• Urinary tract infection
  • Submitted on 14/01/2023

Είναι ασφαλές να περιμένει κανείς μέχρι να βγει το αντιβιόγραμμα για να αντιμετωπίσει την ουρολοίμωξη ή πρέπει να πάρει αντιβίωση άμεσα;

28 specialists answered

  • Καλό θα είναι να λαμβάνεται η αντιβιοτική αγωγή βάσει του αντιβιογράματος και σε συνενόηση με τον θεράποντα Ιατρό, εάν τώρα έχετε έντονα συμτώματα μπορείται να αρχίσετε κάποια αγωγή ευρέως φάσματος και στη συνέχεια εάν χρειαστεί αλάζετε τη θεραπεία

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • μπορεί να περιμένει συνήθως

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Καλημέρα σας
    Συνήθως δίνουμε θεραπεία άμεσα διότι τα συμπτώματα είναι βασανιστικά. Όμως αν το αντιβιόγραμμα δε συμφωνεί με τη θεραπεία που επιλέξαμε, ή αν τα συμπτώματα επιμένουν, αλλάζουμε θεραπεία.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Ξεκινάμε με εμπειρική αγωγή και εάν το αντιβιόγραμμα δείξει οτι δεν καλύπτει αλλάζουμε το σχήμα.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΡΎΤΗΤΑ

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Εφοσον τα συμπτωματα σας ειναι ηπια, μπορειτε να περιμενετε το αντιβιογραμμα

    Ρήγος Ιωάννης

    Gynecologist - Obstetrician

    Chaidari

  • Ανάλογα τα συμπτώματα αν είναι έντονα καλύτερα να ξεκινήσετε μία αντιβίωση ευρέως φάσματος

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Συνήθως ξεκινάμε μία αντιβίωση ευρέως φάσματος και αναλόγως του αποτελέσματος του αντιβιογράμματος την συνεχίζουμε ή την τροποποιούμε. Κάποια στοιχεία για το μικρόβιο μπορούμε να έχουμε και από το ιστορικό, την γενική ούρων και την καλλιέργεια, οπότε συνήθως η πρώτη αντιβίωση είναι εύστοχη.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Internist

    Thessaloniki

  • Όχι περιμένεις τη Γ. Ούρων που βγαίνει άμεσα καλλιέργεια δεν χρειάζεται

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Αγαπητή φίλη.
    Δεν αλλάζει κάτι στην αγωγή μετά από δύο ημέρες που χρειάζεται για το αντιβιόγραμμα.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • σε επιμονο συμπτωμα, μπορει να ξεκινησει μια αντιβιωση ευρεος φασματος αμεσως μολις εχει δωθει το δειγμα για καλλιεργεια.

    Kohiadakis Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilioupoli

  • Θα πρέπει να αρχίζει άμεσα μόλις δώσει ούρα για καλλιέργεια

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Καλημέρα σας
    Αυτό θα το κρίνει ο θεράπων Ιατρός

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Εξαρτάται από την συμπτωματολογια

    Mitsis Antonis

    Gynecologist - Obstetrician

    Agios Dimitrios

  • Μπορεί να πάρει εμπειρική αγωγή που να πιάνει τα gram- βακτήρια. Ανάλογα με την ανταπόκριση και το αποτέλεσμα του αντιβιογράμματος συνεχίζει την ίδια ή αλλάζει την αγωγή.

    Ρηγόπουλος Αντώνιος

    Internist

    Patras

  • Αυτός είναι ο ενδεικνυόμενος τρόπος διαχείρισης της ουρολοίμωξης. Είναι ασφαλές

    Laskaridis Leonidas

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • Συνήθως αφού δώσουμε το δείγμα για γενική και καλλιέργεια ούρων, ξεκινάμε την αντιβίωση άμεσα, πριν βγει το αντιβιόγραμμα. Όταν βγει επιβεβαιώνουμε την ευαισθησία του μικροβίου στο συγκεκριμένο αντιβιοτικό!

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Internist

    Dafni

  • Αν έχετε πυρετό πρέπει να την πάρετε άμεσα , αλλιώς περίμενε την καλλιέργεια και ενυδατωθείτε επαρκώς .

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Urologist - Andrologist

    Veria

  • καλύτερα με αντιβιογραμμα

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Panormou

  • Η χορήγηση ενός αντιβιοτικού ευρέως φάσματος είναι η συνηθέστερη αγωγή μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της καλλιέργειας

    ΓΚΙΑΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Platia Mavili

  • Πάντα η απόφαση λαμβάνετε σε συνάρτηση με το ιστορικό, τη κλινική εξέταση και τη συμπτωματολογία της/του ασθενούς.

    Μυκονιάτης Ιωάννης

    Urologist - Andrologist

    Thessaloniki

  • Ανάλογα με τα συμπτώματα, μπορεί να ξεκινήσει αντιβίωση αμέσως αφού δώσει το δείγμα ούρων.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Ανάλογα την περίπτωση. Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουμε τον χρόνο με τις σωστές οδηγίες του Ουρολογου να περιμένουμε 3 ημέρες προκειμένου να δώσουμε την σωστή αγωγή σύμφωνα με το αντιβιογραμμα. Εξαρτάται και από την συμπτωματολογία του ασθενούς

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Εξαρτάται από τη βαρύτητα της ουρολοιμώξεις
    Καλό είναι μετά την λήψη του δείγματος να ξεκινάει κάποιος αντιβίωση και όταν βγει το αντιβιόγραμμά αν δεν είναι ενδεικτική να την αλλάζει

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Είναι προτιμότερο να ξεκινήσει κανείς μια κατάλληλη αντιβιοτικη αγωγή αμέσως μετά τη λήψη ουρων για καλλιέργεια και εφόσον έχει εξεταστεί από το γιατρό του και έχει κριθεί απαραίτητο βάσει της κλινικής εξέτασης.

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Urologist - Andrologist

    Heraklion

  • Το πιο σωστό είναι να περιμένει κανείς τα αποτελέσματα του αντιβιογράμματος εκτός και αν τα συμπτώματα της ουρολοίμωξης είναι πολύ έντονα.

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλό είναι αν έχει διαγνωστεί από το γιατρό ουρολοίμωξη, να ξεκινήσει άμεσα η αγωγή με εμπειρική θεραπεία και αν προκύψει κάτι διαφορετικό στο αντιβιογραμμα να γίνει τροποποίηση της αγωγής.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλησπέρα. Το ιδανικό θα ήταν να έχουμε τα αποτελέσματα του αντιβιογραμματος ώστε να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει μικρόβιο που προκαλεί τα συγκεκριμένα συμπτώματα αλλά κ να δούμε σε ποια συγκεκριμένη αντιβίωση είναι ευαίσθητο αυτό το μικρόβιο. Εάν όμως η κλινική εικόνα της ασθενούς είναι τέτοια που θεωρούμε ότι πρέπει να ξεκινήσουμε άμεσα μια εμπειρική θεραπεία τότε μπορούμε να δώσουμε αγωγή κ χωρίς τα αποτελέσματα. Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και εξατομικευουμε ανάλογα με το περιστατικό που έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Ελπίζω να σας βοήθησα. Περαστικά σας κ καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou