωγή σύμφωνα με το αντιβιογραμμα. Εξαρτάται και από την συμπτωματολογία του ασθενούς

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρτάται από τη βαρύτητα της ουρολοιμώξεις
    Καλό είναι μετά την λήψη του δείγματος να ξεκινάει κάποιος αντιβίωση και όταν βγει το αντιβιόγραμμά αν δεν είναι ενδεικτική να την αλλάζει

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Είναι προτιμότερο να ξεκινήσει κανείς μια κατάλληλη αντιβιοτικη αγωγή αμέσως μετά τη λήψη ουρων για καλλιέργεια και εφόσον έχει εξεταστεί από το γιατρό του και έχει κριθεί απαραίτητο βάσει της κλινικής εξέτασης.

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Το πιο σωστό είναι να περιμένει κανείς τα αποτελέσματα του αντιβιογράμματος εκτός και αν τα συμπτώματα της ουρολοίμωξης είναι πολύ έντονα.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλό είναι αν έχει διαγνωστεί από το γιατρό ουρολοίμωξη, να ξεκινήσει άμεσα η αγωγή με εμπειρική θεραπεία και αν προκύψει κάτι διαφορετικό στο αντιβιογραμμα να γίνει τροποποίηση της αγωγής.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα. Το ιδανικό θα ήταν να έχουμε τα αποτελέσματα του αντιβιογραμματος ώστε να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει μικρόβιο που προκαλεί τα συγκεκριμένα συμπτώματα αλλά κ να δούμε σε ποια συγκεκριμένη αντιβίωση είναι ευαίσθητο αυτό το μικρόβιο. Εάν όμως η κλινική εικόνα της ασθενούς είναι τέτοια που θεωρούμε ότι πρέπει να ξεκινήσουμε άμεσα μια εμπειρική θεραπεία τότε μπορούμε να δώσουμε αγωγή κ χωρίς τα αποτελέσματα. Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και εξατομικευουμε ανάλογα με το περιστατικό που έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Ελπίζω να σας βοήθησα. Περαστικά σας κ καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου