• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 02/03/2023

Όταν γίνονται εξαγωγές δοντιών για να τοποθετηθούν εμφυτεύματα, είναι λάθος να τοποθετούνται τα εμφυτεύματα κατευθείαν μετα τις εξαγωγές και γιατί;

56 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι δεν είναι λάθος.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Δεν ειναι λαθος, ειναι παντα θεμα εξατομικευμένης θεραπείας. αν εχουμε ενα πολυ καθαρο και υγιες οστο αμεσως μετα την εξαγωγη και με ευκολια προσβασης και δημιουργίας του χωρου για το εμφυτευμα τοτε βεβαιως θα κανουμε και αμεση τοποθετηση. αν υπαρχουν αλλοι λογοι συνηθως τοπικοι φλεγμονης και λοιμωξης τοτε θα προτιμησουμε την επουλωση αρχικα των ιστων και σε δευτερο χρονο την τοποθετηση

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Συγκεκριμένες προϋποθέσεις μπορεί να είναι ευνοϊκές στο να τοποθετηθεί ένα εμφύτευμα αμέσως μετά την εξαγωγή.Λαθος και σωστή προσέγγιση δεν υπάρχει μόνο σχολές σκέψεις με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα .

    Κιούφης Σταμάτιος

    Περιοδοντολόγος

    Μοσχάτο

  • Κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό, δεν είναι λάθος να τοποθετηθεί άμεσα εμφύτευμα μετά την εξαγωγή όμως σε πολλές περιπτώσεις δεν συνίσταται αλλά και το αντίθετο.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Υπάρχει η τεχνική της άμεσης τοποθέτησης εμφυτεύματος αλλά εξαρτάται από τις συνθήκες και τον χειρουργό

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Εξαρταται απο την εκαστοτε περιπτωση ,σε γενικες γραμμες αναζητουμε τις ιδανικοτερες το δυνατον συνθηκες για να εξασφαλισουμε επαρκη οστεοενσωματωση και αυτο εξαρταται απο ποικιλους παραγοντες

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Αναλόγως την περίπτωση μπορούν να μπουν κ απευθείας τα εμφυτεύματα μετά από εξαγωγές. Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που το επιτρέπουν ή κ το απαγορεύουν. Μετά από κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση παίρνεται μία τέτοια απόφαση.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Όχι δεν ειναι λάθος.
    Ο οφοντιατρος σας θα εκτιμήσει την κατάσταση του οστού μετα τις εξαγωγές και θα σας καθοδηγήσει αναλόγως.

    Τεριζή Κατερίνα

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Αν τα δόντια έχουνε μία ρίζα και το κόκκαλο που υπάρχει είναι αρκετό τότε τα εμφυτεύματα μπορούν να τοποθετηθούν την ώρα της εξαγωγής. Σε άλλη περίπτωση καλά είναι να περιμένει κανείς να κλείσει η εξαγωγή και να τοποθετηθεί το εμφύτευμα αργότερα.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αναλόγως τις προϋποθέσεις.

    Αν τα δοντια που αφαιρέθηκαν, είχαν ακροριζικές αλλοιώσεις θα ηταν καλύτερο να μην τοποθετηθεί αμεσα εμφύτευμα.

    Γενικότερα δεν υπαρχει λαθος και σωστό πρωτόκολλο. Ολα ειναι σχετικά και παντα σε συνάρτηση με το συγκεκριμένη περίπτωση.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες μπορεί να γίνει άμεση εμφύτευση και άλλες στις οποίες δεν ενδείκνυται. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να προηγηθεί σωστός ακτινολογικός έλεγχος και κλνική εξέταση έτσι ώστε να ληφθεί η κατάλληλη απόφαση σχετικά με το επιθυμητό σχέδιο θεραπείας.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Δεν είναι λάθος,το αντίθετο μάλιστα.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Αν το εμφυτευμα που θα τοποθετηθεί στη θέση της εξαγωγής έχει καλή σταθερότητα μπορει να γίνει αμέσως μετά τις εξαγωγές.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Γίνεται αλλά πρέπει να υπάρχουν οι ανάλογες προϋποθέσεις. Αυτό θα το εκτιμήσει ο γναθοχειρουργός που θα σας κάνει το χειρουργείο και αφορά ιατρικά και κλινικά ευρήματα που θα εκτιμήσει ο ανάλογος ιατρός.

    Leon Castell Claudia (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι ευθύνη του εμφυτευματολόγου να επιλέξει και τα της αμέσου φόρτισης εάν κρίνει ότι ενδείκνυται .

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Όχι, δεν είναι λάθος, αρκεί να συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις, οι οποίες αφορούν μεταξύ άλλων και κλινικής και ακτινογραφικής αξιολόγησης.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καθόλου λάθος δεν είναι και πολλές φορές το προτιμούμε κι όλας αρκεί να υπάρχουν οι κατάλληλες προυποθέσεις για να τοποθετηθεί το εμφύτευμα.

    Λιναρδάτου Σίσσυ

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΑΡΚΕΣ ΟΣΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΛΕΓΜΩΝΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΞΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ

    Νέστορας Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΑΚΡΟΡΡΙΖΙΚΕΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Το ερώτημα σας δε γίνεται να απαντηθεί . Η χρονική στιγμή τοποθέτησης των εμφυτευμάτων ειναι πολυπαραγοντικη. Βασικός παράγοντας είναι η ποιότητα και η ποσοτητα του οστό μετά τις εξαγωγές

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ-Η ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • Αυτό είναι πολύ γενικό που ρωτάτε!Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική!Δοτη Αννα

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται. Όχι πάντα όμως. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Το ιδανικο διαστημα για να τοποθετηθει ενα εμφυτευμα μετα απο μια εξαγωγη ειναι 1 - 1 1/2 μηνα.Ετσι αποφευγουμε την τοποθετηση του εμφυτευματος σε τυχον ρυπαρο περιβαλλον απο δοντι με αποστημα ή αλλη φλεγμονη.Τα ουλα επισης θα ειναι σε καλυτερη κατασταση για να καλυφθει η περιοχη τοποθετησης εμφυτευματος με ραμματα.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οχι δεν ειναι λαθος αρκει να υπαρχουν οι απαραιτητες συνθηκες,αυτες κυριως ειναι η απαραιτητη ποσοτητα οστου και η πληθωρα των μαλακων ιστων καθως μετα την αμεση τοποθετηση του εμφυτευματος σταδιακα θα απορροφηθει λιγο το οστο..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Εξαρταται απο την καθε περιπτωση...καποιες φορεε τα εμφυτευματα μπαινουν κατευθειαν μετα τις εξαγωγες καποιες αλλες φορες περιμενουμε...

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Ισα ισα Αν το εξαχθεν δόντι δεν έχει κάποια αλλοίωση είναι προτιμότερο να μπαίνει απευθείας το εμφυτευμα

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Η τεχνική αυτή περιγράφεται λέγεται άμεση εμφύτευση και δεν είναι καθόλου λάθος υπάρχουν περίπτωσεις που έχει απόλυτη ένδειξη

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα. Δεν είναι λάθος η τοποθέτηση των εμφυτευμάτων ταυτόχρονα με την εξαγωγή ενός δοντίου. Είναι μια διαδικασία προβλέψιμη και επιστημονικά τεκμηριωμένη αρκεί να πληρούνται οι προδιαγραφές. Αυτό είναι κάτι που το κρίνει ο γιατρός σας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Πολλες φορες τοποθετουνται και αμεσως, αναλογα την περιπτωση.

    Τζάνου Αρετή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Η άμεση εμφύτευση είναι μια μέθοδος που όταν εφαρμόζεται σε ενδεδειγμένα περιστατικά λειτουργεί με πολύ καλά αποτελέσματα.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • δεν είναι λάθος η άμεση τοποθέτηση εμφυτεύματος όταν γίνεται κάτω από κάποιες προϋποθέσεις που διαφέρουν από περίπτωση σε περίπτωση ασθενή!

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • καλησπέρα σας,
    όχι δεν είναι λάθος, αλλά κάθε περίπτωση είναι εξατομικευμένη και αξιολογείται μετά από κλινική και ακτινογραφική εξέταση.

    Δημοπούλου Μαρίνα

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσετε με το Οδοντιατρείο μας
    Ο θεράπων οδοντίατρος που σας τοποθέτησε το εμφύτευμα θεώρησε ότι μπορούσε να γίνει άμεση τοποθέτηση του εμφυτεύματος μετά από κλινική και ακτινογραφικής εξέταση. Υπάρχουν περιπτώσεις που ενδείκνυται η άμεση τοποθέτηση εμφυτεύματος μετά από εξαγωγή
    Για οποιαδήποτε επιπλέον απορία μπορείτε να μας καλέσετε στα τηλέφωνα επικοινωνίας του οδοντιατρείου μας

    Κτενίδου Φανή

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Η τεχνική της άμεσης εμφύτευσης (να τοποθετούνται τα εμφυτεύματα αμέσως μετά τις εξαγωγές) εξαρτάται από πλείστους παράγοντες και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Δεν είναι ούτε σωστή ούτε λάθος, έχει όμως προϋποθέσεις για να γίνει σωστά.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Δεν ειναι λαθος!

    Στάμου Φένια

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Δεν είναι λάθος. Περιγράφεται στην βιβλιογραφία και είναι μια διαδεδομένη μέθοδος. Εχει ένα μικρό ρίσκο παραπάνω οσον αφορά τησ οστεοενσωμάτωση αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι λάθος. Ο ιατρός διαλέγει μέθοδο τοποθέτησης κρίνοντας από τα κλινικά και ακτινογραφικά ευρήματα.

    Καλλιακμάνης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • Εξαρτάται από την κάθε περίπτωση. Αν υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις, δηλαδή επαρκές οστό μετα την εξαγωγη και έλλειψη φλεγμονή στην περιοχή, είναι ιδανικό να μπαίνουν στην ίδια επέμβαση με την εξαγωγή.

    Smile Expert - Βούρτσα Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Οταν δεν υπάρχει ενεργή φλεγμονή στην περιοχή, ενδεικυται η τοποθέτηση εμφυτευματος αμέσως μετά την εξαγωγη! Με τη μέθοδο αυτή επιτυγχάνεται η καλύτερη δυνατή επούλωση με τη βοήθεια της αιμάτωσης στο μετεξακτικο φατνιο, περιορίζεται στο ελάχιστο δυνατό η απορρόφηση του οστου και φυσικά η ταλαιπωρία του ασθενούς αφού όλη η διαδικασία ολοκληρώνεται σε ένα μόνο ραντεβού.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Συνήθως δε τοποθετούμε κατευθείαν τα εμφυτευματα διότι πρεπει να εχουμε καλή πυκνότητα οστού κ οπως καταλαβαινετε μετά από εξαγωγή δε γιπνευαι να το πετυχουμε αυτό διότι το δοντι που κανουμε εξαγωγή αφήνει κενά στο οστό(οι ρίζες του δοντιού ειναι παντα στο οστό μεσα)

    Γκεμαλμά Χριστιάνα

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν είναι καθόλου λάθος, αρκεί ο χειρουργός να είναι έμπειρος και να γίνει προσεκτικά η επιλογή της περίπτωσης. Δηλαδή να μην υπάρχει ανεξέλεγκτη φλεγμονή στην περιοχή που θα τοποθετηθεί το εμφύτευμα.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • δεν ειναι λαθος,αρκει να ικανοποιουνται καποια κριτηρια,οπως η εξαγωγη να γινει ατραυματικα οπως λεμε,δηλαδη κατα την διεξαγωγη της να μην χαθει πολυτιμο οστο που ειναι απαραιτητο για να γινει η οστεοενσωματωση

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρταται την περίπτωση,το δόντι,την φλεγμονή που ίσως υπάρχει στην περιοχή που βγήκε το δόντι και αλλα…

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Σίγουρα δεν είναι λάθος. Παρόλα αυτά, δεν είναι δυνατόν να γίνει πάντα και θα πρέπει να μελετηθεί κατάλληλα το περιστατικό, ώστε να υπάρχουν όλες οι κατάλληλες προϋποθέσεις, για να εξασφαλιστεί η επιτυχία της άμεσης εμφύτευσης. Αναμφίβολα είναι μια πιο ευαίσθητη επέμβαση, η οποία απαιτεί και την ανάλογη εμπειρία από τον επεμβαίνοντα.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Όχι δεν είναι λάθος πολλές φορές μάλιστα τοποθετούμε και μόσχευμα και είναι καλύτερη η οστεοενσωματωση. Μόνο σε περίπτωση που δεν υπάρχει αρκετό κόκκαλο ίσως πρέπει να περιμένει ο γιατρός

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Δεν είναι λάθος.Πολλες φορές βοηθά στη διαδικασία.Υπαρχουν όμως περιορισμοί για την τοποθέτηση άμεσα της βίδας.Οπως για παράδειγμα η ύπαρξη κύστης στην περιοχή..

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • Δεν είναι λάθος.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να γίνει άμεση τοποθέτηση εμφυτεύματος μετά την εξαγωγή πολλές φορές καθώς μπορεί να τοποθετηθεί και μόσχευμα κατά την τοποθέτηση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Εξαρτάται από τον αριθμό των ριζών των δοντιών που αφαιρούνται και από την βλάβη που πιθανώς να υπάρχει στην περιοχή που θα τοποθετηθει εμφυτευμα. Στα μονοριζα χωρίς οστικές αλλοιώσεις είναι συνήθης η άμεση τοποθέτηση, στους γομφίους είναι ανέφικτη ωστόσο και στα διριζα όπως οι προγομφιοι.

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Υπό συνθήκες μπορούν να τοποθετηθούν εμφυτεύματα αμέσως μετά την εξαγωγη

    Διατσίδης Λυκούργος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα σας
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και απαιτείται πάντα συνεκτιμήση του ιατρικού ιστορικού,της κλινικής και της ακτινιγραφικης κατάστασης.
    Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι λάθος
    Αντιθέτως όπου μπορεί να γίνει είναι και επιθυμητό!!

    Γρίβας Ευσέβιος

    Προσθετολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν είναι λάθος, γίνεται πολύ συχνά, υπό προϋποθέσεις.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Προκειμένου να τοποθετηθούν άμεσα πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις ώστε να επιτευχθεί καλή αρχική σταθερότητα και απρόσκοπτη οστεονσωματωση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Όχι δεν είναι λάθος αντίθετα μπορεί να ενδείκνυται . εξαρτάται από την περίπτωση! Σε περιοχες όπου η αισθητική είναι μεγάλη σημασία ομωσ Συχνά μπορεί να είναι η ενδεδειγμένη λύση (immediate implant placement) πρώτα να ολοκληρωθεί η επούλωση των μαλακών μορίων και σε 2η φάση να γίνει η τοποθέτηση των εμφυτευμάτων (delayed implant placement)
    Μια επίσκεψη σε εξειδικευμένο ιατρείο θα σας δώσει τις απαντήσεις για την δική σας περίπτωση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Εξαρτάται από την κατάσταση δηλαδή ύπαρξη φλεγμονής σχετικά με το οστουν... Γενικά σε υγιές οστό μπορεί να γίνει άμεσο εμφύτευμα

    Πηλίδου Όλγα

    Οδοντίατρος

    Βύρωνας

  • ο οδοντίατρος μπορεί να κρίνει και να ακολουθησει το πρωτοκολλο που θα επιλέξει εκεινος με την δικια σας συναινεση. ΔΣεν υπάρχει σωστό ή λαθος.

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη