• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 25/03/2024

Θελω να βαλω εμφυτευματα αλλα δεν εχω αρκετο οστό υπάρχει λύση

11 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει λέγεται κατευθύνομενη ιστική αναγέννηση
    Καλό ήταν να επισκεφθείτε έναν ειδικό για να σας εξηγήσει τις εναλλακτικές για εσάς των οστικών μοσχευμάτων

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Οστικα μοσχευματα πρωτα και μετα τα εμφυτευματα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπαρχουν οστικα μοσχευματα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Φυσικά κ αι Υπάρχει, είτε με κάθετη ή οριζόντια αύξηση της ακρολοφίας είτε με ανόρθωση του ιγμορείου (SINUS LIFT)

    Παναγόπουλος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Θ ΑΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΟΣΤΙΚΟΥ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΟΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Καλησπέρα σας! Υπάρχουν τρόποι να τοποθετηθούν εμφυτεύματα ακόμα και σε περιοχές με λίγο οστικό υπόστρωμα.

    Χαραλαμπίδης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Μελίσσια

  • Καλησπέρα σας. Στις περισσότερες περιπτώσεις το οστικό έλλειμμα αντιμετωπίζεται με οστική ανάπλαση κ μοσχεύματα που τοποθετούνται στην περιοχή. Έτσι δημιουργείται το κατάλληλο υπόβαθρο για την τοποθέτηση των εμφυτευμάτων. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας.Μπορει να γίνει προσπάθεια να μπει ένα μόσχευμα για αναπλήρωση του οστού.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Θα κάνετε μια αξονική τομογραφία για να διαπιστωθεί αν μπορείτε να βάλετε μόσχευμα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Για να δωσουμε απαντηση θα πρεπει να υπαρχει πανοραμικη ακτινογραφια και αξονικη τομογραφια (cbct) της γναθου που ενδιαφερεστε να τοποθετηθουν τα εμφυτευματα.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου