• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

Καλησπέρα σας! Υπάρχει περίπτωση να παθαινω κρίσεις πανικού ενώ βρίσκομαι υπό αγωγή (ladose)?

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Βέβαια μπορεί να παθαίνετε κρίσεις πανικού ακόμα και αν βρισκόσαστε υπό αγωγή.

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • ναι μπορεί να συμβεί τα φάρμακα δρουν κατασταλτικά όχι θεραπευτικά. θα πρότεινα παράλληλα ψυχοθεραπεία για μείωση των συμπτωμάτων. κλείστε ραντεβού εάν θέλετε.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα, ναι υπάρχει. Ενημερώστε τον ψυχίατρο που σας έχει χορηγήσει την αγωγή.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας, η αγωγή καταστέλλει την ένταση των συμπτωμάτων επομένως ναι, υπάρχει περίπτωση να βιώνετε κρίσεις πανικού απλώς σε μικρότερη συχνότητα και ένταση από ότι θα βιώνατε χωρίς την αγωγή. Γι' αυτό είναι σημαντικό να συνοδεύεται από ψυχοθεραπεία η διαχείριση των κρίσεων πανικού.

    Απέρη Σοφία

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλησπέρα,
    η πιθανότητα να παθαίνετε κρίσεις πανικού ενώ βρίσκεστε υπό αγωγή με το φάρμακο ladose εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ως ψυχολόγος, πρέπει να λάβω υπόψη την κατάστασή σας, το ιστορικό σας, καθώς και τον τρόπο που αντιδράτε στη θεραπεία.
    Καλό θα ήταν να συζητήσετε το θέμα και με τον γιατρό που σας συνταγογράφησε το φάρμακο ώστε να σας λύσει όλες σας τις απορίες.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας. ναι είναι πιθανό. Το χάπι δίνει μια ανακούφιση, η θεραπεία δίνει έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης για να διαχειρίζομαι την κατάσταση. Ειδικά τώρα που είστε σε μια φαρμακευτική αγωγή, καλό θα ήταν να το συνδυάζατε για καλύτερα αποτελέσματα

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι πανάκεια. Οι κρίσεις πανικού λειτουργούν ως συναγερμός για πράγματα που σας απασχολούν και που πρέπει να ανασύρετε στην επιφάνεια. Συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να ανοίξετε τα θέματα που σας απασχολούν βαθύτερα και να τα αντιμετωπίσετε.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Αν δεν σας καλύπτει η αγωγή ππυ λαμβάνετε θα μπορούσε να συμβαίνει, μιλήστε με τον ψυχίατρό σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Υπάρχει η πιθανότητα να εμφανιστούν κρίσεις πανικού, ακόμη και υπό αγωγή. Ωστόσο, η αγωγή μπορεί να βοηθήσει στη μείωση της συχνότητας και της έντασης των κρίσεων πανικού. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε τη θεραπεία υπό την επίβλεψη ενός ειδικού και να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας αν παρατηρήσετε οποιεσδήποτε αλλαγές ή ανησυχίες κατά τη διάρκεια της αγωγής.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας
    ναι υπαρχει περιπτωσει να παθαινει καποιος κρισεις πανικου και οταν βρισκεται υπο φαρμακευτικη αγωγη. Εξαρταται ποσο καιρο λαμβανεται η αγωγη, αν ειναι ακομη στην αρχη ή και μετα απο καιρο ισως χρειαζεται τροποποιηση της δοσης ή αλλαγη της αγωγης.
    Στοχος των αντικαταθλιπτικων ειναι η μειωση των επεισοδιων μεχρι την μη επανεμφανιση τους.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η λήψη αντικαταθλιπτικής αγωγής έχει σχεδιαστεί για να βοηθάει στη διαχείριση καταστάσεων όπως η κατάθλιψη και διάφορες αγχώδης διαταραχές. Παρόλα αυτά, η εμπειρία κάθε ατόμου με αυτά τα φάρμακα μπορεί να διαφέρει σημαντικά.

    Στην αρχή της αγωγής με SSRI, μερικοί άνθρωποι μπορεί να βιώσουν αύξηση του άγχους ή άλλα συμπτώματα, περιλαμβανομένων των κρίσεων πανικού. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους και είναι σημαντικό να συζητηθούν οι ανησυχίες με τον ιατρό που σου έχει συνταγογραφήσει την αγωγή. Ο γιατρός μπορεί να προτείνει προσαρμογές στη δόση ή να εξετάσει εναλλακτικές θεραπευτικές επιλογές, ανάλογα με την αντίδραση σου στο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Βέβαια γιατί η λύση δεν είναι μόνο το φάρμακο αλλά συνδυασμός με ψυχοθεραπεία ώστε να ζείτε όπως έχει ανάγκη η ψυχή σας να ζει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος