• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 06/03/2024

Όταν βρίσκομαι μπροστά σε κόσμο τα χάνω και δεν μπορώ να μιλήσω και με πιάνει ταχυπαλμία και έχω έντονο αίσθημα του άγχους και φόβο. Πως αντιμετωπίζεται αυτό;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται να υπάρχει από κάτω ένας φόβος έκθεσης. Οι συνεδρίες ψυχοθεραπείας θα σας βοηθήσουν σημαντικά.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας. Όταν βρίσκεστε μπροστά σε κόσμο, τα χάνετε. Νομίζω η λέξη αυτή περιγράφει πολύ παραστατικά τον τρόπο που το βιώνετε. Υπάρχει έντονο άγχος και φόβος. Ρωτάτε πώς αντιμετωπίζεται αυτό. Μακάρι να μπορούσα να σας απαντήσω με έναν τρόπο που να σας ανακουφίσει άμεσα. Τις λύσεις που ψάχνετε θα μπορέσετε να τις εντοπίσετε μόνο μέσα από μία ψυχοθεραπευτική διαδικασία. Θα σας επιτρέψει να διερευνήσετε τη πηγή των συμπτωμάτων σας και τι θα μπορούσε να λειτουργήσει για εσάς. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η κατάσταση που περιγράφετε είναι γνωστή ως κοινωνικό άγχος και επηρεάζει σημαντικά την καθημερινή ζωή ενός ατόμου.
    Ένα από τα πρώτα βήματα για την αντιμετώπιση αυτής της κατάστασης είναι η αναγνώριση και η αποδοχή των συναισθημάτων που προκαλεί. Η εφαρμογή τεχνικών χαλάρωσης όπως η βαθιά αναπνοή και η ανάλυση των σκέψεων που προκαλούν το άγχος και η αντικατάστασή τους με πιο ρεαλιστικές μπορεί να βοηθήσει στη μείωσή των συμπτωμάτων.
    Με την ψυχοθεραπεία θα εξεταστεί πιο βαθύτερα η πηγή της διαταραχής και θα αναπτυχθούν νέες συμπεριφορές για τον αποτελεσματικό έλεγχό της.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Το κοινωνικό άγχος είναι συνηθισμένο κι έχει να κάνει με την εικόνα του εαυτού μας και τον φόβο της επίκρισης. Μπορείτε να βοηθηθείτε από τη θεραπεία σας, να εμβαθύνετε στους λόγους που πυροδοτούν το άγχος σας και να αποκτήσετε αυτοπεποίθηση σε ιδιωτικές και δημόσιες συνθήκες.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Αυτά τα συμπτώματα αντιμετωπίζονται με την βοήθεια ψυχοθεραπείας καθώς και διάφορες τεχνικές διαχείρισης τους.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα. Αναφέρεστε σε άγχος που έχετε κατα την έκθεση σας σε κόσμο.Αν είναι κάτι που επιμένει και είναι καιρό καλό θα ήταν να το δουλέψετε με έναν ειδικό προκειμένου να σας βοηθήσει να μειωθούν τα συμπτώματα.

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει ώστε να μην υποφέρετε αλλά και να είστε λειτουργικός.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός